$
בורסת ת"א

בלעדי לכלכליסט

קרן כלירמרק מנהלת מו"מ להכנסת משקיע לאפי פיתוח

יניב צלאל, מנהל ההשקעות הראשי בקרן המחזיקה באג"ח של אפריקה ישראל יטוס לרוסיה כדי להיפגש עם שותף שיזרים הון לאפי פיתוח. במקביל, הבנק הרוסי VTB מתכוון לדחות את ההשתלטות על הנכס המרכזי של אפריקה ישראל - קניון אפימול במוסקבה

אורן פרוינד 20:2415.06.16

מאבק הכוחות בין לב לבייב לבין מחזיקי האג"ח של אפריקה ישראלעולה שלב. קרן כלירמרק, אחת המחזיקות הגדולות באג"ח אפריקה ישראל, מנסה את כוחה שוב כדי למנוע את השתלטות הבנק הרוסי על שלושת נכסי החברה־הבת אפי פיתוח ברוסיה, בהם אפימול. כלירמרק, שנמצאת בנציגות מחזיקי האג"ח לצד מנורה מבטחים ופסגות, מובילה מהלך של הכנסת שותף אקוויטי לחברה־הבת (65%) אפי פיתוח, זאת מתחת לאפו של בעל השליטה (48%) לב לבייב. כך נודע ל"כלכליסט".

 

יניב צלאל, מנהל ההשקעות הראשי של הקרן שיושב בנציגות מחזיקי האג"ח מטעם כלירמרק, יטוס מחר (ה') לרוסיה לפגישה עם משקיע רוסי שמתעניין להזרים הון לאפי פיתוח. מהבנק הרוסי VTB, שחובה של אפריקה ישראל כלפיו הוא 614 מיליון דולר, נמסר ל"כלכליסט" כי עסקת ההחלפה של הנכסים ברוסיה שהיתה אמורה להיסגר היום "צפויה בפני דחייה נוספת". באפריקה טרם אישרו את הפרטים או דיווחו על כך למשקיעים.

 

הניסיון של קרן כלירמרק להכניס שותף לאפי פיתוח נועד לייצר אופציות נוספות עבור מחזיקי האג"ח ובכך להפעיל לחץ על לבייב שיוביל להתגמשותו במו"מ. על פי גורמים שמעורבים במו"מ, לבייב הציע לבנק הרוסי להזרים כסף כדי לשמור על הנכסים, אולם התנה זאת בחתימה על הסדר חוב מול מחזיקי האג"ח בישראל. אלא שההצעה שלו למחזיקי האג"ח הישראליים כללה הזרמת הון של 300 מיליון שקל ומחיקת חוב של 1.6 מיליארד שקל. מחזיקי האג"ח סירבו להצעה ודרשו ממנו הזרמה של 500–700 מיליון שקל תמורת מחיקה של מיליארד שקל. בניסיון להפעיל לחץ על המחזיקים, שחרר לבייב הודעה לבורסת תל אביב כי אם עסקת ההחלפה של שלושת הנכסים של החברה ברוסיה לא תצא לפועל, יהיו לכך השלכות קשות על שווי החברה.

 

את מחזיקי האג"ח זה לא שכנע. אחד ממחזיקי האג"ח הגדולים אמר ל"כלכליסט" אתמול "בנקים לא ממהרים לקחת נכסים ובטח שלא ברוסיה".

לב לבייב ואפימול לב לבייב ואפימול צילום: שאטרסטוק, אוראל כהן

 

אם מחזיקי האג"ח אכן ימצאו שותף שייכנס לאפי פיתוח, לבייב עשוי למצוא עצמו מאבד את הנכסים שלו ברוסיה מכיוון לא צפוי. שלושת הנכסים הם קניון אפימול שמוערך ב־666 מיליון דולר, פרויקט המשרדים אוזרקובסקיה (197 מיליון דולר) ומלון אקוומרין (14 מיליון דולר). אם אכן תושלם עסקה זו, יוכלו המחזיקים להציע לחברה לפעול במשותף ולכלול הסדר חוב כולל טוב יותר, שיכלול הזרמה גבוהה של לבייב או הזרמה של המשקיע הזר. אם לבייב יתנגד, המחזיקים יצטרכו להעמיד את החוב לפירעון מיידי ולהיכנס להליך משפטי.

 

בתוך כך, היום הגישו נאמני אג"ח אפריקה ישראל בקשה למתן פטור ממינוי מומחה מטעם בית משפט. הנאמנים טענו כי החברה והמחזיקים סבורים שאין צורך במומחה וביקשו כי במידה ובית המשפט לא יאשר את בקשתם, למנות את רו"ח עמנואל אבנר כמומחה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x