שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
שוקי חו"ל

לקראת הודעת הריבית בארה"ב: האם הפד יאיץ את קצב ההעלאות?

הבנק המרכזי של ארה"ב צפוי להודיע הערב על העלאה של 0.25% בריבית, לטווח שבין 1.75% ל-2%; הבנק חוזה לשנה הנוכחית 3 העלאות ריבית, אולם קולות בשוק סוברים כי הפד יעלה את התחזית ל-4 העלאות ב-2018

מיקי גרינפלד 20:0313.06.18

הבנק המרכזי של ארה"ב צפוי להודיע הערב (ד') בשעה 21:00 שעון ישראל על העלאה של 0.25% בריבית, לטווח שבין 1.75% ל-2% - תהיה זו העלאה שנייה של הריבית מתחילת השנה. לפני כשלושה חודשים (ב-21 במרץ, בישיבת הריבית הראשונה של יו"ר הפד החדש ג'רום פאוול) הודיע הבנק האמריקאי על העלאה של 0.25% בריבית, לטווח שבין 1.5% לבין 1.75%. לאחר ההודעה יקיים פאוול מסיבת עיתונאים.

בישיבה של מרץ עדכן הפד את תחזיות הריבית לשלוש העלאות ב-2019 במקום שתי העלאות, והותיר את התחזית לשנה הנוכחית על כנה, ל-3 העלאות ריבית. המשמעות היא שהבנק צופה, נכון להודעה של מרץ, שמונה העלאות ריבית של 0.25% עד 2020 - שלוש השנה, שלוש ב-2019 ושתיים ב-2020 (בהתאם לתחזית מרץ, הריבית בסוף 2020 תעמוד על 3.4% לעומת התחזית הקודמת של 3.1%).

ג'רום פאוול יו"ר הפדרל ריזרב ג'רום פאוול יו"ר הפדרל ריזרב צילום: בלומברג

 

עם זאת, בחודשים האחרונים נשמעו כמה וכמה הערכות לפיהן לנוכח האצת קצב האינפלציה, הפד עשוי להחליט להאיץ את קצב העלאות הריבית שלו, ובכלל זה לעבור לתחזית של 4 העלאות השנה. רק אתמול התחזקו הטענות התומכות בעמדה זו, לנוכח פרסום מדד המחירים ששיקף את המשך העלייה בקצב האינפלציה השנתית בארה"ב לרמה של 2.8%. המפתח אם כן בהודעה היום, ובמסיבת העיתונאים של היו"ר פאוול, היא התחזית להמשך הדרך.

 

"העלאת הריבית מתומחרת במלואה בשוק, והשאלה המרכזית היא האם חברי הוועדה ידבקו בתחזית הקודמת, שפורסמה במרץ, וכוללת העלאת ריבית אחת נוספת השנה - או שישנו את תחזית הריבית לסוף 2018, באופן שיצביע על שתי העלאות ריבית עוד השנה, בספטמבר ובדצמבר", אמרו השבוע בעניין זה דרור גילאון ואורנן סולומון מאזימוט בית השקעות.

 

הבוקר אמר בטוקיו מסאפומי יממאטו (Masafumi Yamamoto), אסטרטג המט"ח הראשי ב-Mizuho Securities, כי "יש גורמים בשוק המעריכים שהטלטלות האחרונות שנרשמו בכמה מהשווקים המתעוררים עשויות למנוע מהפד להאיץ את קצב העלאות הריבית שלו. כך שהדולר בהחלט ירוויח אם הפד יאותת כי בכוונתו לבצע השנה 4 העלאות ריבית" (הדברים מובאים ב-CNBC).

 

קונסטנטינוס אנת'יס, ראש מחלקת מחקר ב-ADS Securities, הוסיף בעניין זה: "העלאת הריבית היום כי כמעט וודאית וכולה מתומחרת בדולר, כך שהמפתח בפגישה יהיה האם הפד מתכוון להמשיך ולחזק את מגמת הצמצום, כאשר פגישת הריבית של ספטמבר כבר עומדת על הפרק – או שאולי הם יעדיפו שלא להתחייב לצעדים נוספים בשלב הזה. אם היו"ר ג'רום פאוול ידון בהמשך השיפור של הכלכלה האמריקאית ובעלייה בקצב האינפלציה, המשקיעים יראו בכך סימן שהעלאת ריבית בספטמבר היא על השולחן, והדולר יגיב בעליות".

בואו לדבר על השוק בפורום ספונסר >>

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x