• תפריט
מט"ח וסחורות

הדולר היציג איבד 0.7% ונקבע על 3.631 שקלים; "המשקיעים התאכזבו מהפד"

היורו עלה ב-0.1% ושערו היציג נקבע על 3.891 שקלים. חברת המט"ח קומונוולת': "הפד נע בין נורמליציה של שערי הריבית לזהירות מפני דחיפה חזקה מדי של הדולר"

מיקי גרינפלד 15:3716.03.17

שוק המט"ח ביום שאחרי העלאת ריבית בארה"ב: הדולר היציג ירד ב-0.7% ל-3.631 שקלים. היורו עלה ב-0.1% ושערו היציג נקבע על 3.891 שקלים.

 

בשוק הבינ"ל נסחר היורו ביציבות, לאחר העליות החדות של אתמול - בשער של 1.073 דולר ליורו. הליש"ט מטפסת ב-0.5% ל-1.235 דולר בעקבות החלטת הבנק הבריטי להותיר את הריבית ללא שינוי (ראו בהמשך). המטבע האמריקאי נחלש ב-0.1% מול מקבילו ביפן ל-113.2 ין. הזהב נסחר בעלייה חדה של 2.6% ל-1,231.5 דולר לאונקיה.  

שני אירועים בחזית העולמים הניעו ביממה האחרונה את שוק המט"ח - החלטת הריבית בארה"ב ותוצאות הבחירות בהולנד. הפד העלה את הריבית ב-0.25% לרמה של 1%-0.75%. בהולנד ניצח ראש הממשלה, ולנציג הימין הקיצוני נרשם הפד צורב. שני האירועים דחפו את היורו לעליות על חשבון הדולר שאיבד גובה. הבנק המרכזי

 

במקרה של הריבית, התקווה של המשקיעים לקו מוניטארי ניצי יותר, קרי תחזית להעלאות ריבית מהירות יותר, לא זכתה למענה בהודעת הפד ובמסיבת העיתונאים עם היו"ר ג'נט ילן. התגובה המיידית היתה ירידה של הדולר (שעקרונית מתחזק מול העלאות ריבית) ועלייה חדה בזהב. "בשורה התחתונה, הפד לא הפתיע. השוק הכין את עצמו לשפה נצית יותר מצד הפד, וקיבל במקום זאת תחזית יונית", אמר שרי קארגוטקאר (Shree Kargutkar), מנהל השקעות ב-Sprott Asset Management.

 

במקרה ההולנדי, הפסד הימין הקיצוני בבחירות מחזק את תומכי אירופה המאוחדת - על חשבון תומכי ההיפרדות מהאיחוד. בהתאם, למייד לאחר פרסום המשאלים אתמל החל היורו לטפס בלמעלה מ-1% עד לסביבה של 1.074 דולר ליורו.

 

"הפד נע באופן ראוי בין מהלך נורמליזציה של שעורי הריבית וזהירות מפני דחיפה חזקה מדי של הדולר. עד כה, הוא עשה עבודה טובה בשמירה על יציבות השווקים. העובדה שהדולר ירד אתמול מצביעה על כך שהמשקיעים התאכזבו מכך שהפד לא העלה את תחזית העלאות הריבית שלו," אמר עומר אייזנר (Omer Esiner), אנליסט מט"ח בכיר ב-Commonwealth Foreign Exchange.

 

העלייה בזהב היא היבט נוסף של הדולר היורד כאמור. "כשהשוק מצפה להעלאת ריבית בתקופה הקרובה, הספוקלנטים עם הכיס העמוק משקיעים בלונג על הדולר ובשורט על הזהב. כשהעלאת ריבית מתבצעת בסופו של דבר, הם סוגרים את הפער על ידי מכירות של דולרים ורכישות של זהב", אומר בריאן לונדין (Brien Lundin), המסקר את שוק הזהב העולמי.

 

עוד בחזית המט"ח העולמי, הבנק המרכזי של בריטניה (BOE) הותיר את הריבית ללא שינוי, בגובה של 0.25%, והותיר את תוכנית הרכישות גם היא ללא שינוי. ההחלטה התקבלה ברוב של 8 מול 1 - חברת הבנק קירסטין פורבס (Kirsten Forbes) הצביעה בעד העלאת ריבית. הבנק עדכן כלפי מעלה את תחזית הצמיחה לרבעון הראשון ל-0.6%, מול 0.5% בתחזית הקודמת. מוקדם יותר היום הבנק המרכזי של יפן הותיר את הריבית ללא שינוי, בשיעור של מינוס 0.1%. 

 

 

יו"ר הפד ג'נט ילן יו"ר הפד ג'נט ילן צילום: אי פי איי

 

לכתבות נוספות בנושא שוק ההון

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x