מנועי הכסף
גג עמוד מנועי הכסף

מנועי הכסף

ההחלטה הדרמטית של בנק ישראל שכנראה פספסתם

בהחלטת הריבית ביום שני האחרון נחשפה בפנינו דילמה יחודית לבנק ישראל שלא קיימת באף בנק מרכזי אחר בעולם. על כך דיברנו בפרק ה-52 של פודקאסט מנועי הכסף

שי סלינס 22:1611.04.19

בין ספירת קולות החיילים לבין נאום הניצחון של מי שלא באמת ניצח, היתה השבוע דרמה כלכלית לא קטנה - החלטת הריבית של בנק ישראל. אמנם, הוועדה המוניטרית בבנק החליטה להותיר את הריבית במשק ללא שינוי, אך החלק המעניין בהחלטה הסתתר דווקא בהודעה של הבנק.

 

 

 

 

למעשה הבנק הודיע לנו בפעם הראשונה למה הוא שם משקל גדול יותר בהחלטות הריבית שלו. הבנק אמר בהודעה כי מעכשיו סיכוני האינפלציה במשק משניים בהחלטת הריבית לעומת מצב הכלכלה העולמי. במילים אחרות, לא עוד 'אנחנו נעלה ריבית כאשר אנחנו צופים עלייה באינפלציה', אלא 'אנחנו לא נעלה עכשיו ריבית - כי העולם בהאטה'.

 

לצעד הזה של הבנק יש לא מעט סיכונים. המרכזי שבהם הוא שיתכן שבעתיד הקרוב מאוד הבנק המרכזי שלנו יאלץ להעלות את הריבית מהר מאוד על מנת להילחם באינפלציה - וזאת תוך כדי שבעולם הבנקים המרכזיים מורידים ריביות.

 

 

פודקאסט שבועי על הנושאים החמים בעולם הכלכלה
 
להאזנה לפודקאסט לחצו כאן >>

 

 

למעשה, מדובר בדילמה ייחודית לבנק ישראל שלא קיימת באף בנק מרכזי אחר בעולם. ועל כך דיברנו בפרק ה-52 של מנועי הכסף עם הכלכלן והאסטרטג הראשי של פסגות, אורי גרינפלד.

 

בנימין נתניהו ופרופ' אמיר ירון בנימין נתניהו ופרופ' אמיר ירון צילום: עמוס בן גרשום/ לע"מ

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x