$
שווקי חו"ל

עוד צרה בפתח: טורקיה תיאלץ לפרוע אג"ח בכ-4 מיליארד דולר באוקטובר

לפי סוסייטה ג'נרל, הפיחות החד בלירה הטורקית מכביד על פירעון האג"ח הממשלתי והקונצרני, והדבר מעורר חשש כבד בעיקר בקרב המשקיעים בשווקים המתפתחים

שירות כלכליסט 18:0217.08.18
טורקיה וחברות טורקיות ייאלצו לפרוע באוקטובר אג"ח הנקובות במטבע זר בסך של כמעט 3.8 מיליארד דולר, זאת בשעה שהמדינה נאבקת בצלילת הלירה המקומית שאיבדה יותר משליש מערכה מאז תחילת השנה - כך לפי הבנק הצרפתי סוסייטה ג'נרל.

 

 

 

לפי סוכנות הידיעות רויטרס, המשקיעים בשווקים המתפתחים חוששים מהחוב החיצוני של טורקיה ומיכולתן של חברות ובנקים טורקיים להחזיר אותו לאחר הדפסת הכסף המוגברת שאמורה לממן את צמיחתה המהירה של הכלכלה המקומית. עבור החברות הטורקיות, עלות החזרי החוב החיצוני עלתה ברבע במונחי לירה טורקית רק בחודשיים האחרונים.

 

 

הלירה הטורקית קורסת הלירה הטורקית קורסת צילום: איי אף פי

 

"דרישות המימון החיצוני של טורקיה הן גדולות", כך אומר ג'ייסון דאו מסוסייטה ג'נרל ביחס למשבר הפיננסי החמור שפוקד את המדינה, "טורקיה מחזיקה בחוב הנקוב במט"ח הגדול ביותר מבין השווקים המתפתחים: חוב חיצוני לטווח קצר של 180 מיליארד דולר, ובסך הכל חוב חיצוני של 460 מיליארד דולר".

 

חישובים של הבנק מראים שחברות טורקיות יעמדו עד סוף השנה בפני פירעון של אג"ח הנקובות במטבע זר בשווי של 1.8 מיליארד דולר, בעוד אג"ח ממשלתיות בשווי של 1.25 מיליארד דולר יגיעו גם הן לנקודה זו. הריבית הכוללת עומדת על סך 2.3 מיליארד דולר. חודש התשלומים הכבד ביותר הוא אוקטובר, בו אמור להיות משולם בחזרה חוב של 3 מיליארד דולר וריבית של 762 מיליון דולר.

 

 

 

לפי דאו, עלות הפירעון עבור התאגידים תהיה יקרה יותר ב-25% לעומת חודש יוני עקב הפיחות החד בלירה. אחד הגורמים שעשויים לצמצם מעט את הנזק היא העובדה שהחוב החיצוני לטווח קצר נובע בעיקר מהלוואות בנקים ואשראי למסחר, חוב שמיחזורו יכול להיות קל יותר מאשר בשווקי האג"ח, כך לדברי דאו.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x