$
בורסת ת"א

"משהו מסריח בסיפור המימון של אקסטל"

חברת הנדל"ן מארה"ב שגייסה חוב של 1.65 מיליארד שקל בת"א הודיעה כי הסכם המימון שלה מול הבנקים קרוב לסיכום, אך דחתה שוב את מועד השלמת העסקה. בעלי האג"ח דורשים אסיפה דחופה

אורן פרוינד 07:2617.08.16

אחרי כמה דחיות וחודשים מורטי עצבים עבור משקיעי חברת הנדל"ן האמריקאית אקסטל, שבבעלות גארי בארנט, נרשמה אתמול דחייה נוספת במועד ההשלמה של עסקת מימון חשובה שצפויה להציל את החברה ממצב הנזילות המאתגר שלה.

 

בדיווח שהוציאה אתמול אקסטל בשעות הלילה המאוחרות היא פירטה לראשונה כי הסכם ההלוואה שלה מול הבנקים קרוב מאוד להיסגר, וכבר נמצא בשלבים סופיים של הכנת המסמכים. לדבריה, ההסכם צפוי להיחתם סופית עד סוף חודש אוגוסט. 

"החברה נמצאת בימים אלה בהליך סופי של סגירת מימון בקשר עם הלוואת בנייה של כ־550 מיליון דולר (אשר צפויה לגדול ל־750 מיליון דולר בתשעת החודשים הקרובים) עבור הפרויקט הידוע One Manhattan Square מקונסורציום בנקים בראשות דויטשה בנק", כתבה אקסטל. "החברה צופה לסגור את ההלוואה האמורה עד סוף אוגוסט 2016".

 

בארנט ייצא למסע הרגעה

הפירוט לגבי ההלוואה ושלביה הסופיים לא ממש שכנע את מחזיקי האג"ח הישראלים, שציפו לקבל דיווח סופי על סגירת הסכם המימון לאחר שזה נדחה פעם אחר פעם בחצי השנה האחרונה. האג"ח של החברה נפלו אתמול בכ־3% בהמשך לירידה דומה יום קודם לכן, והן נסחרות כעת בתשואות לפדיון של כמעט 12%.

 

ל"כלכליסט" נודע כי המחזיקים ביקשו מנאמן האג"ח רזניק, אותו נאמן של אורבנקורפ הקנדית הקורסת, לכנס אסיפה דחופה לצורך התייעצות. בארנט צפוי להגיע לישראל בשבועות הקרובים כדי להרגיע את הרוחות בקרב המשקיעים.

 

"משהו מסריח בסיפור המימון של אקסטל", אמר אתמול אחד המוסדיים בשיחה עם "כלכליסט". "ברור שלסגור מימון היום זה לא קל, אבל לפרסם בכל פעם מועד לסגירה ואז להאריך אותו — זה לא נראה טוב. זה נראה כאילו יש שם בעיות שלא נפתרות, ובארנט לא מוכן לפרט מעבר לזה. אותנו זה מאוד מדאיג".

 

אקסטל, אחת מיזמות הדירות למגורים הגדולות בניו יורק, מצויה כבר יותר משנה במצב נזילות קשה לנוכח הירידה בביקוש לדירות יוקרה בעולם. הבנקים סגרו את הברז למימון פרויקטים של דירות יוקרה, ואקסטל מתקשה להתקדם בפרויקטים שלה. למחזיקי האג"ח הישראלים היא חייבת 1.65 מיליארד שקל, והאג"ח נסחרות כעת בתשואות דו־ספרתיות לפדיון שמשקפות את החששות של המשקיעים הישראלים מהמצב.

 

 צילום: נמרוד גליקמן

 

מצמצמת חשיפה לאקסטל

במקביל לדיווח על דחיית החתימה על הסכם המימון מול הבנקים עדכנה אקסטל כי חלו שינויים בהלוואת המזנין המותנית שהיא מבקשת מ־RXR. נראה כי ב־RXR, חברת הנדל"ן האמריקאית שעוסקת בין היתר במתן הלוואות לבנייה, מנצלים את התארכות המו"מ של אקסטל מול הבנקים כדי לשפר עמדות.

 

RXR דיווחה כבר במרץ האחרון כי תעניק לחברה משותפת של אקסטל וגארי בארנט (שמחזיקה בשני נכסים של אקסטל ובנכס אחד של בארנט בניו יורק) הלוואת מזנין (הלוואה שניתנת מעל לחוב בכיר ללא ביטחונות) בהיקף של 463 מיליון דולר; חלקה של אקסטל בהלוואה הזאת הוא 393 מיליון דולר, והיתרה היא עבור הנכס האישי של בארנט.

 

ההלוואה הזאת מותנית בסגירת מימון פרויקטלי עבור שני נכסים בחברה המשותפת, הפרויקט האישי של בארנט ופרויקט One Manhattan Square, שמחכה כאמור לסגירת המימון מדויטשה בנק. כלומר, כל עוד בארנט לא סוגר את העניינים שלו מול דויטשה, הוא לא יקבל כסף מ־RXR.

 

בדיווחה אתמול עדכנה אקסטל ש־RXR החליטה לפצל את הענקת המימון לשני שלבים. בשלב הראשון היא תעמיד סכום של 300 מיליון דולר בלבד (חלקה של אקסטל בהלוואה יעמוד על 255 מיליון דולר) ותשמור לעצמה את הזכות להעניק בהמשך 163 מיליון דולר נוספים. נוסף על כך עדכנה RXR כי היא מעלה את הריבית הנצברת על ההלוואה ל־2%, במקום 1% קודם לכן.

 

גארי בארנט גארי בארנט צילום: בלומברג

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x