$
בורסת ת"א

בלעדי לכלכליסט

הנושים מתפנים לאפריקה ישראל: יזמינו הצעות לרכישת השליטה

בעל השליטה באפריקה ישראל קיבל מהרגולטור הקפריסאי אור ירוק לרכישת השליטה באפי פיתוח (65%), וזאת בתמורה ל־550 מיליון שקל. מחזיקי האג"ח ינסו להביא גופים שיגישו הצעות לרכישת השליטה באפריקה ישראל

גולן חזני 07:4708.08.16

לב לבייב ישלים את רכישת השליטה באפי פיתוח בחודש הקרוב, לאחר שבסוף השבוע הגיע האישור האחרון לעסקה מהרגולטור בקפריסין.

 

אפי נסחרת בלונדון ורשומה בקפריסין, ולפיכך זקוקה לאישור משתי המדינות. על פי האישור שכבר העניקה רשות ני"ע הבריטית למהלך, לבייב רשאי לרכוש את גרעין השליטה באפי פיתוח גם מבלי לפרסם הצעת רכש בתנאים זהים לכלל בעלי המניות בחברה. זאת משום שלא מתקיימת במקרה זה העברת שליטה, שכן את אפי פיתוח מוכרת החברה־האם שבשליטת לבייב, אפריקה ישראל.

 

לבייב ישלם 550 מיליון שקל עבור 65% המניות של אפי פיתוח, ויתפנה למשא ומתן על ההסדר בחברה־האם. השגת ההסדר צפויה להיות קשה: ל"כלכליסט" נודע כי כדי להציב תחרות ללבייב, מחזיקי האג"ח ינסו להביא גופים שיגישו הצעות לרכישת השליטה באפריקה ישראל.

 

לאפריקה שלוש סדרות אג"ח, והיא חייבת לנושיה המחזיקים בהן 3.3 מיליארד שקל. מכירת אפי פיתוח תפחית את התמורה (550 מיליון שקל) מהחוב. המשא ומתן מול המחזיקים צפוי להתמקד בהזרמה של 400-300 מיליון שקל מלבייב, תמורת המרה של כמיליארד שקל למניות ומחיקת נתח זה מהחוב.

 

לב לבייב לב לבייב צילום: עמית שעל

 

ערבות אישית להלוואה של 191 מיליון דולר

 

לבייב סיכם עם הבנק הרוסי VTB על עסקת החלפה. במסגרתה הבנק ייקח לידיו את שלושת הנכסים המהותיים של אפי פיתוח - קניון אפימול במוסקבה, בניין המשרדים אוזרקובסקיה III ומלון אקווה מארין, הרשומים בספרים לפי שווי של 877 מיליון דולר. בתמורה יימחק חוב של 619 מיליון דולר שיש לאפריקה כלפיו.

 

לבייב יעמיד ערבות אישית להלוואה בהיקף 191 מיליון דולר, שתמנע העברת הנכסים לבנק הרוסי. בתמורה יקבל לבייב תקופת שקט של עשרה חודשים, שבמהלכה תפעל אפי פיתוח למכירת בניין המשרדים אוזרקובסקיה III.

 

אפי אירופה חתמה על עסקת הדירות בברלין

 

אתמול דיווחה אפריקה נכסים, החברה־הבת של אפריקה ישראל, כי החברה־הנכדה אפי אירופה חתמה על הסכם למכירת 18 בנייני דירות בברלין. זאת בתמורה ל־125.5 מיליון יורו (כ־535 מיליון שקל). מדובר בחתימה על עסקה שדווחה כבר בחודש שעבר.

 

לרשות המקומית ניתנה זכות קדימה לרכוש שלושה מתוך 18 הנכסים שכלולים בעסקה במחיר הזהה לזה שנקבע במסגרת העסקה - 5.3 מיליון יורו בסך הכל. לפיכך נקבע לגבי נכסים אלה תנאי מוקדם של ויתור הרשות המקומית על זכות זו.

 

השלמת מכירת 18 הנכסים בעסקה כפופה לתנאים מוקדמים, בהם אישורי רשויות מקומיות, הסרת שעבודים ושחרור מהתחייבויות לגורמים פיננסיים. המועד האחרון להתקיימות התנאים ביחס לכלל הנכסים נקבע לעוד תשעה חודשים. זאת בעוד שלהשלמת מכירת שלושת הנכסים החריגים הוענקו שלושה חודשים נוספים. 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x