שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
שוק ההון

בלעדי לכלכליסט

מורי ארקין והפניקס משקיעים 100 מיליון דולר באשראי צרכני

ארקין, הפניקס ובנק הפועלים ישקיעו את הסכום בקרן שהקימה חברת פאגאיה. הקרן תשתמש במערכות ביג דאטה ולמידת מכונה להערכת סיכוני אשראי של לווים בארה"ב ותזרים את הכסף למסחר בנגזרי אשראי

גולן חזני 07:1721.12.17

מורי ארקין, חברת הביטוח הפניקס ובנק הפועלים, באמצעות זרוע ההשקעות פועלים שוקי הון, משקיעים 100 מיליון דולר בקרן השקעות בינלאומית שתתמחה בהלוואות צרכניות בארה"ב – כך נודע ל"כלכליסט".

 

 

הקרן תתמקד במכשירים פיננסיים מורכבים המגובים באשראי צרכני וצפויה לנהל מאות מליוני דולרים כבר בשנה הקרובה. היא הוקמה ביוזמה של חברת פאגאיה ובהובלה של פועלים שוקי הון וחברת הביטוח הפניקס. הקרן המשותפת תעשה שימוש במערכות ביג דאטה ולמידת מכונה שפיתחה פאגאיה בתחום הערכת סיכוני אשראי, ופאגאיה תנהל את הקרן. את ההשקעה מטעם פועלים שוקי הון הוביל ערן גרשט ואילו בפניקס הוביל את ההשקעה רועי יקיר וחגי שרייבר.

 

פאגאיה מתמחה בניהול סיכוני אשראי בהלוואות צרכניות ברשת. הטכנולוגיה שפיתחה החברה נועדה לבחור הלוואת איכותיות יחסית ובעלות הסיכון נמוך יחסית בפלטפורמות שונות של הלוואות לאשראי צרכני בארה"ב.

 

הבחירה בהלוואות נעשית באמצעות ניתוח שמבצעת פאגאיה. הטכנולוגיה ניזונה מנתונים של מיליוני הלוואות היסטוריות ומאגרי מידע נוספים בכדי לבחור בפרקי זמן קצרים יחסית את ההלוואות עם כדאיות ההשקעה הגבוהה ביותר. בעסקה כזאת מאחדת פאגאיה את ההלוואות הנרכשות לתיקים של אלפי הלוואות, ומדרגת אותן במטרה להפיצן לגופים מוסדיים בארה"ב.

 

מורי ארקין מורי ארקין

 

פאגאיה נוסדה בשנת 2016 על ידי יהב יולזרי, אביטל פרדו וגל קרובינר, בנם של בעלי השליטה לשעבר בחברת אלקטרוניקס ליין. החברה גייסה מאז הקמתה 3.5 מיליון דולר מקרן ההון סיכון ויולה ונצ'רס, שמנוהלת על ידי אבי זאבי.

 

פאגאיה מנהלת 120 מיליון דולר בשוק הישראלי באמצעות נכסים פיננסיים עבור חברות ביטוח ופנסיה ובנקים. גם כאן ניהול ההלוואות נעשה באמצעות הטכנולוגיה שפיתחה, שמביאה להערכה של הסתברות הכשל של לווים הממומנים על ידי פלטפורמות האשראי המקוון בארה"ב ונקנות על ידי פאגאיה.

 

לפאגאיה משרדים בתל אביב ובניו יורק והיא מעסיקה 20 עובדים, רובם בוגרי יחידות מובחרות בצה"ל עם רקע במחקר ופיתוח של טכנולוגיות רלוונטיות ליישומים של החברה.

 

חברת פאגאיה חברת פאגאיה

באפריל השנה דיווח בית השקעות אחר, מיטב דש, כי חבר לפאגאיה בהקמת קרן אשראי צרכני שמיועדת למשקיעים ישראלים ומשווקת ללקוחות ישראלים. ארקין התעשר כשמכר ב־2005 את חברת אגיס לפריגו האמריקאית לפי שווי של 800 מיליון דולר. לאחר האקזיט, החל ארקין להשקיע בהדרגה בדרכים שונות, בין היתר דרך ארקין אחזקות, ודרך שותפות בקרן ספרה הלת' קר. ספרה משקיעה בחברות פארמה ציבוריות ומחזיקה נכסים בשווי כ־3 מיליארד שקל.

 

השקעה נוספת שלו היא קרן אקסלמד, המאתרת ויוצרת השקעות בחברות בתחום הציוד הרפואי, שבהן הוא שותף עם ד"ר אורי גייגר. בין ההשקעות שלו בתחום הביומד נמצאות חברת סולג'ייל שנערכת להנפקה בנאסד"ק לפי שווי 300 מיליון דולר, ואקסלנז, שנסחרת בבורסה בתל אביב ובוחנת רישום כפול.

 

ארקין משקיע גם בתחום הנדל"ן והפיננסים, כשבימים אלה הוא נכנס להשקעה ברכישה של 20% יחד עם לאומי פרטנרס והפניקס בחברת ביטוח ישיר אחזקות פיננסיות. בתחום הנדל"ן הוא משקיע בארץ אבל גם באירופה בעיקר בגרמניה, בנכסים של נדל"ן מניב.

 

מנכ"ל פאגאיה גל קרובינר אישר את הידיעה ואמר: "מטרת החברה בעסקה הנוכחית היא להרחיב את השיווק לארה"ב וכבר עכשיו אנו נמצאים במגעים מתקדמים לצירוף משקיע אסטרטגי בשוק האמריקאי".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x