$
בורסת ת"א

הצניחה במניות הגז עלולה לגרור את הראל לבצע מחיקה באחזקותיה במאגר תמר

חברת הביטוח רכשה ב־2016 נתח של 3.5% ממאגר הגז תמר מידי נובל לפי שווי של 12 מיליארד דולר. בחודשים האחרונים צנחו מניות הגז והנפט, בדגש על אלה שחשופות לתמר, מחשש שיניב כמות גז קטנה מהמצופה

רחלי בינדמן 07:4622.11.17

האם חברת הביטוח הראל תידרש לבצע מחיקה של שווי אחזקותיה במאגר תמר ברבעון השלישי? הירידות החדות במניות הגז והנפט החשופות למאגר בחודשים האחרונים מרמזות כי לא יהיה מנוס מכך. אולם, מכיוון שהראל ביצעה השקעה ישירה במאגר ב־2016 כשרכשה 3.5% ממנו יחד עם קרן התשתיות תש"י שבה היא שותפה - מדובר בהשקעה לא סחירה, ולהראל יש מרחב תמרון בנוגע לשיערוך שלה.  

מדד מניות הגז והנפט איבד 18% מתחילת השנה. ישראמקו, הנסחרת לפי שווי של 6.1 מיליארד שקל ומחזיקה ב־29% מהמאגר, איבדה 11% מערכה בזמן הזה. דלק קידוחים, הנסחרת לפי שווי של 11 מיליארד שקל ומחזיקה ב־22% מהמאגר, איבדה 22% מתחילת השנה.

 

חברת הביטוח הראל רכשה יחד עם תש"י 3.5% מהמאגר מידי נובל אנרג'י בשתי עסקאות ב־2016. בתחילה היא רכשה 3% מהמאגר ובהמשך עוד 0.5%, לפי שווי של כ־12 מיליארד דולר. אלא שבשוק מעריכים כעת את שווי המאגר ב־10 מיליארד דולר בלבד - 17% פחות מהמחיר שלפיו שילמה הראל. הערכת חסר זו היא גם הרקע לירידות האחרונות במניות החברות המושקעות במאגר.

 

הגורם שהחריף את מגמת הירידות ואת ספקנות המשקיעים לגבי תמחור מניות הגז היה סקירה שפרסמה בתחילת החודש קרן ההשקעות קוליברי, שבניהול ערן מרדכי. הסקירה, שהיתה אמורה להיות מסמך פנימי של הקרן, התריעה מפני ירידה חדה בשווי מאגר תמר בעקבות כמות גז קטנה מהצפוי שאמורה להימכר ממנו.הסקירה כללה תרחישים לשווי תמר ב־2020 תחת הכותרת: "האם מניות תמר הן מניות הסלולר של 2010?". בתרחיש אופטימי, לפי הסקירה, הכמות תסתכם ב־6.7 מיליארד BCM במחיר ממוצע של 4.9 דולר ליחידה - ולפיכך שווי המניה אמור להיחתך ב־3%.

 

 

 

בתרחיש סביר, לפי הסקירה, המניה כבר אמורה לצנוח ב־60% ל־8 שקלים, כי המאגר יספק רק 4.7 מיליארד BCM ב־5.2 דולר ליחידה. רק בתרחיש אופטימי יספק המאגר גז במחיר ממוצע של 5.6 דולר ליחידה. כך ששווי המניה יהיה 27.3 שקל - גבוה ב־35% ממחירה הנוכחי.

 

בעקבות הירידות החדות במניות הגז, בדגש על דלק קידוחים, ערכה קבוצת דלק בנובמבר כנס משקיעים בניסיון להרגיע את הרוחות. יוסי אבו, שניסה לספק תשובות למשקיעים המודאגים, ביקש שלא להתייחס דווקא לסקירה של קוליברי. המפגש הרגיע מעט את המשקיעים ומניית דלק קידוחים עלתה בכ־3%, אך לאחר מכן הירידות נמשכו.

 

לכאורה, מכיוון שנראה שהירידות במניות הגז אינן זמניות, בהראל לא יוכלו להתעלם מהנתונים הציבוריים. השקעות לא סחירות משוערכות בספרי המוסדיים על בסיס הערכות שווי חיצוניות, אך מעריך השווי יכול לטעון כי מחירי השוק אינם משקפים את המחיר האמיתי של המאגר, וכך למנוע מחיקה.

 

בהראל בחרו שלא להתייחס לאפשרות של מחיקת השווי בספרים, ורק מסרו: "הראל פועלת על פי הוראות הדין הרלבנטיות".

 

 

מאגר תמר מאגר תמר צילום: אלבטרוס

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x