$
בורסת ת"א

מחזיקי האג"ח: "הערבות של לבייב היא לא במקום הזרמה"

בעל השליטה באפריקה ישראל לב לבייב העמיד ערבות אישית לבנק הרוסי VTB כדי למנוע השתלטות על קניון אפימול במוסקבה של החברה־הבת אפי פיתוח. המחזיקים מתעקשים שזו שלא הפעם האחרונה שהוא יצטרך להכניס את היד לכיס

אורן פרוינד 08:0019.06.16

ממש ברגע האחרון, לפני שהבנק הרוסי VTB השתלט על שלושה נכסים של אפריקה ישראל ברוסיה, הסכים בעל השליטה לב לבייב לפתוח את הארנק. ביום חמישי דיווחה אפריקה כי לבייב הגיע להבנות חדשות עם הנהלת הבנק, שלפיהן הוא יעמיד למשך תקופה של שנה ערבות אישית של 191.1 מיליון דולר. זאת לטובת פירעון הלוואת אוזרקובסקיה 3 (פרויקט משרדים של החברה־הבת אפי פיתוח שאינה עומדת בפירעונות ההלוואה) ובתמורה יקבל שקט תעשייתי של עשרה חודשים. 

בתקופה זו הבנק יימנע מהעמדת החוב לפירעון מיידי ומימוש הבטוחות, ולבייב ינסה למכור את הפרויקט ואחרים נוספים של אפי פיתוח כדי להחזיר את ההלוואה על אוזרקובסקיה 3 לבנק הרוסי ולמנוע את ההשתלטות שלו על שני נכסים אחרים, קניון אפימול ומלון אקוומרין.

 

"רוסיה זו אופציה"

לבייב מנהל בימים אלו מו"מ על הסדר חוב עם מחזיקי האג"ח בישראל, שלהם חייבת אפריקה ישראל 3.2 מיליארד שקל. בינתיים המחזיקים, שניסו בימים האחרונים להפעיל לחץ על בעל השליטה על ידי מו"מ שניהלו עם משקיע זר שייכנס לאפי פיתוח, מרוצים מהמהלך של לבייב.

 

"אני חושב שזה צעד טוב לכל הצדדים", אמר אחד ממחזיקי האג"ח הגדולים של אפריקה ישראל ל"כלכליסט". "לנו זה טוב כי זה אומר שיש עוד זמן כדי להבין מה קורה, ולנסות לגבש הסדר ואלטרנטיבות נוספות מול לבייב. גם ללבייב זה טוב כי אם הוא יישאר בחברה, אז לפחות יישארו לו נכסים ברוסיה. ולבנק הרוסי זה גם טוב. לבנק אין אינטרס לריב ולכן זו הודעה חיובית עבורו".

 

"אני לא חושב שהערבות תבוא על חשבון הזרמה בהסדר החוב כי זה לא קשור אלינו", הוסיף מחזיק האג"ח הגדול. "זה קשור לבנק הפועלים (המממן העיקרי של חברת ממורנד הפרטית של לבייב — א"פ) ולנושים שלו לחובותיו האישיים. אם בנק הפועלים מרשה ללבייב לקחת 190 מיליון דולר ולתת ערבות לבנק אחר, זה אומר שהנושים שלו מרגישים עם זה בנוח. אני מניח שאם הוא עשה את זה, זה אומר שבנק הפועלים אמר לו תתקדם. זה אומר שיש לו מספיק נכסים לשעבד וכנראה שגם הבנקים מאמינים שיש פה ערך והם יעזרו לו. לנו זה טוב ולא רע. מבחינתנו זה עוד כסף שהוא מביא מהבית ולכן זה חיובי ולא שלילי".

 

מחזיק האג"ח גם התייחס לשאלה מה יקרה אם ללבייב לא ייוותר די כסף להזרים להסדר: "בסוף תהיה פה חבילה. אם החבילה תמצא חן בעינינו, נגיד לה כן. מבחינתי להביא ערבות של 190 מיליון דולר זה הרבה כסף. ברור שמעבר לכסף הזה הוא יצטרך להביא לאפריקה ישראל סכום נוסף. אבל החבילה שהתחילה ב־300 מיליון שקל, עומדת עכשיו על 722 מיליון שקל. חלקנו בערבות הזו הוא 65% (שיעור האחזקה של אפריקה באפי פיתוח — א"פ), שהם 470 מיליון שקל, שזה כבר יותר טוב ממצבנו ההתחלתי. זה מראה רצינות ואמונה שלו בנכס. זה לא אומר שעכשיו כל הסדר שהוא יציע נקבל, אבל בגלל שאפי פיתוח נסחרת בדיסקאונט על ההון שלה, רוסיה זו אופציה. אם לבייב עוזר להכניס את האופציה לכסף, זה יהיה משמעותי מבחינת מחזיקי האג"ח. שאר החברות באפריקה ישראל יכולות לנוע בטווח של 200 מיליון שקל ולא מעבר. ברוסיה יש פוטנציאל אפסייד משמעותי. פה זה יכל לנוע ב־300 מיליון דולר ואפילו יותר".

קניון אפימול של אפי פיתוח קניון אפימול של אפי פיתוח

 

מבקש לשמור על השליטה

מחזיקי האג"ח בהובלת קרן כלימרק החלו במגעים ראשוניים עם משקיע רוסי לכניסה להשקעה באפי פיתוח, כפי שנחשף בשבוע שעבר ב"כלכליסט". כדי למנוע את זה, בהסכם החדש של לבייב עם הבנק הרוסי נקבע כי אם לבייב יחדל להיות בעל השליטה באפי פיתוח, מכל סיבה שהיא, הערבות האישית תפקע וההסכם יבוטל.

 

אם המהלך אכן ייצא לפועל, הוא ימיר את עסקת ההחלפה של שלושת הנכסים של אפי פיתוח בחוב של 614 מיליון דולר, עסקה שעתידה היתה להביא לאפי פיתוח הפסד הון של 264 מיליון דולר. עוד צוין כי תנאי הערבות האישית טרם סוכמו ולפיכך הם עלולים להשתנות, וכי בכוונת הצדדים לסכם את נוסח הערבות האישית ולחתום עליה עד ליום היום הראשון של אוגוסט 2016. הבנק הרוסי אישר לאפי פיתוח שהחתימה על מסמכי עסקת ההחלפה תידחה עד לתחילת אוגוסט ותבוצע רק אם הבנק הרוסי ולבייב לא ישלימו את העמדת הערבות האישית עד לאותו מועד.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x