$
שווקי חו"ל

מתקפה על מיילן בקונגרס: "חברה חמדנית, מבחילה ומעוררת גועל"

מנכ"לית מיילן הת'ר ברש ניסתה להגן בפני ועדת בית הנבחרים על המדיניות שהובילה להקפצת מחיר התרופה ב-600% תוך 9 שנים. החברים לא התרשמו. "מיילן פעלה על מנת להפוך לעשירה באופן מזוהם על חשבון הלקוחות"

מיקי גרינפלד 09:3022.09.16

שערוריית האפיפן הגיעה אתמול לבית הנבחרים האמריקאי, יחד עם מנכ"לית מיילן הת'ר ברש שניסתה להגן על מדיניות התמחור של החברה - וחטפה שטיפה מחברי הוועדה המיוחדת של הבית.  

 

"החמדנות של החברה מדהימה, מבחילה ומעוררת גועל", אמר לברש הנציג הרפובליקני ג'ון דנקן (John Duncan). "אני רפובליקני שמרן התומך בעולם העסקי, אבל אני ממש נגעל ממה ששמעתי כאן היום וממה שקראתי על הנושא", הוסיף דנקן.

 

ברש קראה הצהרה בתחילת הדיון, בה נאמר בין היתר, "אני גאה להיות מנכ"לית מיילן אבל מעולם לא צפיתי להיות כאן בנסיבות הללו. השקעתי את כל הקריירה שלי בניסיון לשבור מחסומים ולהגדיל את הנגישות של תרופות באיכות גבוהה באמצעות תמחור נמוך. מטריד אותי מאד שהאפיפן הפכה מקור למחלוקת". מיילן טענה עוד כי המחיר הנקוב של האפיפן היה "הוגן".

 

הת'ר ברש מנכ"לית מיילן בעדותה בקונגרס הת'ר ברש מנכ"לית מיילן בעדותה בקונגרס

 

בחודשיים האחרונים מתמודדת מיילן עם ביקורת חריפה, בתקשורת ומצד גורמים בממשל (ובאופן נוקב במיוחד מצדה של המועמדת לנשיאות הילארי קלינטון), לאחר כתבות שחשפו כי החברה הקפיצה ב-548% את מחיר תרופת האפיפן עד ל-608 דולר ב-9 השנים, מאז שאחר שרכשה את הזכויות על התרופה. בשנת 2015 לבדה הקפיצה מיילן את מחיר התרופה פעמיים, בכל אחת מהן ב-15%, ובשנת 2016 בוצעה העלאת מחיר נוספת של 15%.

 

האפיפן היא זריקה לטיפול בתופעת אלרגיה חמורה העלולה לגרום לחסימת קנה הנשימה. מיילן ניצלה למעשה את המונופול שיש לה בתרופה מצילת חיים זו, שכן אין לה תחרות מממשית בשוק.

 

הנציג הרפובליקני אליג'ה קמינגס (Elijah Cummings) אמר בדיון כי "מיילן היא עוד חברת תרופות שהקפיצה את מחיר התרופה מצילת החיים שלה ללא שום סיבה הגיונית". הוא הדגיש כי "מיילן עשתה זאת על מנת להפוך לעשירה באופן מזוהם על חשבון הלקוחות שלה".

 

"למיילן היה למעשה מונופול על השוק, והם ניצלו אותו ועשו שימוש במודל העסקי הפשוט אך המושחת שבו השתמשו גם חברות אחרות באופן שחזר על עצמו. נמצא תרופה ותיקה וזולה שאין לה שום תחרות, ואז נקפיץ את המחיר שלה שוב ושוב ושוב", אמר קמינגס, שהשווה את ברש למנכ"לים של טיורינג ושל וליאנט (שתי חברות שנקטו גם הן בהקפצת תעריפי תרופות). "שניהם ישבו באותו שולחן עדות רק לפני כמה חודשים בגלל אותה מדיניות של הקפצת מחירים. לאף אחד מהם לא היתה חרטה אמיתית".

 

קמינגס שאל את ברש: "האם את מסכימה שמיילן עשתה רווח של מיליוני דולר בשנת 2015 ממכירות האפיפן"? תשובתה של ברש היתה 'כן'.

 

בניסיון להגן על מדיניות החברה אמרה ברש כי "אני יודעת שיש ספקנות גדולה בעניין תמחור זריקת האפיפן. לדעתי אנשים רבים מניחים באופן מוטעה שאנחנו עושים רווח של 600 דולר על כל זריקה. זה פשוט לא נכון".

 

"בעולם המורכב של תמחור הפארמה יש נתון הנקרא 'עלות רכישה סיטונאית' (Wholesale Acquisition Cost - WAC). עלות זו, המייצגת את המחיר לצרכן, עומדת באפיפן על 608 דולר. בניכוי עמלות שונות מיילן מקבלת מסכום זה 274 דולר וממנו זה יורדת עלות של 69 דולר מס, כך שמיילן מקבלת בפועל על כל תרופה 205 דולר. בניכוי כל העלויות הנוספות של הייצור עומד הרווח של מיילן על 100 דולר לחבילת אפיפן ועל 50 דולר לכל יחידה (כל חבילה מכילה 2 יחידות, מ"ג)", הסבירה ברש.

 

ב-12 החודשים האחרונים מכרה מיילן 4 מיליון חבילות אפיפן, או 8 מיליון יחידות. בחישוב פשוט, הרווח שרשמה מיילן מהאפיפן בשנה האחרונה עמד על 400 מיליון דולר.

ברש ציינה בדיון כי מיילן צפויה להשיק בקרוב גרסה גנרית של האפיפן, שמחירה יהיה 300 דולר, זול ב-50% מתרופת המקור.

 

הדיון בוועדה עסק גם בשכרה של ברש, וגם במקרה זה העמדה היתה ביקורתית ביותר. הנציג הרפובליקני ג'ון מיקה (John Mica) היה זה ששאל את ברש על גובה שכרה השנתי, ולאחר שהשיבה לו ב'כ-18 מיליון דולר', אמר מיקה: "נשמע שאת מסתדרת לא רע בעבודה הזו". ברש אמרה בתגובה כי שכרה נמצא באמצע הטווח של מנכ"לים בתעשיית הפארמה. בעניין זה אמר דנקן: "לדעתי, לאף אחד לא מגיע 19 מיליון דולר לשנה" (זהו השכר בפועל אותו קיבלה בשנת 2015).

 

אפיפן אפיפן צילום: EpiPen

בטל שלח
    לכל התגובות
    x