$
בורסת ת"א

קיש רוצה להאיץ צירוף עובדים לפנסיה המוזלת

ועדת הכספים תדון בהצעה להקדים את הדרישה מהמעסיקים לצאת למכרז פנסיוני, שבו הפרמטר המכריע יהיה דמי הניהול

רחלי בינדמן 08:0706.11.17

אחד הדיונים החשובים בשוק הפנסיה צפוי להתקיים היום בוועדת הכספים של הכנסת, אלא שבאופן תמוה הדיון עובר בשקט ומתחת לרדאר. ח"כ יואב קיש הגיש הצעת חוק פרטית הדורשת לבחון הטמעה מלאה של רפורמת פנסיית ברירת המחדל מיידית, ולא להמתין עד 2019.  

קיש מעוניין לשנות את הרפורמה כך שתחייב החלה מיידית של ההוראה הכי חשובה שלה: לפי חוק פנסיית ברירת המחדל, רק מ־2019 יידרשו כל המעסיקים במשק לצאת למכרז פנסיוני, שבו יבחרו קרן פנסיית ברירת מחדל (או כל מוצר פנסיוני אחר) לעובדים שלא ביצעו בחירה אקטיבית. הפרמטר המרכזי של המכרז חייב להיות דמי הניהול (50% מהבחירה), ואם המעסיקים לא יצאו למכרז כזה עליהם לצרף מ־2019 את העובדים שלא בחרו, לאחת משתי הקרנות המוזלות.

 

כך, הפרמטר הדרמטי ביותר ברפורמת ברירת המחדל יתחיל כאמור רק ב־2019. זו כנראה גם הסיבה לכך שהרפורמה, שאמנם מתחילה לצבור תאוצה, לא מייצרת עדיין את האפקט המצופה ממנה. עד כה הצטרפו לשתי הקרנות המוזלות - זו של מיטב דש וזו של הלמן אלדובי - רק עשרות אלפי עובדים.

 

מי שצפויים להתנגד ליוזמה של קיש - מלבד קרנות הפנסיה הגדולות, שמעוניינות שהדיון מחר יישאר מתחת לרדאר - הם ארגוני המעסיקים הגדולים והוועדים הגדולים במשק, שמאוגדים תחת ההסתדרות. הם התנגדו שהמדינה תכפה עליהם לבחור לעובדים שלהם בקרנות פנסיה כמעט אך ורק על בסיס פקטור של דמי הניהול. זאת תוך התעלמות מסוגיות של שירות ואיכות ניהול הכסף.

 

 

ח"כ יואב קיש ח"כ יואב קיש צילום: אלכס קולומויסקי

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x