שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
מט"ח וסחורות

תנועות קלות במט"ח; השווקים ממתינים להודעת הריבית של הפד

הפד צפוי להעלות את הריבית ב-0.25%; ADS: "אם פאוול ידבר על השיפור בכלכלה האמריקאית ועל האינפלציה - הדולר יגיב בעליות"; היורו עולה ב-0.1% ל-1.176 דולר; בשוק המקומי: הדולר עולה ב-0.1% ונסחר ב-3.58 שקלים, היורו שומר על יציבות, ב-4.21 שקלים

מיקי גרינפלד 14:2213.06.18

הצמד יורו-דולר רושם הבוקר תנועות קלות בשווקים הבינ"ל, הממתינים להודעת הריבית של הפד הערב בוושינגטון. בשוק המקומי נרשמות גם כן תנועות זהירות, לאחר שעלייה חזקה שנרשמה בדולר בשעות הבוקר התמתנה בשעות הצהרייים. נכון לשעה 14:00 עולה הדולר ב-0.1% ונסחר ב-3.58 שקלים, היורו נסחר ביציבות, ב--4.21 שקלים.

 

בשווקים הבינ"ל: היורו עולה ב-0.1% ונסחר ב-1.176 דולר; הליש"ט עולה ב-0.3% ל-1.333 דולר; המטבע האמריקאי מתחזק ב-0.1% מול מקבילו היפני, ל-110.5 ין.

השבוע פרסם בנק ישראל את סיכום הדיון בוועדה המוניטארית שקיבלה את החלטת הריבית מה-28 במאי. בסיכום נאמר בין היתר כי "חברי הוועדה ציינו כי סביבת האינפלציה עדיין נמוכה והוסיפו כי היא מציגה מגמת עלייה בחודשים האחרונים. מדדי האינפלציה המנוכים נמצאים מעט מעל האינפלציה בפועל והציפיות מהמקורות השונים נמצאות במגמת עלייה ומתקרבות לתחום היעד".

 

לקראת העלאת ריבית בארה"ב

הבנק המרכזי של ארה"ב צפוי להודיע היום על העלאה של 0.25% בריבית, לטווח שבין 1.75% ל-2% - תהיה זו העלאה שנייה של הריבית מתחילת השנה. לפני כשלושה חודשים (ב-21 במרץ,  בישיבת הריבית הראשונה של יו"ר הפד החדש ג'רום פאוול) הודיע הבנק האמריקאי על העלאה של 0.25% בריבית, לטווח שבין 1.5% לבין 1.75%.

 

בישיבה של מרץ עדכן הפד את תחזיות הריבית לשלוש העלאות ב-2019 במקום שתי העלאות, והותיר את התחזית לשנה הנוכחית על כנה, ל-3 העלאות ריבית. המשמעות היא שהבנק צופה, נכון להודעה של מרץ, שמונה העלאות ריבית של 0.25% עד 2020 - שלוש השנה, שלוש ב-2019 ושתיים ב-2020 (בהתאם לתחזית מרץ, הריבית בסוף 2020 תעמוד על 3.4% לעומת התחזית הקודמת של 3.1%).

 

עם זאת, בחודשים האחרונים נשמעו כמה וכמה הערכות לפיהם לנוכח האצת קצב האינפלציה, הפד עשוי להחליט להאיץ את קצב העלאות הריבית שלו, ובכלל זה לעבור לתחזית של 4 העלאות השנה. רק אתמול התחזקו הטענות התומכות בעמדה זו, לנוכח פרסום מדד המחירים ששיקף את המשך העלייה בקצב האינפלציה השנתית בארה"ב לרמה של 2.8%. המפתח אם כן בהודעה היום, ובמסיבת העיתונאים של היו"ר פאוול, היא התחזית להמשך הדרך.

 

"העלאת הריבית מתומחרת במלואה בשוק, והשאלה המרכזית היא האם חברי הוועדה ידבקו בתחזית הקודמת, שפורסמה במרץ, וכוללת העלאת ריבית אחת נוספת השנה - או שישנו את תחזית הריבית לסוף 2018, באופן שיצביע על שתי העלאות ריבית עוד השנה, בספטמבר ובדצמבר", אמרו השבוע בעניין זה דרור גילאון ואורנן סולומון מאזימוט בית השקעות.

 

הבוקר אמר בטוקיו מסאפומי יממאטו (Masafumi Yamamoto), אסטרטג המט"ח הראשי ב-Mizuho Securities, כי "יש גורמים בשוק המעריכים שהטלטלות האחרונות שנרשמו בכמה מהשווקים המתעוררים עשויות למנוע מהפד להאיץ את קצב העלאות הריבית שלו. כך שהדולר בהחלט ירוויח אם הפד יאותת כי בכוונתו לבצע השנה 4 העלאות ריבית" (הדברים מובאים ב-CNBC).

 

קונסטנטינוס אנת'יס, ראש מחלקת מחקר ב-ADS Securities, הוסיף בעניין זה: "העלאת הריבית היום כי כמעט וודאית וכולה מתומחרת בדולר, כך שהמפתח בפגישה יהיה האם הפד מתכוון להמשיך ולחזק את מגמת הצמצום, כאשר פגישת הריבית של ספטמבר כבר עומדת על הפרק -– או שאולי הם יעדיפו שלא להתחייב לצעדים נוספים בשלב הזה. אם היו"ר ג'רום פאוול ידון בהמשך השיפור של הכלכלה האמריקאית ובעלייה בקצב האינפלציה, המשקיעים יראו בכך סימן שהעלאת ריבית בספטמבר היא על השולחן, והדולר יגיב בעליות".

 

ג'רום פאוול יו"ר הפד ג'רום פאוול יו"ר הפד צילום: בלומברג

בואו לדבר על השוק בפורום ספונסר >>

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x