שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
מט"ח וסחורות

באופ"ק מעריכים: היצע היתר בשוק הנפט יימשך

בארגון יצואניות הנפט טוענים כי הספקולנטים אמנם הקפיצו באפריל את מחירו של הזהב השחור מסוג ברנט, אך בפועל עדיין קיים עודף נפט בשוק. אתמול טענה הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה כי שווקי הנפט מתקרבים לשיווי המשקל המיוחל

שירות כלכליסט 23:5013.05.16

הספקולנטים אמנם גרמו לעלייה בחוזים על הנפט מסוג ברנט באפריל, אך בפועל עדיין קיים היצע יתר של הנוזל השחור - כך עולה מדו"ח של ארגון יצואניות הנפט (אופ"ק) שפורסם היום.  

החוזים העתידיים על הנפט עלו ביותר מ-8% במהלך אפריל לרמה של למעלה מ-40 דולר לחבית, בעוד הסנטימנט בשוק הפך לחיובי יותר על רקע סימנים להקלה אפשרית בעודף ההיצע הגלובלי, אמרה אופ"ק.

מתקן נפט בסעודיה. בינתיים לא צפוי שינוי במדיניות מתקן נפט בסעודיה. בינתיים לא צפוי שינוי במדיניות צילום: אי פי איי

 

הדו"ח מגיע יממה לאחר שהסוכנות הבינלאומית לאנרגיה טענה כי שוקי הנפט הגלובליים מתקרבים לשיווי המשקל המיוחל. למרות טענותיו של אופ"ק, שלפיהן בשוק קיים עודף היצע, הותיר הארגון את תחזית הגידול בביקושים לשנה הנוכחית ללא שינוי על רמה של 1.20 מיליון חביות ליום.

 

כעת עיני השוק נשואות למהלך הבא של אופ"ק כאשר חברות הארגון מתכוננות למפגש שיתקיים ב-2 ביוני. עד כה, חברות הארגון לא מראות סימנים של נסיגה מההחלטה שנתקבלה בנובמבר 2014 להמשיך בייצור המכסה המירבית של נפט - וזאת במטרה להגן על נתח השוק של חברות הארגון מפני יצרניות שאינן חברות אופ"ק (הכוונה היא במיוחד להגן על חברות אופ"ק מפני יצרניות שמן הפצלים מארה"ב). חברת הנפט הממשלתית של סעודיה, אראמקו, כבר מאותתת כי תגדיל במעט את תפוקתה השנה.

 

ערב הסעודית הייתה באור הזרקורים בסוף השבוע שעבר כאשר חילופי גברא בקבינט הובילו להחלפתו של שר הנפט עלי אל-נעימי, לאחר 20 שנה בתפקיד. אל-נעימי הוחלף על ידי חאליד אל-פאלי, הנשיא לשעבר של אראמקו. השר החדש, האחראי למדיניות הממשלה הסעודית בכל הנוגע לנפט, רמז כילא צפוי כל שינוי מדיניות דרמטי מצד הסעודים.

 

"לא הרבה השתנה באופן מהותי, בעוד היצע היתר נותר ומלאי הנפט הגלובליים עומדים ברמות שיא. אולם המשקיעים מקווים שביקוש חזק, בעיקר לדלק, לפני עונת הטיולים בארה"ב, וייצור חלש יותר בקרב המדינות שאינן חברות אופ"ק יעזור לקזז את היצע היתר".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x