$
מט"ח וסחורות

פתיחת שבוע אדומה בשוק המט"ח: הדולר ירד מתחת ל-3.5 שקלים

המטבע האמריקאי ירד ב-0.2% והיציג נקבע על 3.495 שקלים - רמת שפל של יותר משנתיים. היורו נחלש ב-0.4% והיציג נקבע על 4.12 שקלים; אתמול: מדד המחירים לצרכן עלה מעל המצופה בספטמבר

הדולר והיורו פתחו היום (ב') את שבוע המסחר בירידות שערים מול השקל, זאת על רקע הפרסום אתמול של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה כי מדד המחירים לצרכן עלה מעל המצופה במהלך חודש ספטמבר.

 

 

המטבע האמריקאי ירד ב-0.2% ושערו היציג נקבע על 3.495 שקלים לדולר – מדובר ברמת שפל של יותר משנתיים. היורו נחלש ב-0.4% והשער היציג נקבע על 4.12 שקלים ליורו.

 

נתוני הלמ"ס שפורסמו אתמול הציגו כי מדד המחירים עלה ב-0.1% במהלך החודש שחלף - גבוה משמעותית מהתחזיות של הכלכלנים שציפו לירידה של 0.3% במדד. "בפעם הראשונה מזה תקופה ארוכה הצליח מדד המחירים להפתיע בחדות כלפי מעלה ולהציג שיעור שינוי גבוה בצורה משמעותית למדי מקונצנזוס החזאים", אומר אביתר בן דוד אנליסט מאקרו באקסלנס.

 

 צילום: בלומברג

 

לדבריו, הסעיף שנתן את הטון במדד ספטמבר היה סעיף הדיור (שכירויות) - זאת לאחר שבמחצית הראשונה של השנה הוא אכזב והתקשה לעלות. "בשלושת החודשים האחרונים חזר הסעיף 'להפציץ' ולהוות את העוגן החיובי למדד המחירים לצרכן", הוסיף. לאחר ההפתעה במדד, השאלה המיידית שעולה היא האם המדד הנוכחי מאותתת על חזרתה של האינפלציה למחוזותינו אך לפי בן דוד "עדיין מאוד מוקדם לקבוע זאת".

 

עוד עלה מנותני הלמ"ס כי האינפלציה ב-12 החודשים האחרונים עלתה חזרה מעל קו האפס ל-0.1%. לדברי עפר קליין, ראש אגף כלכלה ומחקר בהראל, כבר עתה ברור שהאינפלציה לא תגיע השנה ליעד שהציב בנק ישראל. "המדדים בחודשים הקרובים לא צפויים לעלות באופן דרמטי כך שהיעד של הבנק לאינפלציה שנתית בשיעור של 1%-3% הוא לא ראלי". לכן, הוא מציין, שזו ככל הנראה תהיה השנה הרביעית ברציפות בה האינפלציה לא מגיעה ליעד.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x