$
שווקי חו"ל

מנכ"ל ריו טינטו החדש: "האסטרטגיה - לקנות חכם ולבנות חכם"

תוכנית ההתרחבות של ז'אן סבסטיאן ז'אק מנוגדת למדיניות המעודכנת של ענקיות המכרות, המצמצמות באופן חד את פעילותן בניסיון להתמודד עם נפילת מחירי הסחורות בעולם

מיקי גרינפלד 15:4404.07.16

ריו טינטו (Rio Tinto) פותחת עידן חדש תחת המנכ"ל החדש שנכנס לתפקידו בסוף השבוע - ז'אן סבסטיאן ז'אק (Jean-Sébastien Jacques).

 

ז'אק אמר עם כניסתו לתפקיד כי הוא חותר להגדיל את פעילות ענקית הסחורות באמצעות שילוב של רכישת מכרות והקמת מכרות חדשים.  "אנחנו יודעים שאנחנו צריכים לגדול, אסטרטגיית הצמיחה תהיה לבנות ולקנות חכם", אמר ז'אק לוול סטריט ג'ורנל.

ככל שתוכניתו של המנכ"ל הנכנס אכן תצא לפועל, מדובר יהיה בכיוון שונה לחלוטין מזה שבו צועדת בשנה האחרונה תעשיית המכרות, המתמודדת עם חולשה מתמשכת בשוק הסחורות - שפגעה קשות ברמת ההכנסות בענף.

 

המתחרה BHP ביליטון נפטרה במהלך השנה האחרונה משורה ארוכה של מכרות, באוסטרליה ובאפריקה. אנגלו אמריקן נמצאת במהלך של ארגון מחדש שכולל מכירת כ-60% מהמכרות שלה, קיצוץ מספר העובדים מ-125 אלף ל-50 אלף והתמקדות במכרות הרווחים ביותר.

  

כשבועיים לפני כניסתו הרשמית לתפקיד הודיע ז'אק על שורה של שינויים פרסונאליים שניערו את פסגת החברה. השינוי הבולט היה מינויו של ראש חטיבת העופרת והפחם כריס סיילסברי (Chris Salisbury) כמנהל הכללי של פעילות המתכות. סיילסברי החליף בתפקיד את אנדרו הארדינג (Andrew Harding), מוותיקי ריו טינטו שהיה בעיני רבים המועמד הבכיר להתמנות למנכ"ל.

 

ז'אן סבסטיאן ז'אק הצטרף לריו טינטו ב-2011, לתפקיד הניהול של חטיבת הנחושת והפחם והוא מונה במרץ השנה לסמנכ"ל, כשלב מכין למינויו כמנהל העסקים הראשי של החברה. לפני ריו טינטו עבד בתפקידים בכירים בענקית הפלדה ההודית טאטא סטיל.

 

ריו טינטו סיכמה את 2015 עם הפסד של 866 מיליון דולר, מול רווח של 6.53 מיליארד דולר ב-2014. דוחות החברה הציגו מחיקה של 1.8 מיליארד דולר בגין הפסקת פעילות מכרות ברזל באפריקה. בניכוי אירועים חד פעמיים, החברה רשמה נפילה של 51% בשורת הרווח ל-4.54 מיליארד דולר.

 

אף שהחברה אישרה עם פרסום הדוחבפברואר האחרון תשלום דיבידנד של 2.15 דולר למניה עבור 2015 (בדומה ל-2014), היא הבהירה כי מעתה והלאה, לנוכח אי הוודאות בשווקים, שאלת תשלום הדיבידנד תהיה תלויה במצבה של החברה, בתחזית לעתיד, בנתוני המאזן ובתמונת השוק.

 

הודעת ריו טינטו בעניין הדיבידנדרים פורסמה חודשיים לאחר שאנגלו אמריקן החליטה על עצירת הדיבידנד וכחודש לאחר הודעה דומה מצד פוטאש.

  

 ז'אן סבסטיאן ז'אק, מנכ"ל ריו טינטו ז'אן סבסטיאן ז'אק, מנכ"ל ריו טינטו צילום: רויטרס

בטל שלח
    לכל התגובות
    x