$
שווקי חו"ל

סעודיה מכחישה הדיווחים על ביטול ההנפקה המתוכננת של ארמקו

שר האנרגיה הסעודי: "הממשלה נותרה מחויבת להנפקה הציבורית הראשונה של ארמקו, ותעשה זאת כשהתנאים יהיו אופטימליים"

שירות כלכליסט 09:4323.08.18

לחצו כאן לערוץ הטלגרם של מדור שוק ההון בכלכליסט

 

סעודיה מכחישה את הדיווחים על ביטול ההנפקה המתוכננת של חברת הנפט הממשלתית, ארמקו (Aramco). "הממשלה נותרה מחויבת להנפקה הציבורית הראשונה של ארמקו, ותעשה זאת בזמן שהיא תבחר כשהתנאים יהיו אופטימליים", הודיע שר האנרגיה, התעשייה והמשאבים המינרלים הסעודי, חאליד אל- פאליח. "מועד ההנפקה יהיה תלוי במספר גורמים, ביניהם תנאים מועדפים בשוק, ורכישה שהחברה מתכוונת לבצע בחודשים הבאים", הוסיף.

 

 

 

הודעתו של אל פאליח התפרסמה כתגובה לדיווחים מאמש כי סעודיה ביטלה את ההנפקה. עם זאת, ב-CNBC דיווחו כי לפי מקורבים לנושא, יורש העצר, הנסיך מוחמד בן סלמאן "עדיין מעוניין להפוך את ארמקו לחברה ציבורית בשלב מסוים בעתיד". לפי אותם מקורות, ההנפקה הפכה פחות דחופה מכיוון שמחירי הנפט התאוששו ונסחרים מעל 70 דולר לחבית, ועזרו לייצב את מצבה הפיננסי של הממלכה. מוקדם יותר השנה, אמר מנכ"ל החברה עמין נאסר כי החברה מתכוננת להנפקה במחצית השנייה של 2018.

 

ההנפקה של ארמקו, לו תצא לפועל, תהיה הגדולה ביותר בהיסטוריה. היא נחשבת חלק מרכזי בתוכניתו השאפתנית של הנסיך הסעודי לרפורמה בכלכלה. הסעודים מקווים למשוך הערכת שווי של 2 טריליון דולר לארמקו, הנחשבת לחברת הנפט הגדולה בעולם, אף שחלק מהאנליסטים מאמינים כי השווי שלה נמוך לפחות בחצי.

 

 

מתקן של ארמקו מתקן של ארמקו צילום: רויטרס

 

 

הנסיך מוחמד חשף לראשונה את התוכנית להנפיק את החברה בינואר 2016, עוד לפני שהפך ליורש העצר. התוכנית נהגתה בעוד מחירי הנפט היו בירידה מתמשכת ממעל 100 דולר לחבית לפחות מ-30 דולר. הצניחה הזו במחירים הכניסה את התקציב של סעודיה לגירעון ואילצה את המדינה להוביל ירידה בייצור בקרב יצרניות הנפט הגדולות.

 

"החברה השלימה את תוכנית ההכנה שלה לקראת ההנפקה", הוסיף אל פאליח. "יש פה התקדמות חיובית בתהליך מורכב של הכנת החברה וסעודיה לקראת מה שתהיה הנפקה חסרת תקדים בקנה מידה עולמי מבחינת האיכות והגודל".

 

הבורסות בניו יורק, לונדון והונג קונג הן המועמדות המובילות לביצוע ההנפקה, כשהנסיך מעדיף, לפי הדיווחים, את ניו יורק. עם זאת, רבים מפקפקים ביכולת של ארמקו, המאופיינת בסודיות רבה, לעמוד בדרישות השקיפות המחמירות של בורסת ניו יורק.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x