$
שווקי חו"ל

התרופה גרמה למוות? באייר וג'ונסון אנד ג'ונסון ישלמו 775 מיליון דולר כדי ליישב תביעות

החברות הסכימו להסדר שמיישב עשרות אלפי תביעות בארה"ב שטוענות כי מדלל הדם קסלרטו הוביל לדימום בלתי נשלט ולמקרי מוות; החברות, שפיתחו ביחד את התרופה, יחלקו את תשלום הפיצויים באופן שווה ולא יידרשו להודות באשמה

שירות כלכליסט 12:1526.03.19

הצטרפו לעדכונים שוטפים בערוץ הטלגרם של מדור שוק ההון בכלכליסט

 

חברת התרופות באייר (Bayer) הגרמנית וג'ונסון אנד ג'ונסון האמריקאית הסכימו ליישב מעל 25 אלף תביעות שהוגשו נגדן בארה"ב בנוגע לתרופה קסרלטו (Xarelto) לטיפול בקרישי דם. לפי המסמכים שהוגשו אתמול (ב') לבית המשפט, החברות ישלמו סכום כולל של 775 מיליון דולר ליישוב התביעות.


החברות, שפיתחו ביחד את התרופה, יתחלקו באופן שווה בתשלום הפיצויים. עם זאת, לפי ההסכם הן לא נדרשו להודות באשמה.

        

ג'ונסון אנד ג'ונסון ג'ונסון אנד ג'ונסון צילום: בלומברג


     

ההסדר שהושג תקף לכל התביעות שהוגשו בארה"ב בנוגע לתרופה, שהתובעים טענו כי היא גורמת לדימום ללא שליטה, שבעצמו גרם לפציעות חמורות ואף למספר מקרי מוות בקרב אלפי החולים שהגישו את התביעות.

 

חברות התרופות אף הואשמו בכך שלא הזהירו כמו שצריך מפני הסכנות של הדימומים. לפי טענת התובעים, לו החברות היו מספקות לרופאים ולמטופלים את המידע המתאים ניתן היה למנוע את הפציעות.

 

מבאייר נמסר בתגובה כי הם ממשיכים להאמין כי אין בסיס להאשמות. "עם זאת, ההסדר הזה מאפשר לחברה להימנע מהסחת הדעת ומהעלות המשמעותית שנלווית להמשך הליטיגציה", נמסר מהחברה.

מטה באייר מטה באייר צילום: רויטרס


      

 

בג'ונסון אנד ג'ונסון ציינו כי הם מאמינים שהתרופה בטוחה, אך הוסיפו כי ההגעה להסדר הייתה הדבר הנכון לעשות הן עבור המטופלים והן עבור הרופאים.

 

קסלרטו היא התרופה הנמכרת ביותר של באייר, וההכנסות שלה עמדו בשנה שעברה על 4.1 מיליארד דולר. התרופה פותחה בשיתוף פעולה בין באייר וג'נסן (Janssen), חטיבת התרופות של ג'ונסון אנד ג'ונסון, שמוכרת את התרופה בארה"ב. ג'ונסון אנד ג'ונסון דיווחה כי עבור 2018 ההכנסות ממכירת התרופה עמדו על 2.5 מיליארד דולר.

 

רק בשבוע שעבר ספגה באייר מכה משפטית נוספת כשחבר מושבעים בסן פרנסיסקו פסק שקוטל העשבים ראונדאפ שמייצרת החברה הוא שגרם לאדם לחלות בסרטן מסוג לימפומות שאינן הודג'קין.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x