$
בורסת ת"א

לידר שוקי הון: צפויה העלאה בשכר בישראל

לפי יונתן כץ העלייה בשכר צפויה על רקע שיעור האבטלה הנמוך בישראל העומד על 4.8%. לידר: "המשק הישראלי מתקרב לתעסוקה מלאה, דבר המגדיל את כושר המיקוח של העובדים בנוגע לשכרם"

"שיעור אבטלה בישראל צפוי ליצור לחצי שכר", כך טוען יונתן כץ כלכלן בבית ההשקעות לידר שוקי הון בסקירה מיוחדת על רקע פרסום הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה כי שיעור האבטלה הכללי במשק הישראלי בחודש יוני עמד על 4.8%, שיעור זהה לזה של חודש מאי.

 

לדבריו, "המשק הישראלי מתקרב לתעסוקה מלאה, מצב בו מחסור של עובדים יוצר לחצי שכר אשר תומכים בלחצי אינפלציה מתונים". כץ מציין ששיעור האבטלה בקרב הגילאים 25-64 ירד בחודש יוני לראשונה בהיסטוריה מתחת ל-4% ל-3.9%, כאשר שיעור ההשתתפות בכוח העבודה נותר גבוה. בקבוצה זו חל גידול של כמעט 30 אלף מועסקים חדשים אשר מהווה קצב גידול שנתי של 4%.

 

לפי ההגדרה, תעסוקה מלאה היא מצב של היעדר אבטלה במשק, כלומר מצב שבו כל אדם המסוגל לעבוד יכול למצוא עבודה מתאימה. הביקוש הגובר לעובדים מגדיל את כושר המיקוח שלהם בנוגע לשכרם.

 

שיעור האבטלה שיעור האבטלה

 

"העלייה בהיקף מספר המועסקים במשרה מלאה (משרה שמוגדרת כעבודה של 35 שעות ויותר) היא סימן נוסף לשוק עבודה 'מתוח'" טוען הכלכלן של בית ההשקעות. על פי הלמ"ס, מספרם של המועסקים במשרה מלאה עלה ברבעון השני ב-3.8% לעומת הרבעון הראשון 2016 (תוספת של 94 אלף מועסקים), ומספרם של המועסקים שעבדו בהיקף חלקי כמעט ולא השתנה ועלה ב-0.1% (כ-1,000 איש).

 

 אחוז המועסקים אחוז המועסקים

 

בנוסף, מספר המועסקים חלקית שלא מרצון (חיפשו עבודה מלאה או נוספת ולא מצאו) הגיע לכ-90 אלף ברבעון השני ומדובר בירידה של 4.4% לעומת הרבעון הקודם.

 

מבחינה סקטוריאלית, בהסתכלות על שנה אחורה, חל גידול במועסקים בענפי המסחר, הבינוי, שירותים מקצועיים ושירותי האוכל ואירוח, כאשר הגידול במספר המועסקים בחינוך ובבריאות היה מאוד מתון.

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x