שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
שוק ההון

קיצוץ בהוצאות השכר שיפר את ביצועי לאומי

הרווח הנקי של לאומי הסתכם ב־820 מיליון שקל, 17% יותר מהרבעון המקביל בנטרול הכנסה חד־פעמית. שיעור הדיבידנד יגדל ל־40%

רעות שפיגלמן 08:4721.11.17
בנק לאומי סיים את הרבעון השלישי עם רווח נקי של 820 מיליון שקל, ירידה של 11% בהשוואה לרבעון המקביל אשתקד. התשואה על ההון הסתכמה ב־10.3%, לעומת 12.7% ברבעון המקביל.

הסיבה לשתי הירידות הללו היא הכנסה חד־פעמית של 325 מיליון שקל שנרשמה בשנה שעברה בעקבות החזר כספי ביטוח בפרשת הסיוע להעלמת המס של לקוחות אמריקאים, שעלתה לבנק בקנס של מיליארד שקל. בניכוי החזרי הביטוח, סיים לאומי את הרבעון עם עלייה של 17% ברווח הנקי לעומת הרבעון המקביל, כשהתשואה על ההון ברבעון המקביל עומדת על 9.4% בלבד.

רקפת רוסק עמינח - מנכ"לית בנק לאומי רקפת רוסק עמינח - מנכ"לית בנק לאומי צילום: רון קדמי

1.מקצצים בהוצאות השכר של עובדים

בנק לאומי, כמו בנקים נוספים שכבר פרסמו את דו"חותיהם, הציג מגמת התייעלות שבאה לביטוי בחיסכון בהוצאות התפעוליות, בעיקר בסעיף הוצאות השכר לעובדים. בתשעת החודשים הראשונים השנה הסתכמו הוצאות השכר ב־3.8 מיליארד שקל, ירידה של 7.5% לעומת התקופה המקבילה אשתקד. "הדבר הבולט מהדו"ח הוא צמצום ההוצאות על רקע מהלכי ההתייעלות", אמר אתמול מאיר סלייטר, מנהל מחלקת המחקר בבנק ירושלים ברוקראז'".

 

2. צמיחה מתונה בלבד בתיק האשראי

תיק האשראי של לאומי צמח צמיחה מתונה יותר בהשוואה לבנקים אחרים. ההכנסות מריבית על הלוואות ללקוחות הסתכמו ב־1.9 מיליארד שקל, ירידה של 3% בהשוואה לרבעון המקביל. אולם בנטרול המדד השלילי של 0.5% ברבעון הזה והמדד החיובי של 0.4% ברבעון המקביל, מתקבלת יציבות בהכנסות מאפיק זה ועלייה מסוימת מתחילת השנה. תיק האשראי של הציבור מתחילת השנה מלמד על רמת צמיחה נמוכה מהממוצע של יתר הבנקים, עם 1.7% בלבד מינואר ל־266 מיליארד שקל. תיק המשכנתאות ירד ב־1.2%; האשראי הצרכני שלא לדיור צמח ב־1.3%; ועיקר הצמיחה חל בסקטור העסקים הקטנים והזעירים עם עלייה של 7.4%.

 

 

 

3. השותפות עם הראל סייעה לתיק המשכנתא

הירידה בהיקף המשכנתאות החדשות שהעמיד לאומי מתחילת השנה היתה חדה יותר מזו של בנקים אחרים, 29% בלאומי לעומת 20% בממוצע ביתר הבנקים. אלא שחלק מההלוואות שנתן לאומי ממומנות מכספי הראל, שעמה יש ללאומי שיתוף פעולה, כך שבפועל הירידה בהיקף המשכתנאות מתונה יותר.

 

4. אפס הפרשות להפסדי אשראי

לאומי לא רשם ברבעון הוצאות להפסדי אשראי, מה שנחשב על פניו חריג ביותר. אלא שהבנק רשם בשנים קודמות הפרשות להפסדי אשראי ביחס לחובות שבפועל שולמו בתקופות מאוחרות יותר, ולכן נוצרה לו מעין הכנסה שקיזזה לו את ההפרשות שהיו לו ברבעון השלישי. אולם יש לציין לחיוב כי גם בנטרול זאת, ההוצאות להפסדי אשראי של הבנק ביחס לתיק האשראי הן אפסיות, ולתשעת החודשים הראשונים שנה שיעור ההוצאה הוא 0.07% בלבד. כלומר תיק האשראי של לאומי במצב טוב מבחינת תמהיל ורמת סיכון. זאת בהשוואה למשל לבנק דיסקונט, שרשם הוצאה של 0.49%.

 

5. מגדילים את שיעור הדיבידנדים

לאומי, שהצהיר בתחילת השנה כי יחזור לחלק דיבידנדים, לאחר שמשנת 2011 הוא חדל מכך, הודיע כי הוא מגדיל את שיעור חלוקת הדיבידנד מ־20% ל־40%. בהתאם לכך יחלק הבנק בגין תוצאות הרבעון השלישי דיבידנד בהיקף של 328 מיליון שקל. על רקע הודעה זו ופרסום הדו"חות עלתה אתמול מניית לאומי ב־3.22%. במזרחי טפחות למשל מונהג שיעור חלוקה של 30%, ובפועלים שיעור של 40%, בשאיפה להגדיל בשנה הקרובה ל־50%. ללאומי, בניגוד לפועלים ומזרחי טפחות, שנמצאים בחקירה מצד הרשויות בארה"ב, לא צפויה הוצאה חד־פעמית חריגה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x