$
מנועי הכסף
גג עמוד מנועי הכסף

מנועי הכסף

התופעה המדאיגה שמראה כי ארה"ב קרובה למיתון

הגרף הזה ניבא בהצלחה 9 מיתונים כלכליים מאז סוף מלחמת העולם השנייה. האם זה יקרה הפעם? פודקאסט מנועי הכסף - פרק 50

שי סלינס 17:0128.03.19
דמיינו סיטואציה. אתם רוצים לרכוש דירה וצריכים משכנתא של מיליון שקל. לצורך כך אתם הולכים לבנק ומבררים מה הן האפשרויות העומדות בפניכם. יועץ המשכנתאות בבנק, חוזר אליכם עם תשובה ומציג לכם שני מסלולים אפשריים למשכנתא.

 

לפי היועץ, במסלול הראשון אתם לוקחים את המשכנתא ל-10 שנים עם ריבית ממוצעת של 4% לאורך התקופה. המסלול השני שמוצע לכם מכיל משכנתא ל-30 שנים עם ריבית ממוצעת של 3% לאורך התקופה. נשמעת לכם הצעה מוזרה? כנראה שכן.

 

 

 

 

בניגוד למצב שהוצג בפסקה הקודמת, אם הבנק שלכם רוצה להתנהל כמו שצריך סביר להניח שככל שתקופת המשכנתא ארוכה יותר - כך הריבית שתשלמו תהיה גבוהה יותר. ההסבר לכך הוא פשוט. הסיכון שהבנק לוקח על עצמו גבוה יותר ולכן הריבית תהיה גבוהה יותר. ולכן הסיטואציה שהוצגה לעיל לא ממש הגיונית.

 

אז כנראה שהסיטואציה הבלתי הגיונית הזו לא תקרה לכם אם תלכו לבנק לבקש משכנתא אבל היא בהחלט מתרחשת בשווקים הפיננסים. למעשה היא מתרחשת בשוק הפיננסי הסחיר הגדול בעולם - שוק איגרות החוב האמריקאיות.

 

עקום התשואות של ארה"ב, המייצג את הפער בתשואה על אגרות חוב לטווח ארוך לתשואה על אגרות חוב לטווח קצר ירד השבוע אל מתחת ל־0 לראשונה מאז 2007. במילים אחרות הריבית על אגרת החוב האמריקאית ל-10 שנה נמוכה יותר מהריבית על האיגרת המקבילה ל-3 שנים. אז מה הבעיה הגדולה? שירידה של עקום זה אל טריטוריה שלילית ניבאה בהצלחה 9 מיתונים כלכליים מאז סוף מלחמת העולם השנייה.

 

 

פודקאסט שבועי על הנושאים החמים בעולם הכלכלה
 
להאזנה לפודקאסט לחצו כאן >>

 

 

בפרק ה-50 של פודקאסט מנועי הכסף דיברנו על כמה היפוך עקום התשואה מקרב אותנו למיתון ומה בכל זאת יכול לקרות כדי שהעקום יחזור למצבו הטבעי.

 

 

 צילום: בלומברג

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x