$
בורסת ת"א

ירידות חדות באג"ח אקסטל: "העסקה הסינית לא טובה למחזיקי האג"ח"

באיי.בי.איי המליצו ללקוחות לנקוט במשנה זהירות מול העסקה החדשה של אקסטל עם השותפה מסיןי: "מימד הסיכון ואי הוודאות רק עלה בעקבות העסקה החדשה"

אורן פרוינד 13:2115.08.16

אגרות החוב של אקסטל רושמות ירידות חדות של למעלה מ-2% במסחר בת"א, על רקע הדיווח של החברה מחמישי האחרון על עסקה להכנסת שותף סיני למגדל הדגל שלה בניו יורק.  

מחזיקי האג"ח הישראלים לא אהבו את העסקה החדשה של גארי בארנט, כמו גם את העובדה שהחברה טרם דיווחה על המימון שהיא צפויה לקבל על פרויקט One Manhattan בהיקף של 600 מיליון דולר - כשהיום (ב') הוא המועד האחרון שהציבה לעצמה.

 

יניב סיילן, אנליסט הנדל"ן של איי.בי.איי, המליץ היום ללקוחות שלו להיזהר מהעסקה האמורה. "העסקה היא בשורה חיובית מצד אחד שכן SMI פותרת את המצוקה התזרימית של אקסטל לתקופה הקרובה. בנוסף, מדובר בשותף אסטרטגי משמעותי שעשוי לפתוח עבור אקסטל את השוק הסיני למימון לבנייה ולהקל על אקסטל בהשגת מימון בנקאי שכן גובה המימון הנדרש פחת כעת. עם זאת, אי הוודאות רק עלתה ונוסף שעון חול חדש לפעילות שכן עד מאי 2017 אקסטל חייבת להשיג מימון בנקאי בהיקף משמעותי אחרת - הסינים יכולים לסגת מהעסקה ולממש את האופציה שיש להם".

 

עוד ציין סיילן כי "בשורה התחתונה אקסטל קיבלה מעט אוויר לנשימה אך מימד הסיכון, חוסר הוודאות וסוגיות משפטיות וחשבונאיות בעניין העסקה האחרונה רק עלו והפכו את ההשקעה באג״ח החברה למסוכנת יותר".

 

לדבריו, על אף שהעסקה טובה עבור אקסטל ומשאירה בידה נתח משמעותי מהפרויקט, היא מראה עד כמה ל-BVI אין שליטה או יכולת להשפיע על המתרחש בחברות הבנות ועד כמה התלות בבעל השליטה גבוהה. "להערכתנו, תשואה של 9.7% (תשואה לפדיון של האג״ח היום) אינה מפצה מספיק על הסיכונים הטמונים בהשקעה בחברה", מוסיף סיילן.

 

גארי בארנט בעל השליטה באקסטל גארי בארנט בעל השליטה באקסטל צילום: בלומברג

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x