$
שוק ההון

הנפקת השנה: שיאומי בחרה להנפיק בבורסת הונג קונג - תנסה לגייס 10 מיליארד דולר

ההנפקה של יצרנית הסלולר הגדולה בסין, המוערכת בכ-100 מיליארד דולר, צפויה להיות אחת משלוש הגדולות ביותר של חברת טכנולוגיה אי־פעם

שירות כלכליסט 09:1203.05.18

הנפקת השנה יוצאת לדרך: יצרנית הסלולר הגדולה בסין המוכנה גם "אפל הסינית", שיאומי (Xiaomi), הודיעה היום (ה') כי תצא להנפקת בבורסת הונג קונג.

 

החברה לא חשפה מה היקף הסכום שאותו היא מתכוונת לגייס, אולם על פי אנשים המקורבים לנושא בכוונתה לגייס לפחות 10 מיליארד דולר - מה שעשוי לשקף לה שויו של כ-100 מיליארד דולר. ההנפקה של שיאומי צפויה להיות אחת משלוש הגדולות ביותר של חברת טכנולוגיה אי־פעם, כאשר רק אלו של עליבאבא מ־2014 (167.4 מיליארד דולר) ופייסבוק מ־2012 (104.2 מיליארד דולר) עוקפות אותה.

 

הנפקה צפויה להיות גדולה כמעט פי ארבעה מההנפקה הגדולה האחרונה של עולם הטכנולוגיה, זו של סנאפ בשנה שעברה, וגבוהה משמעותית משל גוגל שהונפקה ב־2004 לפי שווי של 23 מיליארד דולר. ענקיות כמו אמזון, אפל ומיקרוסופט הנפיקו בסכומים קטנים בהרבה.

 

עם זאת, גם אחרי ההנפקה תהיה שיאומי שחקנית קטנה לעומת ענקיות טכנולוגיה ותיקות. לאפל, לשם השוואה, יש כיום שווי שוק של 909.24 מיליארד דולר ולסמסונג שווי שוק של כ־328.35 מיליארד דולר. כך ששיאומי עדיין קטנה, אבל בהחלט גדולה מספיק כדי להתחיל לאיים על המתחרות.

 

במסמכים שהגישה החברה לקראת ההנפקה נחשפו לראשונה פרטים פיננסיים על פעילותה. החברה דיווחה על הפסד נקי של 6.9 מיליארד דולר בשנה שעברה. הכנסות החברה בשנת 2017 עלו ב-67% והסתכמו ב-18 מיליארד דולר. שיאומי תהיה בין החברות הראשונת לנצל את הכללים החדשים של הבורסה ההונג קונגית המאפשרים לחברות עם מספר סוגי מניות להצטרף לרשימה.

מייסד שיאומי ליי ג'ון מייסד שיאומי ליי ג'ון צילום: בלומברג

בטל שלח
    לכל התגובות
    x