$
שוק ההון

בלעדי לכלכליסט

"בן־משה ידע על חבויות המס של אפריקה לפני הרכישה"

מחזיקי האג"ח של אפריקה ישראל טוענים כי מוטי בן־משה צריך לממן בעצמו 120 מיליון שקל, על פי פסק דין בעקבות דרישת רשות המסים

גולן חזני 07:3527.03.18

עימות חדש וחריף, בין נציגות האג"ח של אפריקה ישראל לבין רוכש החברה מוטי בן־משה, מאיים שוב על הסדר החוב. ל"כלכליסט" נודע כי השבוע טענה נציגות האג"ח ועורכי הדין גיא גיסין ואופיר נאור כנגד בן־משה, כי הוא ידע על דרישת רשות המסים מהחברה להחזר חבויות מס של מאות מיליוני שקלים. לדבריהם, בן־משה לקח את הסיכון בהצעת ההסדר שהעביר למחזיקי האג"ח ואשר נחתמה. העימות החדש יגרום לכך שהדיון יגיע לבית המשפט רק לאחר חג הפסח.

 

 

מחזיקי האג"ח דורשים מבן־משה להעמיד 120 מיליון שקל, כפי שקבע השופט איתן אורנשטיין, או כל סכום אחר שתדרוש רשות המסים, כביטחון לתשלום עתידי שייקבע במסגרת גישור בין הצדדים. השופט קבע שהסכום יתבסס על התמורות שיקבלו מחזיקי האג"ח מבן־משה. המחזיקים העבירו את הדרישה לעו"ד רענן קליר, פרקליטו של בן־משה, והודיעו כי "קיבלנו מידע חדש שמבהיר שבן־משה וגם יריבו נתי סיידוף ידעו על הדרישות של רשות המסים - עוד לפני שהגישו את ההצעות הסופיות לרכישת החברה".

 

המחזיקים דורשים מבן־משה לאשר את הסדר החוב ולממן באמצעים שלו, מעבר לתשלום עבור החברה, גם את העמדת הביטחונות לרשות המסים. זאת משום שההליך יכול להימשך שנים. המחזיקים טוענים כי השופט אורנשטיין לא ידע שבן־משה הכיר לכאורה את הדרישה של רשות המסים, ואילו ידע - לא היה פוסק כפי שפסק.

בן־משה מכחיש מכל וכל טענות אלה. "בן־משה הבהיר חזור והבהר כי בכוונתו לממש את הצעתו לרכוש את אפריקה ישראל על פי המידע שהציגו החברה, הנציגות והנאמנים", נמסר מבן־משה. "מי שחושב שטקטיקה נפסדת של הכפשות מופרכות יהווה לחץ יעיל כלשהו - סופו שייאלץ להסביר למחזיקים מדוע סיכל את הסיכוי להסדר מיטיב עבורם".

 

מוטי בן משה איש עסקים מוטי בן משה איש עסקים צילום: עמית שעל

 

בינואר האחרון, ימים אחדים לפני אישור הסדר החוב באסיפות הנושים, הוציאה רשות המסים לאפריקה ישראל צו מס של 245.5 מיליון שקל, על בסיס חובות שצברה בעת מימוש הסדר החוב הראשון שלה ב־2010. בתגובה הגישו אפריקה ישראל והמשקיע בהסדר החוב, בן־משה, בקשה לבית המשפט לבטל את הצו ולקבוע שאינו בתוקף. זאת מאחר והוא סותר הן את הפסיקה המקדמית שקדמה להסדר והן את השומה שקיבלה החברה בדצמבר 2016.

 

בסיומו של דיון ארוך הציע השופט לצדדים פשרה. לפיה, החוב יופחת לסכום של עד 120 מיליון שקל בלבד, ונוסף על כך, ייקבע כי מס הכנסה יהפוך לנושה בדין קדימה עד להחלטה בנוגע לחוב. כך שלאחר תשלום החוב לנושים המובטחים, יופקדו 120 מיליון שקל עד בירור צו המס. רק מעבר להפקדה זו יוכלו מחזיקי האג"ח לקבל תמורות מזומן נוספות בהסדר.

 

עוד המליץ השופט לצדדים לפנות לגישור כדי לחסוך התדיינות של שנים בבית המשפט, וקבע כי נאמני האג"ח נדרשים להביא את הנושא לאסיפות מחזיקי האג"ח.

את תשובות הנושים על הצעת הפשרה שלו ביקש השופט לקבל עד 26 במרץ, במטרה לאשר את הסדר החוב ולהוציאו אל הפועל עוד לפני השלמת הגישור, תוך גידור הסיכונים למחזיקי האג"ח. לאפריקה חוב של 3 מיליארד שקל למחזיקים, שמאמינים ברקע כי נתי סיידוף ממתין לשעת כושר כדי לחזור לתמונת הרכישה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x