$
בורסת ת"א

"האישום נגד עוזי כץ לא דווח להנהלה - וזה מקור לכעס רב"

חברת התקשורת הודיעה על פרידה מהמנכ"ל המושעה: "לדירקטוריון נודע על כתב האישום נגד כץ רק דרך צדדים שלישיים". מניית טליט עלתה אתמול בלונדון, לאחר קריסתה בשבוע שעבר בעקבות גילוי פרשת הונאת נדל"ן בארה"ב מלפני 25 שנה, שבה היה מעורב כץ

עמיר קורץ 07:1615.08.17

חברת התקשורת טליט, הנסחרת בלונדון, נפרדת סופית מהמנכ"ל ובעל המניות (12.9%) עוזי כץ, שבוע לאחר התפוצצות הפרשה במסגרתה הושעה. זאת לאחר שהתגלה שהסתיר לכאורה מידע מהחברה אודות הסתבכות פלילית בעברו בארה"ב, בפרשה של הונאת נדל"ן. מניית החברה עלתה אתמול ב־5.86%. החברה נסחרת כיום לפי שווי של 158 מיליון ליש"ט.

 

 

שינה את איות שמו - ועזב את המדינה

לפי דיווחים שהחלו להתפרסם עקב השעיית כץ בשבוע שעבר, מדובר בפרשה מתחילת שנות ה־90, שבמסגרתה ניסו לכאורה כץ, אשתו ואדם שלישי, לנפח ערך של קרקעות באמצעות הונאה המכונה Land Flip. עוד לפי הדיווחים, הוגש נגדם כתב אישום בבוסטון בגין הפרשה, אך כץ חמק מהרשויות בארה"ב בשיטה פשוטה אך יצירתית: הוא שינה את איות שמו מ־Uzi Katz ל־Oozi Cats ועזב את המדינה.

 

מניית טליט מניית טליט

 

בשבוע שעבר הודיעה טליט שהיא בוחנת את הפרסומים ומשעה את כץ מתפקידו. עקב כך קרסה מנייתה ב־35%. ל"כלכליסט" נודע שהחברה שכרה משרד עורכי דין מוביל באנגליה לבדוק את המידע. אתמול הוציאה החברה הודעה דרמטית לבורסה, שלפיה "הבדיקה העצמאית של החברה מצאה ראיות לכך שהוגש כתב אישום נגד עוזי כץ בארה"ב, עובדה שהוסתרה ביודעין מיועצי החברה".

 

הדירקטוריון כתב בהודעה כי "מקור הכעס הוא על כך שכתב האישום ההיסטורי נגד כץ לא נחשף מעולם בפני הדירקטוריון או בפני חברים לשעבר בו ונודע להם עליו רק דרך צדדים שלישיים".

 

החברה הודיעה כי יוסי פייט, סמנכ"ל הכספים של טליט ונשיא החברה שמונה בשבוע שעבר למנכ"ל זמני, ימשיך לשמש בתפקיד. עוד עדכנה החברה כי תמנה שלושה דירקטורים עצמאיים, כשאחד מהם ימונה ליו"ר החברה.

 

עוזי כץ מנכ"ל טליט עוזי כץ מנכ"ל טליט

 

כץ מימש במאי מניות של טליט בכ־30 מיליון דולר. כעבור כמה שבועות פרסמה החברה דו"חות כספיים גרועים שהביאו לקריסת המניה ב־40%, ולמחרת התפוצצה פרשת כץ. החברה כתבה כי "הדירקטוריון מודע לספקולציות של צדדים שלישיים לגבי מצבה הכספי של טליט, ביצועי המסחר והקשרים העסקיים שלה", אך הדירקטוריון דוחה אותן ועומד מאחורי התחזיות הכספיות שפורסמו.

 

תמונתו של עוזי כץ הוסרה מאתר החברה

בנוסף, התייחסה החברה לפרסומים באיטליה על חקירה נגדה בשל קריסת חברת האלקטרוניקה המקומית במס (BAMES) ב־2013. לפי הפרסומים, במס השקיעה ב־2007 בחברה בת של טליט, שבהמשך פשטה רגל במה שהוגדר "פשיטת רגל במירמה". כץ נחקר בפרשה. לפי ההודעה מאתמול, "החקירה נמצאת בשלב ראשוני ולא פומבי. אם יהיו האשמות נגד הקבוצה או מקורביה, בכוונתה להגן על עמדתה באופן נמרץ".

 

אתמול כבר ניתן היה לראות כי התמונה והמידע על כץ הוסרו מהאתר הרשמי של טליט. החברה, שמקורה באיטליה, נחשבת מובילה עולמית בשוק ה־M2M. היא מספקת מוצרים ושירותים המחברים ארגונים לאינטרנט ומאפשרת לאסוף, לעבד ולהגיב באופן אלחוטי לנתונים, וכך ליצור התייעלות, הכנסות ועוד. בנוסף, החברה משווקת טלפונים סלולריים.

 

את תגובתו של עוזי כץ לא ניתן היה להשיג.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x