שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
שוקי חו"ל

הבנק המרכזי הנורבגי הגדיל אחזקתו בדיסקונט

הבנק מנהל את קרן העושר הנורבגית, שמתנגדת להשקעה באזורי סכסוך. לדיסקונט סניף במעלה אדומים, שעשויה להיחשב כאזור סכסוך

רעות שפיגלמן ורן אברמסון 20:1405.10.16

הבנק המרכזי של נורבגיה (Norges Bank) הגדיל את שיעור אחזקתו במניות בנק דיסקונט ל־2.6%. דיסקונט מחויב לדווח כשמשקיע עולה בשיעור אחזקתו על 2.5% ממניות הבנק, וכעת זו הפעם הראשונה שבה הבנק המרכזי מחזיק בשיעור בר דיווח.

ההחלטה של הבנק הנורבגי, שאמון על ניהול קרן העושר הנורבגית, מפתיעה לנוכח החלטת קרן העושר ב־2013 למשוך השקעות מחברות שפועלות באזורי סכסוך, בהן גם אלביט מערכות (שאת ההשקעה בה הפסיקו ב־2009) ואפריקה ישראל (שההשקעה בה הופסקה ב־2010).

 

דיסקונט מפעיל סניף במעלה אדומים, מעבר לקו הירוק, מה שעשוי להיחשב מבחינת ועדת האתיקה של הקרן כפעילות באזור סכסוך. בנוסף, מבצע הבנק מדי חודש העברות ל־Government Pension Fund Global, קרן הפנסיה מהגדולות בעולם. לפי דוחו"ת 2015 של הבנק המרכזי, היקף ההשקעות במניות של קרן הפנסיה עמד על 61 מיליון כתר נורבגי (26.8 מיליון שקל).

 

לפי דוחו"ת 2015 של הבנק המרכזי, היקף ההשקעות נטו בנכסים של קרן הפנסיה עמד על 4.57 טריליון כתר נורווגי (2.14 טריליון שקל). 61% מתוך הסכום כולל השקעות במניות. הדוח מספק פירוט נתחי השקעה במדינות שונות כאשר אין פירוט ספציפי לגבי ישראל, אלא רק ציון כי 2.6% מההשקעות הן תחת 'השקעות אחרות'

 

בדיסקונט לא ידעו להגיד אם הבנק הנורבגי השתתף בהנפקת המניות שהתקיימה בשבוע שעבר, שבה גייס הבנק 760 מיליון שקל. המחיר המינימלי להגשת הצעות עמד על 6.75 שקל והמחיר שנסגר במכרז מגלם הנחה של 2.3% על מחיר הנעילה ביום שקדם להנפקה. גם אם הרכישה לא התבצעה בהנפקה, הבנק הנורבגי נהנה ממחיר נמוך יחסית. מניית דיסקונט, שמחירה עמד על 6.95 שקל בסיום המסחר אתמול, איבדה 2.3% מתחילת השנה ו־4.6% ב־12 החודשים האחרונים.

 

לילך אשר טופילסקי מנכ"לית דיסקונט לילך אשר טופילסקי מנכ"לית דיסקונט צילום: רון קדמי

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x