• תפריט
שוקי חו"ל

הבנק האנגלי מרמז על העלאת ריבית בקרוב - השטרלינג מזנקת

הבנק בראשות מארק קרני הודיע כי בחודשים הקרובים הוא צפוי להעלות את הריבית, לראשונה מזה עשור, על מנת להוריד את האינפלציה לרמת היעד. בשלב זה נותרה הריבית ללא שינוי, על 0.25%. הליש"ט מטפסת ב-1.1% ל-1.335 דולר

שירות כלכליסט 16:4514.09.17

הבנק המרכזי של אנגליה בדרך להעלאת ריבית: בהודעה המוניטארית שפרסם היום הבנק (Bank of England) בראשותו של מארק קרני נאמר כי מרבית החברים במועצה המוניטארית מאמינים שהריבית על הלירה השטרלינג תידרש לעלייה בקרוב, על מנת להוריד חזרה את שיעור האינפלציה לרמת היעד של הבנק, שיעור של 2%. הבנק הותיר בשלב זה את הריבית ללא שינוי ברמה של 0.25%.  

מהלך כזה, שיסמן את העלאת הריבית הראשונה מזה עשור בבריטניה, צפוי במהלך "החודשים הקרובים" על פי ההודעה, בתנאי שביצועי הכלכלה יעלו בקנה אחד עם הציפיות של קובעי המדיניות. 

 

ההודעה מקפיצה את הלירה שטרלינג, שמטפסת עתה ב-1.1% מול המטבע האמריקאי ל-1.335 דולר (נכון ל-16:30 שעון ישראל). תשואת האג"ח הבריטית ל-10 שנים מטפסת בחדות, עם עלייה של 6 נק' בסיס ל-1.20%.

 

הבנק הבריטי מנהל מזה עשור מדיניות מוניטארית מרחיבה של ריבית נמוכה ורכישת ני"ע באופן עקבי, מדיניות שנועדה לתמוך בשווקים בשנים שלאחר המשבר הפיננסי. 

 

המהלך של הבנק לכיוון מדיניות מוניטארית הדוקה יותר מגיע לאחר שהבנק האמריקאי החל כבר במדיניות העלאה זהירה של שיעורי הריבית. במקביל, הבנק האירופי בוחן גם הוא אפשרות לסיום מדיניות ההקלה הכמותית שלו.

 

הבנק נדרש להתמודד עם אי הוודאות הכרוכה בברקזיט, והשלכותיו על הליש"ט הנחלשת. הבנק אמנם התחזק בחודשים האחרונים אך הוא עדיין נמוך משמעותית ממטבעות שותפות הסחר העיקריות שלו. 

 

הגלישה של הליש"ט הובילה לעליית מחירים מהירה, והשבוע דווח כי מדד המחירים לצרכן עמד בחודש אוגוסט על 2.9% בחישוב שנתי - האמור, הרבה מעבר ליעד של הבנק המרכזי.

 

 

הבנק האנגלי. Bank of England הבנק האנגלי. Bank of England צילום: בלומברג

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x