שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
שוקי חו"ל

ברקשייר: חוקרים קשר של חברה בת שלנו עם איראן

חברת האחזקות שבשליטת וורן באפט פרסמה את דו"חותיה, והתייחסה לבדיקה שהיא מנהלת בעקבות פעילות החברה ששמה לא נמסר; הקשר עם איראן נמשך כשנתיים וחצי והניב לה רווח של אלפי דולרים

בלומברג ושירות כלכליסט 12:3407.05.16

ברקשייר האת'וויי, חברת האחזקות שבשליטת המיליאדר וורן באפט, פרסמה הערב (ו') לאחר סיום המסחר בוול סטריט את הדו"חות שלה לרבעון הראשון. במקביל הודיעה על פתיחת חקירה בעקבות מידע לפיו אחת מחברות הבת שלה ניהלה קשר עם איראן, וזאת באמצעות צד שלישי ובניגוד לסנקציות על מדינה זו.

 

לפי הדו"חות, הרווח התפעולי הסתכם ב-3.7 מיליארד דולר לעומת 4.2 מיליארד דולר בתקופה המקבילה אשתקד. הרווח הנקי ברבעון עמד על 5.6 מיליארד דולר, לעומת 5.2 מיליארד דולר אשתקד. ברקשייר דיווחה גם על הכנסות של 52.40 מיליארד דולר בשלושת החודשים הראשונים של השנה – עלייה של 8% לעומת אשתקד. הרווח התפעולי למניה היה 2,275 דולר - פחות מתחזיות האנליסטים שעמדו על 2,609 דולר למניה.

 

 

 

חשד לקשר עם איראן

 

בנוגע לפעילות אחת מהחברות הבנות מול איראן, ששמה לא צוין, ברקשייר הודיעה כי פנתה לרשויות הפיקוח, כולל משרד האוצר האמריקאי.

 

על פי הדיווח הרגולטורי שהגישה ברקשייר, ייתכן שלקוחות חברת הבת "נכללים בהגדרה של גורם השייך לממשלת איראן". איראן נמנית עם המדינות שעליהן הוחלו סנקציות מסחריות בשל היותן ברשימה השחורה כקשורות לטרור. הכנסות אותה חברה מעסקאות שנעשו מיוני 2013 ועד נובמבר בשנה שעברה היו כ-45 אלף דולר, והרווח הנקי שרשמה היה 2,500 דולר.

 

"אנו מנהלים את החקירה בסיוע יועץ חיצוני. אנו מתכוונים לשתף פעולה עם סוכנויות הממשלה", מסרה ברקשייר

רכבת של BSNF רכבת של BSNF צילום: בלומברג

 

פחות פחם, פחות רווח

 

עוד עולה מהדו"חות, כי מחירו הזול של הגז הטבעי וירידה בהיקפי משלוחים שלחו לירידות את תוצאות הרבעון הראשון של "ברלינגטון נורת'רן סנטה פה" (BSNF) -  החטיבה הגדולה ביותר של ברקשייר.

 

באפט, שרק בסוף השבוע שעבר פרסם תוצאות ראשוניות לרבעון הראשון באסיפה השנתית של בעלי המניות, התריע אז כי תוצאותיה של חברת הרכבות יהיו נמוכות מהממוצע למשך יתר השנה הודות לירידה בצריכת הפחם תחנות כוח עם המעבר לגז טבעי זול יותר. ואכן, ברבעון הראשון ירדו הכנסותיה של BNSF ב-15% ל-4.77 מיליארד דולר לעומת אותה תקופה אשתקד לאחר שהיקף המשלוחים ירד ב-5.5%. הרווחים ממשלוחי הפחם, שהכניסו בשנה שעברה לחטיבת המטענים של החברה 22% מהכנסותיה, ירדו ב-39% ל-779 מיליון דולר. זאת כתוצאה מירידה של 33% בנפח המשלוחים. הרווח הנקי של החברה ירד ב-25% ל-784 מיליון דולר.

 

בתוך כך הכנסות החברה משילוחי מטענים של מוצרי ייצור נפלו ב-18% ואילו הכנסות שילוחי מטענים של מוצרי צריכה עלו ב-3%, המשקפים עלייה של 9% בנפח. עלויות התפעול של החברה נפלו ב-12% בעיקר בשל מחירי הדלק הנמוכים.

 

חברת BNSF היא חלק ממה שמכונה "שישיית העל" - עסקיה הרווחיים ביותר של ברקשייר מחוץ לתחום הביטוח. השנה צורפה חברת "פריסישן קאסטפארטס" (Precision Castparts ) לקבוצה זו.

 

 

 

רווחי פעילות הביטוח של ברקשייר נפלו ב-55% ל-213 מיליון דולר לרבעון, בעיקר כתוצאה מתוצאות חלשות יותר בפעילות ביטוחי המשנה של החברה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x