$
בורסת ת"א

לבייב יעמיד ערבות של 190 מליון דולר כדי לשמור על אפימול

לבייב הגיע להבנות חדשות עם הנהלת הבנק הרוסי - יעמיד את הערבות לטובת פירעון ההלוואות ויקבל מהבנק שקט תעשייתי של 10 חודשים

אורן פרוינד 10:2016.06.16

ממש ברגע האחרון לפני שהבנק הרוסי VTB השתלט על שלושה נכסים של אפריקה ישראל ברוסיה, בעל השליטה באפריקה ישראל, לב לבייב, הסכים לפתוח את הארנק.  

אפריקה דיווחה היום (ה') למשקיעים בתל אביב כי לבייב הגיע להבנות חדשות עם הנהלת הבנק לפיו הוא יעמיד למשך תקופה של שנה ערבות אישית בגובה של 191.1 מיליון דולר לטובת פירעון הלוואת אוזרקובסקיה (פרויקט משרדים של אפי פיתוח שהחברה אינה עומדת בפירעונות ההלוואה שלו) ומנגד יקבל שקט תעשייתי של עשרה חודשים במהלכם יימנע הבנק מהעמדת החוב לפירעון מידי ומימוש הבטוחות.

 

המהלך הזה, אם אכן יצא לפועל, למעשה מחליף את עסקת ההחלפה של שלושת הנכסים (קניון אפימול, אוזרקובסקיה 3 ומלון אקוומרין) של אפי פיתוח בחוב של 614 מיליון דולר, במה שעתיד היה להביא לאפי פיתוח הפסד הון של 264 מיליון דולר.

 

הצעד של לבייב מגיע בעיקר בעקבות הלחץ שהפעילו מחזיקי האג"ח הישראליים על בעל השליטה בחברה, בניסיון למנוע השתלטות של גורמים זרים על אפי פיתוח. כפי שפורסם אתמול ב"כלכליסט", מחזיקי האג"ח בהובלת קרן כלימרק החלו במגעים ראשוניים עם משקיע רוסי לכניסה להשקעה באפי פיתוח.

 

על מנת למנוע את זה, בהסכם החדש של לבייב עם הבנק הרוסי, נקבע כי תהיה התניה לכך שישמור על השליטה באפי פיתוח וכי אם יחדל להיות בעל השליטה באפי פיתוח, מכל סיבה שהיא, הערבות האישית תפקע וההסכם יבוטל.

 

אפריקה ציינה כי אם הערבות האישית אכן תיחתם, אפי פיתוח תנקוט במהלך תקופת ההקפאה בכל הפעולות האפשריות למימושו של פרוייקט אוזרקובסקיה וייתכן שגם של נכסים נוספים של אפי פיתוח, במטרה לפרוע את הלוואת אוזרקובסקיה שיתרתה 191.1 מיליון דולר.

 

עוד צויין כי תנאי הערבות האישית טרם סוכמו ולפיכך הם עשויים להשתנות, וכי בכוונת הצדדים לסכם את נוסח הערבות האישית ולחתום עליה עד ליום הראשון של חודש אוגוסט 2016.

 

הבנק הרוסי אישר לאפי פיתוח שהחתימה על מסמכי עסקת ההחלפה והשלמתה יידחו עד לתחילת אוגוסט והם יבוצעו רק אם הבנק הרוסי ולבייב לא ישלימו את העמדת הערבות האישית עד לאותו מועד.

  

לבייב על רקע קניון אפימול של אפי פיתוח לבייב על רקע קניון אפימול של אפי פיתוח צילום: שאטרסטוק, אוראל כהן

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x