שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בורסת ת"א

הבהלה לביטקוין נמשכת: בית ההשקעות אלטשולר שחם בדרך לפעילות בתחום

בית ההשקעות צפוי לפעול בתחום באמצעות חברה ייעודית שהקים עם אהרון נבון, לשעבר מנהל חדר המסחר של דויטשה בנק. זאת כדי לחשוף לקוחות להשקעה במכשירים שערכם נגזר בין היתר מטכנולוגיית הבלוקצ'יין

רעות שפיגלמן 21:5607.01.18

בית ההשקעות אלטשולר שחם, בניהולם המשותף של רן שחם וגילעד אלטשולר, צפוי להיכנס לפעילות שתעניק ללקוחותיו חשיפה למכשירי השקעה שונים בתחום הבלוקצ'יין והמטבעות הדיגיטאליים.

 

 

 

 

ככל שייכנס בית ההשקעות לתחום הוא צפוי להיות בית ההשקעות הראשון בישראל שחושף לקוחותיו באופן מוסדר לפעילות כזו. בית ההשקעות צפוי לפעול בתחום באמצעות חברה ייעודית שהקים ביחד עם אהרון נבון, מי ששימש בעבר כמנהל חדר המסחר של דויטשה בנק. המטרה היא לחשוף לקוחות להשקעה במכשירים שערכם נגזר בין היתר מטכנולוגיית הבלוקצ'יין, טכנולוגיה המאפשרת ביזור והצפנה, וזו שעומדת מאחורי הנפקתם של מטבעות דיגיטליים כדוגמת הביטקוין.

 

ביטקוין ביטקוין צילום: Getty

 

דוגמאות למכשירים פיננסיים נגזרים בתחום זה הם חוזים עתידיים שנסחרים כיום בשתי בורסות בארה"ב, כמו גם אופציות שניתן לרכוש ובכך להיחשף לשינויים בשערו של נכס הבסיס וזאת מבלי להחזיק בנכס הבסיס עצמו (הביטקוין), שהוא מצרך שלא בהכרח פשוט עבור אזרח מן השורה להשיג בתקופה זו. חשיפה נוספת יכולה להיעשות באמצעות השקעה במניות או בחוב של חברות הפועלות ומפתחות טכנולוגיות בלוקצ'יין.

 

במקביל, באלטשולר טרם הוחלט האם במקביל לפעילות זו יתאפשר גם עבור הלקוחות מסחר של ממש במטבעות דיגיטליים, כאשר נושא זה נמצא עדיין בבחינה. יש לציין כי מסחר של ממש במטבעות דיגיטליים באמצעות גישה לפלטפורמות מסחר שונות סובל בתקופה זו מבעיית נזילות עבור משקיעים ישראליים בפרט ועבור משקיעים בכלל בעולם - זאת משום שיש לבצע העברה בנקאית על מנת להעביר את היתרה שבחשבון הלקוח בפלטפורמה לחשבון הבנק שלו כדי לממש בסופו של יום רווחים, ומנגד המערכת הבנקאית בישראל (וגם מערכות בנקאיות בעולם כמו למשל הבנקים באוסטרליה) מערימה קשיים בביצוען של העברות בנקאיות מסוג זה. חלק מן הבנקים כדוגמת קבוצת הבנק הבינלאומי חוסמת באופן מוחלט ביצוען של פעולות באופן דו-כיווני מול פלטפורמות מסחר במטבעות דיגיטליים.

 

יש לציין כי למרות הבאזז סביב הנושא הרי ששווי השוק של המטבעות הדיגיטליים בכללותם עומד על כ-821 מיליארד דולר (באמצעות מעל 1,300 מטבעות) שזה שקול לקצת פחות מפי 1.5 משווי השוק של אמזון (592 מיליארד דולר), ענקית המסחר האמריקאית. הדבר מלמד על הנתח הקטן מאוד של שוק המטבעות הדיגיטליים בהשוואה לשווקים פיננסיים אחרים מסורתיים ומוסדרים.  

 

נבון, מי ששימש בעבר כמנהל חדר המסחר של דויטשה בנק, נחקר במסגרת תפקידו משום שנאשם בפרשיית הרצת האג"ח של בית ההשקעות פסגות, פרשייה משנת 2007 שהגיעה לסיומה בסוף 2016 . נבון נחלץ מהפרשייה וזוכה בסופו של דבר ב-2016 מהאישום על שותפות בתרמית בעיקר הודות לחוות דעת כלכלית שהגישה דווקא התביעה, כאשר בהתאם לחוות הדעת לא ניתן היה לומר באופן חד משמעי שלנבון היתה השפעה בפעילותו של שערי ני"ע.

 

בית ההשקעות אלטשולר שחם מסר בתגובה לידיעה: "אנחנו בוחנים את תחום הנכסים והמטבעות הדיגיטליים זה זמן רב, כדי לפתח יכולת הבנה עמוקה בעולם מורכב זה. בכוונתנו להציע שירות חדשני שיאופיין ברמת אמינות, מקצועיות ואחריות גבוהה למשקיעים כשירים, שיחפשו חשיפה למכשירים פיננסיים מבוססי בלוקצ'יין".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x