$
בורסת ת"א

חברת החשמל סיימה את הרבעון השני בהפסד של 39 מיליון שקל

למרות ירידת מחירי הדלקים בעולם ועלייה נאה בהיקף מכירת החשמל, מונופול החשמל "הצליח" לסיים את הרבעון השני בהפסד. הסיבה: זינוק של כ-40% בעלויות המימון. למרות זאת, מדובר בשיפור - ברבעון המקביל אשתקד הפסידה החברה 838 מיליון שקל

ליאור גוטמן 19:1318.08.16
חברת החשמל סיימה את הרבעון השני של 2016 בהפסד של 39 מיליון שקל. כך עולה מדו"חות החברה שפורסמו לפני שעה קלה. עיון בנתונים הכספיים מעלה שחברת החשמל "הצליחה" לסיים את הרבעון השני בהפסד למרות עלייה של כ-3% בהיקף מכירת החשמל, כאשר רק ברבעון השני הן הסתכמו בכ-5.1 מיליארד שקל. גם עלויות הדלקים של החברה  הצטמצמו הודות לירידת מחירי הדלקים בעולם, והסתכמו בתקופת הדו"ח בכ-1.67 מיליארד שקל, ירידה של כ-7% ביחס לרבעון השני של 2015. כל אלו הובילו את החברה לרווח תפעולי של כ-416 מיליון שקל, שיפור ניכר לעומת הפסד תפעולי של כ-227 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד.

 

 

למרות אלו, בחברת החשמל רשמי זינוק בעלויות המימון, ואלו הסתכמו בכ-753 מיליון שקל, זאת לעומת כ-537 מיליון שקל ברבעון השני של 2015, קפיצה של כ-40%. השורה התחתונה: חברת החשמל סיימה את הרבעון השני כאמור עם הפסד של 39 מיליון שקל.

 

מנכ"ל חברת החשמל עופר בלוך מנכ"ל חברת החשמל עופר בלוך צילום: עמית שעל

 

בחברת החשמל יבחרו בוודאי להתרכז ב"חצי הכוס המלאה", כיוון שאת הרבעון המקביל אשתקד סיימה החברה בהפסד עצום של כ-838 מיליון שקל. בחינת הנתונים לחציון (ששת החודשים) מעלה שחברת החשמל סיימה אותם ברווח נקי של כ-576 מיליון שקל, אולם אלו נשענים בעיקר על רבעון ראשון מוצלח (שהסתכם ברווח נקי של 615 מיליון שקל).

 

לראשונה - חלקו של הגז בייצור מתקרב לחלקו של הפחם

 

עיון בסל הדלקים של חברת החשמל מעלה ממצא מעניין - לראשונה בתולדות החברה חלקו של הגז (טבעי ונוזלי יחד) בסל הדלקים של החברה הגיע ל-47.7%, כאשר חלקו של הפחם הצטמצם והגיע ל-51.72% בלבד. הקיטון בשימוש בפחם נובע מהוראת שר האנרגיה יובל שטייניץ שחברת החשמל תצמצם עוד השנה את השימוש שלה בפחם ב-15%. שאר סל הדלקים של החברה מורכב מרסיסי אחוזים של מזוט וסולר (יחד כ-0.6%).

 

חברת החשמל יכולה גם לשאוב עידוד מצמצום התחייבויותיה, שהסתכמו נכון ליוני 2016 בכ-64 מיליארד שקל, זאת לעומת כ-67 מיליארד שקל בחציון המקביל אשתקד. החוב הפיננסי (בנקים ומוסדיים) קטן בכ-1.1 מיליארד שקל והסתכם בכ-43.5 מיליארד שקל נכון לסוף יוני 2016).

 

יו"ר דירקטוריון חברת החשמל יפתח רון-טל אמר היום ש"צמצום החוב הפיננסי בלמעלה מ-1 מיליארד שקל מתחילת השנה, הוא הישג משמעותי המצביע על חוסנה הפיננסי של החברה והוכחה להישגים שהם תולדה של מדיניות פיננסית שמרנית ואחראית . יציבותה הפיננסית של חברת החשמל היא אינטרס לאומי שיושג באמצעות הסדרה כוללת של המשק".

 

מנכ"ל החברה עופר בלוך הוסיף שבפני החברה עומדים שורה של אתגרים תפעוליים לצד הצורך בהמשך צעדי התייעלות פנימיים. "חברת החשמל ממשיכה לפעול במסגרת האילוצים התקציביים העומדים בפניה ושואפת לשיפור מתמיד בביצועים. ניהול המהלכים זה לצד זה מצביעים על יכולות הניהול והביצוע הגבוהות של החברה, תוך שמירה על יציבותה הפיננסית".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x