שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בורסת ת"א

מיקרוסופט בבורסת ת"א? ועדת הכספים אישרה את הצעת החוק למסחר כפוי

הוועדה אישרה את הצעת החוק שתאפשר לסחור בחברות ענק אמריקאיות - בשווי של 50 מיליארד דולר לפחות - באמצעות הפלטפורמה של בורסת תל אביב, וללא אישור מצד החברות

רחלי בינדמן 15:5228.02.17

ועדת הכספים אישרה היום (ג') הצעת חוק שתקל על הציבור להשקיע בחברות ענק זרות, שכבר רשומות למסחר בבורסות בארה"ב, באמצעות הבורסה בתל-אביב.  

המהלך ייקל על המסחר במניות אותן חברות ויאפשר לסחור בהן במטבע מקומי ויימנע את הצורך לפנות לברוקר זר - פנייה הכרוכה בתוספת עלויות, נוסף על תשלום עמלות עבור המרות מט"ח.

 

הצעת החוק מתייחסת לחברות ששווי המניות שלהן עומד על 50 מיליארד דולר ומעלה שאין להן זיקה לישראל ונסחרות רק בבורסות המובילות בארה"ב. הרישום הכפול נכפה על החברות ונעשה ללא דרישת הסכמתן, כפי שנעשה ע"י בורסות אחרות באירופה כגון בשוויץ, בגרמניה ובמקומות נוספים, כחלק מתהליכי הגלובליזציה והתחרות הגוברת בין הבורסות על כספי משקיעים מקומיים וזרים.

 

מי שיזם את הרעיון הזה מלכתחילה הוא מנכ"ל הבורסה הקודם יוסי ביינארט, שבמקור היה מעוניין ברישום כפוי של מניות של חברות עם זיקה ישראלית – קרי חברות ישראליות שבחרו להירשם למסחר בחו"ל. ביינארט קיווה שבהמשך לרישומן הכפוי ן יהיה להקים מדד של חברות טכנולוגיה ישראליות הנסחרות בארץ ובחו"ל, שיזכה למעקב תעודות הסל ויסייע למחזור המסחר. 

 

ברשות ניירות ערך חששו מאפשרות לתת לציבור הרחב נגישות למסחר במניות זרות של מספר רחב מידי של חברות שאין לרשות סמכות לפקח עליהן, ולכן החליטו להגביל את הרישום הכפוי רק לחברות ענק, דווקא כאלו ללא זיקה ישראלית, ושנסחרות רק בבורסות עם רמת פיקוח גבוהה (זאת אף שבבפועל הציבור הישראלי ממילא יכול לסחור במניות זרות).

 

 צילום: אוראל כהן

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x