בורסת ת"א

קרן נקייה מפוליטיקה או זרוע לסידור ג'ובים?

המדינה ממנה מחצית מחברי הדירקטוריון למרות הטענה להיותן של קרנות המורים והגננות נקיות מהשפעות פוליטיות

רחלי בינדמן 06:5020.06.17

מדו"חות הקרן עולה כי על אף הטענה להיותן של קרנות המורים והגננות נקיות מהשפעות פוליטיות, הזכות של המדינה למנות מחצית מהדירקטורים בקרן עושה את שלה.

 

מהדו"חות עולה מרמור מסוים מצד הנהלת הקרן על כך שדפנה ורנר, נציגת המדינה בדירקטוריון, סיימה את הקדנציה שלה באמצע פברואר אך למרות שהחברה פנתה לרשות שוק ההון ולרשות החברות הממשלתיות כבר בנובמבר 2016 כדי להאריך את כהונתה, ההארכה טרם אושרה על ידי רשות החברות, בעוד המפקחת על שוק ההון דורית סלינגר הודיעה כי אינה מתנגדת להארכה.

 

גורמים המקורבים לנפשות הפועלות טוענים כי במשרד האוצר רוצים להביא דירקטורית ואשת עסקים המקורבת לשר האוצר משה כחלון ולכן מעכבים את אישור הארכת הכהונה של ורנר. טענות אלו נדחו מכל וכל על ידי משרד האוצר.

 

הדירקטור החיצוני זבולון אורלב. שכר של 533 אלף שקל בשנה הדירקטור החיצוני זבולון אורלב. שכר של 533 אלף שקל בשנה צילום: טל שחר

 

 

יש גם מי שמנסה לצייר את הקרן כזרוע של הסתדרות המורים שמסדרת ג'ובים למקורבים, כמו למשל היו"ר אייל גבאי שמונה לתפקיד אחרי שפרש מתפקידו כמנכ"ל משרד ראש הממשלה. בקרן דוחים את הטענות הללו על הסף.

 

הדירקטור החיצוני של הקרן, יו"ר המפד"ל ושר הרווחה לשעבר זבולון אורלב, וכמוהו חברי ועדת ההשקעות וועדת האשראי של הקרן, נהנים מעלות שכר של 533 אלף שקל בשנה. היקף ההוצאות של הקרן מסתכם בשנים האחרונות בכ־20 מיליון שקל בשנה, מתוכם 1 מיליון משולמים כדמי תפעול הקרנות, 2 מיליון שקל משולמים לבית ההשקעות פסגות עבור ניהול ההשקעות, ועוד 1.9 מיליון שקל עבור עלויות השכר של תשעת העובדים שמועסקים בקרנות. מרבית הסכום מיועד כפי הנראה לשכרם של היו"ר והמנכ"ל, ששכרם זהה לזה של מנכ"ל משרד ממשלתי.

 

מהקרן נמסר: "לקרנות מתמנים שלושה דירקטורים מטעם המדינה. הנוהג היה כי בנוסף ליו"ר מתמנה נושא תפקיד בכיר ממשרד החינוך (כיום מכהן משה שגיא, סמנכ"ל מינהל כלכלה ותקציבים) ונושא תפקיד בכיר ממשרד האוצר (עד לאחרונה דפנה ורנר, מאגף החשב הכללי). על אף בקשת הקרנות מבעוד מועד להאריך את כהונתה של גב' ורנר, שעשתה עבודה מקצועית מצויינת בתפקידה, כהונתה לא חודשה".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x