$
בורסת ת"א

"הארד קור" שפיטר אלף עובדים ברגע, עם הילה של נסיך

קור שולץ נחשב למנהל קשוח שלא היסס לקצץ 17% ממצבת כוח האדם זמן קצר לאחר שמונה למנכ"ל לונדבק. "אני מוגדר קשוח מכיוון שאני ממוקד מאוד כשאני מקבל החלטות למען החברה. כשנגמר השלב העסקי, אנחנו יכולים לבלות ביחד", סיפר

תמר טוניק 07:1012.09.17

"הוא תמיד היה שאפתן מאוד ונחוש מאוד בדעתו. היה ברור שההשפעה שלו על המגזר העסקי תהיה גדולה", אמר באחרונה לעיתון דני טורסטן יאנסן, חבר ילדות של מנכ"ל טבע החדש קור שולץ שעל מינויו הוכרז אתמול (ב'), "לא היה ספק בכך אף פעם, גם כשהיה בן 20".

 

להאזנה לכתבה, הוקלט על ידי הספריה המרכזית לעיוורים ולבעלי לקויות קריאה https://www.clfb.org.il/heb/main/

 

 

 

שולץ התחיל את הקריירה שלו בחברת הפארמה הגדולה בדנמרק, נובו נורדיסק, והוגדר אז בידי אנליסטים מקומיים "נסיך הכתר" של החברה. לאחר כמה שנים במטה האמריקאי, שם נחשב לחוד החנית של נובו נורדיסק בזירה החשובה הזו, הוא מונה ב־2014 למשנה למנכ"ל.

 

ההנחה הרווחת היתה כי ימונה למנכ"ל הבא של החברה, אך באופן מפתיע פרש שולץ ב־2015. על פי הערכות שנפוצו אז בתעשייה, פשוט לא היתה לו סבלנות להמתין לפרישתו של המנכ"ל המכהן לארס רבין סורנסן, שכהונתו הוארכה אז עד 2019.

 

 

 

"יש לי חוש הומור"

ימים ספורים בלבד לאחר פרישתו מנובו נורדיסק מונה שולץ למנכ"ל לונדבק, שם התפנתה המשרה חודשים מספר קודם לכן, בעקבות עזיבת המנכ"ל הקודם. כאשר הגיע שולץ ללונדבק, היא היתה נתונה בעיצומו של משבר אסטרטגי לקראת מועד תפוגת הפטנטים של התרופות המובילות שלה. שלושה חודשים לאחר שנכנס לתפקיד, באוגוסט 2015, הוביל שולץ מהלך לפיטורי 1,000 עובדים – כמעט 17% ממצבת כוח האדם. כשליש מהם בדנמרק והשאר בשלוחותיה העולמיות של לונדבק, מגרמניה ובריטניה ועד ארה"ב. "זה בהחלט אפשרי לנהל עסק טוב עם פחות אלף עובדים", אמר אז שולץ בראיון לטלוויזיה הדנית. בעקבות המהלך דבק בו הכינוי "הארד קור".

 

קור שולץ מנכ"ל טבע החדש קור שולץ מנכ"ל טבע החדש צילום: twitter

 

"השמועה תמיד היתה שהוא מאוד קשוח, והיא התבררה עתה כנכונה", אמר אז בתגובה האנליסט מייקל פירס יורגנסן מחברת הייעוץ אלם בראנד מרקטס. מאז נכנס ללונדבק, שווי המניה זינק פי שלושה. בהתאם, הוא נמנה עם 5 המנכ"לים עם חבילות השכר השמנות בדנמרק מקרב מנהלי החברות הציבוריות, שהסתכמה בשנה שעברה ב־37.8 מיליון קרונות דניות.

 

 

במקביל יושב שולץ מאז 2007 בדירקטוריון לגו ומכהן מאז ספטמבר 2010 כיו"ר הדירקטוריון של המבשלה הגדולה בדנמרק, רויאל יוניברו. על פי אנליסטים בדנמרק, הוא שיחק תפקיד מפתח בהבראתן של החברות הללו, שתיים מהמובילות בדנמרק, וב־2014 אף הכתירה אותו ענקית הייעוץ הגלובלית PwC כמנכ"ל השנה. כאשר התחיל את תפקידו ברויאל יוניברו נסחרה המניה ב־50 קרונה ומאז זינקה ל־338 קרונה.

 

שולץ הוא בעל תואר שני בכלכלה מאוניברסיטת קופנהגן. בשנים 1989–1987 הוא עבד כיועץ עבור אנדרסן קונסלטינג ומקינזי וב־1989 גויס לענקית הפארמה נובו נורדיסק ככלכלן. בשנים שלאחר מכן קודם לתפקידי סגן נשיא לבקרת איכות וצוות, סגן נשיא בתחומי הייצור, מכירות ושיווק, ובתפקידו האחרון בחברה כיהן שולץ כמשנה למנכ"ל בחטיבת הייצור, מכירות ושיווק.

 

בראיון למגזין הפיננסי "CXO" בעקבות הכתרתו למנכ"ל השנה, הסביר שולץ את המתכון שלו להצלחה. "יש לך מוצרים שהלקוחות שלך רוצים, ושאם אתה מייצר אותם באופן שבו שורת הרווח היא התחתונה, אז יש לך עסק טוב. כל מה שלא עומד בקריטריון להצלחה, לא צריך להיות כלול בחברה. נקודה", סיכם. באותו ראיון התייחס שולץ גם לכינוי "הארד קור". "אני מוגדר קשוח משום שאני ממוקד מאוד כשאני מקבל החלטות שהן למען החברה. אבל אני מגדיר את עצמי גם חברותי ובעל חוש הומור, אף שזה לא משנה את ההחלטות העסקיות שאני מבצע. אלה צריכות להיות מעוגנות היטב בעובדות האובייקטיביות", הסביר. "קל לי מאוד לעשות את ההפרדה, כי אני ממוקד מאוד בקבלת ההחלטות הנכונות. ברגע שנגמר השלב העסקי, אנחנו יכולים לבלות ביחד", ציין.

 

 

 

 

"מגע זהב"

שולץ, בן 56, גדל בפרברי קופנהגן. לפני ארבע שנים הוא נישא בשנית, למריאנה, עקרת בית. לשניים שבעה ילדים ביחד מנישואיהם הקודמים, בגילי 25–16, אך אין להם ילדים משותפים. את זמנה הפנוי מעבירה המשפחה המורחבת בטיולי שיט. "עד כמה שזה יישמע מפתיע, הוא גם אדם חברותי מאוד שאוהב לצחוק ולספר סיפורים. צד אחד שלו הוא אכן קשוח אבל הוא מסוגל בהחלט גם להשתחרר ולבלות", סיפר חבר הילדות.

 

שולץ נחשב לאדם ישיר מאוד. "אולי קצת יותר מדי ישיר", אמר ל"כלכליסט" עיתונאי מעיתון פיננסי מהמובילים בדנמרק. לדבריו, מאז עזב שולץ את נובו נורדיסק, "הם לא במצב כל כך טוב". כתוצאה, הדעה הרווחת בקרב אנליסטים בתחום הפארמה בדנמרק היא כי מוטב היה לו המנכ"ל היה מעביר אז את השרביט לשולץ. "הדיבור הוא ששולץ יכול היה לעשות את העבודה טוב יותר", הסביר. "אין ספק שיש לו את מגע הזהב".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x