$
בורסת ת"א

בלעדי לכלכליסט

לארי מייזל מצטרף למרוץ לרכישת אפריקה ישראל ומציע 2.3 מיליארד שקל

בעל השליטה בקולרידג' קפיטל האמריקאית הגיש הצעה לרכישת אפריקה ישראל המגלמת למחזיקי האג"ח תספורת של 500 מיליון שקל

גולן חזני 06:5821.03.17

התפתחות כפולה במכרז למכירת אפריקה ישראל: ל"כלכליסט" נודע כי הצעה מפתיעה וגבוהה מאוד ממקבילותיה הגיעה בימים האחרונים מקולרידג' קפיטל האמריקאית, שבשליטת לארי מייזל. בתוך כך הודיעה המועמדת הבולטת לרכישה, קרן לונסטאר, על השעיית בדיקות הנאותות לשם "חשיבה מחודשת", וככל הנראה היא תפרוש מהמירוץ.

 

ההצעה של מייזל עומדת על 2.3 מיליארד שקל, מתוכם מיליארד שקל במזומן והיתר בחוב לטווח ארוך. ההצעות שהוגשו עד היום הציגו ברובן החזר של 2-1.9 מיליארד שקל למחזיקי האג"ח, שחובה של אפריקה כלפיהם הוא 2.8 מיליארד שקל. השווי שמציע מייזל גוזר להם תספורת של 500 מיליון שקל בלבד.

 

מבחינת בעל השליטה לב לבייב, שהגיש הצעה משותפת יחד עם מוטי בן־משה, החדשות הן דואליות: מצד אחד, פרישת לונסטאר משפרת את סיכויי לבייב להגיש הצעה מחייבת חדשה. מצד שני, סביר להניח כי ההצעה של מייזל גבוהה מהסכומים שהתכוון להשקיע.

 

ההשקעות של מייזל בארץ מתמקדות בתחום האנרגיה. מייזל מחזיק ב־12% מרישיון עוז וב־73% מרישיון אריה, הנכללים בהיתר בנימין. הרישיון ממוקם דרומית לתגלית דלית שלחופי חדרה. לצד זאת מקדם מייזל פעילות פילנתרופית, בראשה ייסוד מוזיאון הסובלנות (ויזנטל) בירושלים, שרוב המימון לבנייתו - 260 מיליון דולר - הגיע ממייזל.

 

מרכז פעילותו של מייזל (75) הוא בדנבר, קולורדו. את הונו צבר היהודי־אמריקאי מ־50 אלף דולר שבעזרתם הקים את חברת הבנייה Mizel Development Corporation, שהפכה ל־M.D.C Holdings. זו נסחרת בבורסת ניו יורק בשווי 1.5 מיליארד דולר והיא החברה־האם של קולרידג' קפיטל, שהגישה את ההצעה. החברה בונה בכל רחבי ארה"ב ומחזיקה בנכסים מניבים.

 

מייזל רוצה את כל אפריקה

מייזל בחן בעבר כמה השקעות בארץ שלא התממשו. כך, עד לפני חצי שנה הוא ניהל משא ומתן מתקדם לרכישת שני מאגרי הגז כריש ותנין מידי דלק של יצחק תשובה, אולם הם נרכשו על ידי אנרג'יאן היוונית; הוא ביקש לרכוש נתח מערוץ 10 ונסוג; וב־2004 התעניין ברכישת בנק דיסקונט.

 

ההצעה שהגיש מייזל איננה מחייבת. בימים אלה מסתיימת תקופת בדיקות הנאותות שמנהלי המכרז, בנקאי ההשקעות ניר אפשטיין ואמיר צ'צ'יק מאפשטיין קפיטל, העניקו לקבוצות שעלו לשלב הבא. אף על פי כן, מייזל יקבל תקופה מוגבלת נוספת לביצוע בדיקות נאותות נוכח הצעתו הגבוהה. עוד נודע כי מייזל בדק את העסקה זה כחודש לפני שהחליט להגיש הצעה, ומעוניין להחזיק בכל הפלטפורמה של אפריקה ישראל ולקיים סינרגיה בין האחזקות.

 

 

אין עניין ביתר הנכסים

לונסטאר, הקרן הגדולה ביותר שהתעניינה ברכישה, מסרה שלשום למחזיקים כי החליטה להשעות את בדיקות הנאותות האינטנסיביות שקיימה. הקרן מחזיקה בשליטה בחברת GTC, הנסחרת בפולין ומחזיקה בנדל"ן במזרח אירופה. מבחינתה, רכישת אפריקה נועדה למזג לתוך GTC את אפי אירופה, הפעילה בנדל"ן במזרח אירופה. אלא שנראה כי יועציה המשפטיים הבהירו כי המהלך מורכב משפטית ודורש אישור עסקת בעלי עניין למחיקת אפריקה נכסים מהבורסה. נוכח הקושי וההוצאות הכרוכות במהלך זה, החליטה הקרן לוותר.

 

לונסטאר התכוונה למכור את יתר נכסי אפריקה, בהם אפריקה תעשיות, דניה סיבוס ואפריקה מגורים, וכך גם המשתתפים הנוספים במכרז שהגיעו לשלבים הסופיים - קרן מורגן סטנלי לנדל"ן, קרן פטרון וחברת גלובל וורת' היוונית. זו האחרונה כלל לא מתעניינת ביתר נכסי אפריקה אלא ביקשה למזג את אפי אירופה עם נכסיה, ולפיכך מסתמן כי היא שוקלת את המשך דרכה במכרז. מתעניינים רציניים הם האחים סיידוף, שמלבד לבייב ובן־משה היו היחידים שהגישו הצעה מחייבת ללא בדיקות נאותות; זו לא סיפקה את המחזיקים.

 

 

לארי מייזל לארי מייזל צילום: רויטרס

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x