• תפריט
בורסת ת"א

אמפל זכתה בפסק בוררות על אבדן הגז המצרי בהיקף של כ-175 מיליון דולר

בית המשפט לפירוקים בארה"ב קבע שממשלת מצרים וחברות הגז הלאומיות שלה כשלו בהגנה על צנרת הגז המצרית, כמו גם ביכולת שלהם לספק גז לחברת EMG בבעלותה של אמפל

ליאור גוטמן 13:0801.03.17

חברת אמפל, שהחזיקה בעבר 12.5% מספקית הגז המצרי EMG, קיבלה הבוקר (ד') דיווח מבית המשפט לפירוקים בארה"ב לפיו היא זכתה בפסק בוררות כנגד ממשלת מצרים על אי חלקה לכאורה באספקת הגז המצרי. אמפל, שהוחזקה בעבר גם על ידי איש העסקים יוסי מימן, עברה הליך של פשיטת רגל במהלך 2013 ולאחר שלא עמדה לכאורה בהתחייבויותיה, בהיקף של כמיליארד שקל, מול משקיעיה.

 

 

לפי דיווחה של אמפל, המרכז הבינלאומי של הבנק העולמי ליישוב סכסוכים ( "ICSID"), קבע שממשלת מצרים כמו גם חברות הגז הלאומיות שלה (EGAS ו-EGPC) כשלו בהגנה על צנרת הגז המצרית כמו גם ביכולת שלהם לספק גז ל-EMG, שמכרה אותו לחברת החשמל הישראלית כמו גם לקוחות שונים במשק פה. עוד נמצאה שלילה שלא כדין, לכאורה, של הסדרי המס של EMG. כל אלו מתנקזים לכדי סכום פיצויים שממשלת מצרים אחראית לו ובהיקף של 174.6 מיליון דולר.

 

ספקית הגז EMG זכתה בפסק בוררות דומה ע"ס 324 מיליון דולר. גם חברת החשמל הישראלית יכולה לשאוב עידוד מפסק הבוררות, זאת לאחר שהוא מצא את ממשלת מצרים אחראית לסדרת הפיצוצים בצנרת ההולכה מאל-עריש לאשקלון. חברת החשמל זכתה אף היא בפסק בוררות ובהיקף של כ-1.8 מיליארד דולר, אולם מאז ועד היום היא לא ראתה שקל אחד ממנו, כך שלא ברור עד כמה ממשלת מצרים תזדרז לשלם את כלל ההוצאות שהוטלו עליה. לאחרונה פורסמו ידיעות שחברת החשמל במגעים להסדר חוב שכולל ויתור על 50% ממנו תמורת תשלום מיידי.

 

פיצוץ צינור גז באל עריש מצרים, 2011 פיצוץ צינור גז באל עריש מצרים, 2011 צילום: אי פי איי

 

חברת EMG סיפקה גז לישראל בין 2008 לתחילת 2011. הלקוח העיקרי הייתה חברת החשמל, שנכון לסוף 2010 קיבלה גז משתי מקורות - ים תטיס הישראלי ו-EMG שסיפקה גז מצרי, כאשר חלוקת האספקה הייתה 60% גז ישראלי והשאר גז מצרי. השבתת הצנרת תפסה את המשק הישראלי לא מוכן, מה שהוליד משבר אשראי כבד בחברת החשמל וחייב אותה בגיוס חוב מאסיבי, דחיית תשלומי מיסים וקבלת סיוע ממשלתי כדי להתמודד עם רכישת סולר יקר להפעלת תחנות הכוח, סולר שהחליף את הגז המצרי שסופק לה. האזרח הישראלי הרגיש את המשבר היטב בכיס ובין אמצע 2011 ואמצע 2013 זינק תעריף החשמל בכ-33% כדי לממן לחברת החשמל הוצאות של מיליארדי שקלים ברכישת סולר.

 

המשקיעים ובעלי המניות ב- EMG יוצגו באמצעות עו"ד ניב סבר ממשרד מ. פירון ושות' וכן באמצעות משרד פרשפילדס פריז ומשרד סרוואת אל-שהיד (קהיר).

 

 

לכתבות נוספות בנושא שוק ההון 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x