בורסת ת"א

הניתוח הצליח: הכנסות אנליסט בקרנות הוכפלו

הגיוסים לקרנות הנאמנות המסורתיות, בעקבות ההובלה בתשואות, הגדילו את הכנסות הקרנות ל־30 מיליון שקל לעומת 15 מיליון במחצית המקבילה. הרווח הנקי של בית ההשקעות דווקא נחתך ב־30%, בשל ירידה חדה ברווחי הנוסטרו

רחלי בינדמן 07:4116.08.17

בעוד חברת קרנות הנאמנות של אקסלנס הולכת ונבלעת לתוך מותג הניהול הפאסיבי קסם, בבית ההשקעות אנליסט דווקא נרשמת חגיגה בכל הנוגע לניהול השקעות אקטיבי. חברת הקרנות של בית ההשקעות בניהולו של איציק שנידובסקי הכפילה את הכנסותיה במחצית הראשונה של 2017 להיקף של 30 מיליון שקל לעומת 15 מיליון שקל המחצית המקבילה ב־2016. בשנת 2016 כולה הסתכמו ההכנסות של חברת הקרנות ב־34.4 מיליון שקל. 

ההסבר לזינוק האדיר בהכנסות הוא הגיוסים המשמעותיים בקרנות המסורתיות של אנליסט, על רקע הובלה בתשואות בשנה החולפת. נכון לסוף יוני עמד שווי נכסי הקרנות על 8.3 מיליארד שקל לעומת 4.6 מיליארד שקל בתקופה המקבילה אשתקד. העלייה בשווי הנכסים נובעת מכניסת כספים נטו של 3.4 מיליארד שקל בעיקר בקרנות המסורתיות. עד לפני כשנה וחצי סבל אנליסט במשך תקופה ארוכה מפדיונות, הן בקרנות והן בקופות הגמל, על רקע חולשה בתשואות.

 

הגם שאנליסט מוביל בשנה החולפת את התשואות גם בתעשיית קופות הגמל, שם הביצועים מתורגמים להכנסות באופן איטי יותר, בגלל תגובה איטית יותר של זרוע השיווק — בעיקר סוכני ביטוח, שמסתכלים על תקופות זמן ארוכות יותר, והתהליך המורכב יותר של מעבר בין גוף לגוף. כך, ההכנסות מניהול קופות הגמל הסתכמו במחצית ב־16.8 מיליון שקל, עלייה של 11% לעומת המחצית המקבילה אשתקד. העלייה בהכנסות נובעת בעיקר מעלייה בהיקף הנכסים, עקב גיוסים חיוביים ותשואה חיובית שרשמו הקופות, וחרף השחיקה בדמי הניהול. היקף הגיוסים נטו בקופות הסתכם ב־764 מיליון שקל במחצית הראשונה של השנה, וב־12 החודשים אחרונים נרשמו גיוסים נטו של כמעט מיליארד שקל.

 

 

 

בפעילות ניהול התיקים נרשמה שחיקה של 10% בהכנסות והן הסתכמו ב־1.3 מיליון שקל בלבד, וזאת על רקע שחיקה כלל־ענפית בפעילות ניהול התיקים המסורתית, על רקע מעבר לקוחות למוצרי ניהול השקעות חלופיים עם הטבות מס, דוגמת פוליסות חיסכון שמשווקות חברות הביטוח, קופות גמל להשקעה ותיקון 190. הרווח התפעולי הסתכם ב־5.1 מיליון שקל לעומת 430 אלף שקל בלבד בתקופה המקבילה אשתקד.

 

בשורה התחתונה, עם זאת, רשם אנליסט ירידה ברווח שהסתכם ב־2.9 מיליון שקל בלבד לעומת 4 מיליון שקל בתקופה המקבילה אשתקד, וזאת בשל ירידה חדה ברווחי הנוסטרו של בית ההשקעות. אלה הסתכמו במחצית ב־2.9 מיליון שקל לעומת 7.7 מיליון שקל בתקופה המקבילה אשתקד, וזאת בשל מימוש ניירות ערך באותה תקופה.

אנליסט דיווחה על חלוקת דיבידנד בגובה של 5.7 מיליון שקל. המומנטום של בית ההשקעות נמשך גם במחצית השנייה, כשהיקף הנכסים גדל בכחצי מיליארד שקל מתום המחצית ומסתכם כעת ב־15.6 מיליארד שקל.

 

 

איציק שנידובסקי מנכ"ל אנליסט איציק שנידובסקי מנכ"ל אנליסט צילום: בועז אופנהיים

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x