$
בורסת ת"א

בלעדי לכלכליסט

החקירה של מנכ"ל אינובטיב הועברה להכרעת הפרקליטות

על פי החשד, אינובטיב גייסה ממאות משקיעים 24 מיליון שקל במשך עשור ללא תשקיף. רון חן נחשד שלקח מהכספים לבניית ביתו הפרטי - וזה עוקל

נעמי צורף 08:0813.08.18

צוות החקירה המשותף של רשות ני"ע ורשות המסים סיים לאחרונה את החקירה בעניינו של רון חן, מנכ"ל אינובטיב. התיק הועבר לפרקליטות לעיון והחלטה, כך נודע ל"כלכליסט".

 

חן, הבעלים (98.56%) של החברה מנתניה, העוסקת בפיתוח פטנטים, נעצר ונחקר בנובמבר האחרון בחשד להונאת משקיעים ועבירות מס. הוא שוחרר בתנאים מגבילים, בהם הפקדת ערבויות של 350 אלף שקל ואיסור יציאה מהארץ ל־180 יום.

 

על פי החשד, ב־2016-2006 גייסה אינובטיב ממאות משקיעים 24 מיליון שקל ללא תשקיף; זאת בדרכי מרמה ותוך הטעיית המשקיעים ביחס להליך פיתוח המוצרים. חן, כך החשד, השתמש בכספי המשקיעים לצרכיו הפרטיים ולשימושים שאינם קשורים בפיתוח המוצרים או בהשקעה בחברות האמורות שבבעלותו. זאת לאחר שקיבל אותם בשל מצגי שווא בנוגע לפיתוח המוצרים, ייצורם, בשלותם וההכנסות הצפויות מהם. בנוסף, על פי החשד, חן לא העביר דיווח מלא ומהימן לרשות המיסים על הכנסותיו.

 

במאי האחרון פורסם ב"כלכליסט" כי על פי החשד של צוות החקירה, חן עשה שימוש בכספים שגייס ממשקיעים לבניית ביתו הפרטי בזכרון יעקב. לאור החשד, הוטל עיקול על הבית.

 

הרשויות מייחסות לחן חשד לקבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, הלבנת הון, הצעת ני"ע לציבור ללא תשקיף, מסירת פרטים מטעים בהודעה לרשות ני"ע ועבירות מרמה לפי פקודת מס הכנסה וחוק מיסוי מקרקעין.

 

 

רון חן. מכחיש את החשדות רון חן. מכחיש את החשדות

 

 

בניגוד להוראה

 

על פי המסמכים שהוגשו לבית המשפט, אינובטיב, שהוקמה ב־2006, פועלת באמצעות שתי חברות־בנות פרטיות, טיסטרון ודרייב דה לייט. חן היה מעורב בכל פעילות החברות, בפרט בתהליך גיוס הכספים ובפיתוח העסקי של המוצרים.

 

מהחקירה עולה כי החברה מסרה פרטים מטעים לרשות ני"ע לגבי מספר המשקיעים והיקף השקעתם. באמצעות חן ואחרים המשיכה אינובטיב לגייס כספים אף שהרשות הורתה לה לחדול מיידית.

 

עו"ד יאיר חן מסר כי בא כוחו, רון חן "מכחיש את כל החשדות המיוחסים לו. מה שהתחיל בקול תרועה רמה הסתיים בענות חלושה. תחילה טענה הרשות כי מרשי הונה משקיעים וכי אין מכונת ייצור כלל, דבר שנבדק על ידי חוקרי הרשות ונמצא שקיימת מכונה באיטליה שהחלה פס ייצור בעולם. בניגוד לפרסומים, מרשי לא נעצר כלל, אלא נחקר ברשות, מסר גירסה מלאה ושיתף פעולה.אין ספק כי הפירסומים השיקריים גרמו נזק ממשי וכיום מרשי פועל ללא לאות להשיב את החברה לפעילות".

 

מגמה גוברת

 

בשלוש השנים האחרונות אפשר לראות מגמה הולכת וגדלה של תיקים פליליים ומנהליים שנפתחים, העוסקים בעבירות מכירה והצעה של ניירות ערך ללא תשקיף. מחלקת חקירות מודיעין ובקרת מסחר מובילה את החקירות הללו ברשות ני"ע, תיקים בעבירות אלו, אליהם מתייחסת הרשות בחומרה רבה, מהווים חלק גדול מעשייתה של המחלקה בתקופה האחרונה בשל ריבוי עבירות מסוג זה. בעניין שני תיקים - אמיר ברמלי (קרן קלע ורוביקון) וחיליק טפירו (קרן אור) - כבר הוגשו כתבי אישום, ואליהם מצטרף תיק אינובטיב. במקביל מנהלת המחלקה עוד חמישה בירורים מנהליים שכאלה.

 

כדי להכריע אם ללכת בכיוון של חקירה פלילית או בירור מנהלי, נבחנות שלוש נקודות מרכזיות: חומרת ואופי העבירות; מוצקות הראיות; ומדיניות האכיפה של הרשות.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x