$
בורסת ת"א

בלעדי לכלכליסט

טרי מביא את מכירת כלל ביטוח להכרעת ביהמ"ש

נאמן המניות של כלל ביטוח מבקש שיורו לו כיצד לנהוג בעניין מכירת 5% ממניות החברה מדי ארבעה חודשים. ההחלטה היא מכוח סמכותו, והוא עדכן את דורית סלינגר ואת הנהלת אי.די.בי במהלך

גולן חזני 06:5206.07.16

משה טרי, נאמן מניות כלל ביטוח, החליט בצעד דרמטי לפנות לבית המשפט ולקבל את אישורו למכירת המניות על פי המתווה של הממונה על הביטוח דורית סלינגר — כך נודע ל"כלכליסט".  

טרי עדכן את הממונה ואת הנהלת אי.די.בי בצעדו זה. יצוין כי בפיקוח על שוק ההון רואים במצב שנוצר החלטה של טרי, שהפיקוח אינו מעורב בה. טרי צפוי להגיש את בקשתו לבית המשפט המחוזי בימים הקרובים, ומשמעות המהלך היא כי תידחה מכירת הנתח הראשון של המניות, שהיתה אמורה להתבצע כבר בימים הקרובים.

 

מכה ליוקרתה המקצועית של הממונה על הביטוח

מתוקף חוק הנאמנות רשאי נאמן בישראל לפנות לבית המשפט ולבקש ממנו הוראות, ובלבד שיידע את הצדדים הנוגעים בדבר. טרי יציג בפני בית המשפט את תמונת המצב, שבה הממונה על הביטוח מורה לו למכור את המניות, ומנגד אי.די.בי מתנגדת ומאיימת לתבוע ממנו פיצוי על נזקים שעלולים להיגרם לה. בכך, למעשה, עובר הכדור מסלינגר לערכאה השיפוטית.

 

על פי המתווה אמור טרי למכור 5% ממניות כלל ביטוח מדי ארבעה חודשים בעסקאות בבורסה או מחוצה לה. זאת לאחר שאי.די.בי לא הצליחה למכור את השליטה בחברה עד סוף 2015.

 

מבחינת סלינגר מדובר במכה ליוקרתה המקצועית, שכן עכשיו יהיה זה בית המשפט שיצטרך להחליט אם השליטה בכלל ביטוח — חברת הביטוח הרביעית בשווי השוק שלה, 2.3 מיליארד שקל — תימכר או לא.

 

הממונה נוקטת בשבועות האחרונים גישה אגרסיבית למכירת המניות בידי טרי . ב־9 במאי הורתה לו במכתב להתחיל מיד במכירת מניות כלל בבורסה.

 

לפני שבועיים שיגר טרי מכתב אולטימטום אחרון לאי.די.בי, ובו הציג בפני החברה 10 מתווים חלופיים למכירת המניות. טרי ביקש מהנהלת החברה לבחור אחד מהם, אולם אי.די.בי, שמתנגדת למכירת המניות, סירבה לבחור במתווה מסוים. אי.די.בי, בשליטת אדוארדו אלשטיין ובניהולו של שולם לפידות, הטילה על טרי את האחריות לכל נזק שייגרם לחברה כתוצאה מהמכירה. נראה כי טרי חש חשוף ולא בטוח לגבי המהלך, ולכן החליט לפנות להליך המשפטי יוצא הדופן, שככל הנראה יתקיים בתחילת השבוע הבא. אלשטיין, מצדו, טוען לנזק של יותר ממיליארד שקל במקרה של מכירת מניות כלל בבורסה.

 

טרי מונה לנאמן מניות כלל ביטוח (55%) שבידי אי.די.בי באוגוסט 2012 בידי הממונה הקודם על הביטוח עודד שריג, במטרה לשמור על זכויות המבוטחים בכלל.

 

משה טרי משה טרי צילום: מיכאל קרמר

 

מחזיקי אג"ח אי.די.בי מתנגדים למכירה

בשוק מעריכים כי הדיון יהיה מהותי ונוקב, שכן המשך הפקדת המניות בידי טרי אינה גורמת נזק מהותי לגורם כלשהו. זאת בניגוד למכירת המניות בבורסה, שתסב לאלשטיין הפסד כבד. גם מחזיקי האג"ח של אי.די.בי ובעלי מניות המיעוט לשעבר מתנגדים נמרצות להליך המכירה בבורסה.

 

אלשטיין גם ביקש לשעבד 15% ממניות כלל לשם גיוס של 300 מיליון שקל בהנפקת אג"ח של אי.די.בי, אך סלינגר אסרה עליו לעשות זאת, בטענה שהדבר יפגע במתווה המכירה. הדיון הצפוי עשוי לעסוק גם בשאלה זו. אי.די.בי חייבת לפרוע מספטמבר ועד סוף השנה 300 מיליון שקל לבנקים ולמחזיקי האג"ח שלה, בזמן שבקופתה אין סכום כלשהו לפירעון. בספטמבר אמור להתקיים דיון חוזר בשאלה אם החברה היא חדלת פירעון, כפי שטוענים המחזיקים בסדרה ט', סדרת האג"ח הארוכות של החברה.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x