$
שוק ההון

הדולר עלה ל-3.69 ש': "חוסר היציבות מוביל את המשקיעים אל המטבע האמריקאי"

המטבע האמריקאי עלה ב-0.4% מול השקל. המטבע האירופי תחזק ב-0.5% ושערו היציג נקבע על 4.21 שקלים; אג'יו: "עליית הריבית והפאניקה בשווקים, מובילים את הזרימה של שוקי המטבע, אל הדולר"

בצל הירידות החדות בשוקי המניות: המטבע הישראלי השקל נחלש מול המטבעות המובילים בעולם - הדולר והיורו.

 

 

המטבע האמריקאי עלה היום (ה') ב-0.4% מול השקל ושערו היציג נקבע על 3.69 שקלים. המטבע האירופי התחזק ב-0.5% ושערו היציג נקבע על 4.21 שקלים. "חוסר היציבות בשוקי ההון בעולם מוביל את המשקיעים המודאגים אל הדולר, כחוף מבטחים", כך כותבים כלכלני חברת ניהול הסיכונים אג'יו.

 

לדבריהם, "הבהלה נובעת מהחרפה של מלחמת הסחר בין ארה"ב לסין, במה שנראה כמו תהליך של הסלמה. כמו כן, המשקיעים מתחילים להבין כי הצורך של הבנק המרכזי האמריקאי להעלות את הריבית בארה"ב לא ירוסן על ידי אמירה פוליטית של הנשיא וכי יו"ר הפד, פאואל, לא מתכוון לתת לאינפלציה להתפרץ במשמרת שלו".

 

כלכלני אג'יו טוענים כי שני הגורמים הללו - עליית הריבית והפאניקה בשווקים, מובילים את הזרימה של שוקי המטבע, אל הדולר. בתוך כך גם השקל.

 

 צילום: שאטרסטוק

 

השווקים המתעוררים בצרות

התחזקות הדולר בעולם בימים אלו ועליית הריבית בארה"ב פוגעת בעיקר בשווקים המתעוררים בכמה כיוונים - ראשית החובות הדולריים של השווקים המתעוררים עלו בחדות בעשור האחרון. עד לא מזמן, זה היה פחות מטריד מאחר והריבית בארה"ב הייתה שלילית והדולר היה חלש. עם זאת, ככל שהעלאות הריבית נמשכות והדולר מתחזק, נטל החוב הדולרי על השווקים המתעוררים הולך ותופח, מה שמכביד על הפעילות הכלכלית ועל היציבות הפיננסית.

 

"לאור מגמות אלו, אין פלא שהשווקים המתעוררים כבר ירדו ביותר מ-25% מאז השיא שנרשם בתחילת השנה", כותבים כלכלני פסגות. "השווקים המתעוררים נמצאים היום בשוק "דובי" ואנו לא מעריכים שהוא הולך להסתיים בקרוב. מגמות כלכליות אלו צפויות להימשך וממבט על רמות התמחור שלהם, לא נראה שהם עדיין מספיק אטרקטיביים מבחינת סיכוי אל מול הסיכון", ציינו. 

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x