$
בורסת ת"א

חדשות טובות לאקסטל: הלוואה של 900 מיליון דולר למגדל הגבוה בניו יורק

שבועיים לפני כינוס מחזיקי האג"ח הישראלים של חברת הנדל"ן האמריקאית השרויה במצוקת מזומנים, מפתיע הבעלים גארי בארנט; המימון החדש צפוי לשמש בין היתר לתשלומי האג"ח

אורן פרוינד 16:1924.06.17

שבועיים לפני שמחזיקי האג"ח הישראלים של חברת הנדל"ן האמריקאית אקסטל צפויים להתכנס בתל אביב בכדי לדון בתשואות הגבוהות שבהן נסחרות האג"ח שלה (12%), הבעלים גארי בארנט מפתיע עם חדשות חיוביות: לפי דיווח של אתר הנדל"ן האמריקאי The Real Deal, החברה סגרה חבילת מימון של 900 מיליון דולר על בניין הדגל שלה - סנטרל פארק טאוור (Central Park Tower).

 

 

 

מדובר בבניין שיכלול בעיקר דירות יוקרה. הוא יצפה על סנטרל פארק בניו יורק וייחשב לבניין הגבוה ביותר בניו יורק ובצד המערבי של כדור הארץ. ההלוואה נלקחה מקונסורציום בנקאי בראשות ג'יי.פי מורגן. הנהלת אקסטל טרם אישרה את הפרטים אולם בארנט אמר ל"כלכליסט" שלשום (ה') כי החברה אכן קרובה לסגירת המימון.

 

 

הדמיית המבנה החדש הדמיית המבנה החדש צילום: Adrian Smith+Gordon Gill Architecture

 

 

 

מדובר כאמור בחדשות טובות מאוד עבור מחזיקי האג"ח של אקסטל, שגייסה מכספי הפנסיה של הישראלים 1.65 מיליארד שקל בשנים 2014 ו-2015 והייתה שרויה מזה שנתיים במצוקת מזומנים קשה. הכסף מההלוואה הזו צפוי לשמש בין היתר לתשלומי האג"ח בישראל שצפויים לקבל תשלום קרן כבר בשנה הבאה. מעבר לכך, העסקה מוכיחה שוב את יכולתו בארנט להשיג הלוואת בנייה לפרויקטים של דירות יוקרה בניו יורק, למרות המצב הקשה של השוק שסובל מירידה חזקה בביקושים ועצירה כמעט מוחלטת של הבנקים המממנים לפרויקטים מסוג זה. מדובר בפעם השנייה שבארנט משיג הלוואה בנייה על אחד הפרויקטים של החברה. הפעם הקודמת היתה בספטמבר 2016 כשאקסטל סגרה חבילת מימון של 893 מיליון דולר עבור פרויקט המגורים היוקרתי One Manhattan Square - OMS בניו יורק. גם אז המהלך בוצע  רגע לפני אסיפת מחזיקי אג"ח בתל אביב.

 

לאור החדשות לא ברור האם מחזיקי האג"ח אכן יקימו את האסיפה המתוכננת שזומנה על מחזיק האג"ח הגדול – אילים. כבר בשנה הבאה נדרש בארנט לשלם למחזיקי האג"ח הישראלים תשלומי קרן וריבית של 610 מיליון שקל וב-2019 הוא נדרש לשלם כ-590 מיליון שקל נוספים. בקופת החברה מצויים נכון לסוף הרבעון הראשון של 2017 כ-31 מיליון דולר.

 

בניין בהשקעה של 3 מיליארד דולר

 

הפרויקט בניו יורק צפוי לכלול שבע קומות של תאגיד האופנה הענקי נורדסטרום שנמכרו תמורת 431 מיליון דולר, ו־88 קומות ובהן 179 דירות יוקרה שעל פי הערכות אקסטל צפויות להימכר בתמורה כוללת של 4 מיליארד דולר. השלמת הבניין צפויה באוקטובר 2019, והיקף ההשקעה בפרויקט מוערך ב־3 מיליארד דולר. ההלוואה שנסגרה כעת היא חבילת המימון האחרונה שדרושה כדי להקים את הבניין. מעבר להלוואה הזו, בארנט נטל הלוואה של 168 מיליון דולר באמצעות EB5, שהינה תוכנית ויזה פדרלית שמאפשרת למשקיעים זרים להשקיע עד מיליון דולר ובתמורה לקבל אפשרות לזכות בגרין קארד. מעבר להלוואה הזו בארנט הכניס באוגוסט 2016 את ענקית הייזום SMI (Shanghai Municipal Investment), שנחשבת לגדולה בתחומה בסין ,להון של חברת המגדל.

 

 

בארנט. שוב מפתיע בארנט. שוב מפתיע צילום: בלומברג

 

SMI הזרימה כ־300 מיליון דולר לחברה משותפת, כשבידי אקסטל 87% (באמצעות החברה־הבת אקסטל רוק). שווי החברה המשותפת עמד בהתאם לעסקה ההיא על 1.425 מיליארד דולר והוא מתבסס על הערכת שווי של 1.3 מיליארד דולר עבור הקרקע שעליה מוקם המגדל. מבנה העסקה בנוי כך שהרווחים מהפרויקט יתחלקו 80% לאקסטל ושותפיה ו־20% לחברה הסינית, עם קדימות ברווחים לתקופה מסוימת ל־SMI. 

 

 

 

לפני שבועיים אישרה עיריית ניו יורק את תוכנית הבנייה של הפרויקט שצפוי להיות לא רק הגבוה ביותר אלא גם בעל התקבולים הגבוהים ביותר - 4 מיליארד דולר. שני לו זה בניין 220 בסנטרל פארק שבנתה קרן הנדל"ן מהגדולות בעולם Vornado Realty Trust שמצפה לתמורה כוללת של 3.4 מיליארד דולר.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x