$
בורסת ת"א

הפועלים ומזרחי העניקו הלוואה של 350 מיליון שקל ליינות ביתן

מדובר במחזור הלוואה שלקח נחום ביתן לצורך רכישת רשת המזון כמעט חינם מהאחים רני ועדי צים, בשנת 2012; בכירים במערכת הבנקאית סבורים כי מדובר במהלך שמקטין סיכונים לבנקים וגם לביתן

אורנה יפת 17:2914.08.17

בנק הפועלים ובנק מזרחי טפחות העמידו הלוואה בסך של 350 מיליון שקל, לקבוצת יינות ביתן שבבעלות נחום ביתן. ההלוואה ניתנה לביתן כבר בחודש יוני 2017. למעשה מדובר במחזור הלוואה שלקח נחום ביתן לצורך רכישת רשת המזון כמעט חינם מהאחים רני ועדי צים, בשנת 2012.

בעת רכישתה של כמעט חינם העמידה חברת הביטוח הראל לביתן חלק מסכום ההלוואה וכעת ביתן פרע את החוב להראל וגלגל את ההלוואה לבנקים מזרחי טפחות והפועלים שהעמידו לו אשראי, חלקו שימש כנגד ההלוואה של הראל וחלקו לאשראי שוטף.

 

בכירים במערכת הבנקאית ציינו בפני "כלכליסט" כי לקבוצת יינות ביתן אין בעיות נזילות וכי מדובר במחזור הלוואה ובמהלך שמיטיב עם כל הצדדים ומקטין סיכונים גם לבנקים וגם לביתן. עוד הדגישו במערכת הבנקאית כי הסכום מופנה למימון של רשת יינות ביתן בלבד ולא לצורך מימון הפעילות של רשת מגה, אותה רכש ביתן לפני שנה. ביתן שילם עבור רשת מגה הקורסת 450 מיליון שקל, ורכש אותה לאחר שנכנסה להקפאת הליכים.

 

לאחרונה עלתה הרשת לכותרות בעקבות סכסוך מסחרי מול קבוצת נטו, אחת מספקיות המזון של מגה ויינות ביתן, וספקית מזון גדולה בפני עצמה. בקבוצת נטו טענו כי הפסיקו לספק לרשת סחורה מחשש לאי יכולת של הקבוצה לעמוד בהתחייבויותיה, אך מאוחר יותר התברר כי רשת המזון איננה סובלת מבעיות נזילות והסכסוך פרץ דווקא לאחר שביתן היה זה שהפסיק לרכוש מנטו פירות, ירקות ודגים ובתגובה נטו הפסיקה לספק לו את המותגים שלה טיבון ויל, מג'יק, שלושת האופים, ריצ' ועוד.

 

נחום ביתן בעלים יינות ביתן נחום ביתן בעלים יינות ביתן צילום: אוראל כהן

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x