$
בורסת ת"א

הקרב על השליטה בכלכלית ממשיך: פוגל יוצא נגד ההצעה של לוי להצטרף לדירקטוריון

דירקטוריון כלכלית ירושלים טוען כי הצעתו של לוי לפטר את הדירקטוריון ולמנות שלושה מטעמו תהווה הפרה בוטה של חוק הריכוזיות

אורן פרוינד 08:3405.05.16

הקרב על השליטה בחברת כלכלית ירושלים נמשך. דירקטוריון החברה בראשותו של אהרון פוגל יצא אמש (ד') באופן גלוי נגד ההצעה של זוהר לוי לפטר את כל חברי הדירקטוריון ולמנות שלושה אנשים מטעמו.  

לטענת הדירקטוריון הנוכחי של כלכלית ירושלים, הדבר יהווה הפרה בוטה של חוק הריכוזיות כיוון שהוא יעניק לסאמיט שבשליטת זהר לוי שליטה בחברה. חוק הריכוזיות אוסר על מבנה פרמידיאלי של שלוש שכבות ומכיוון שכלכלית ירושלים מחזיקה בחברות הבנות מבני תעשייה ודרבן, סאמיט אינה יכולה להוות גורם שליטה בכלכלית ירושלים.

 

אסיפת בעלי המניות של החברה שתתכנס ב-9 ביוני, תצטרך להצביע על הצעתו של לוי לפטר את כל הדירקטוריון הנוכחי למעט הדירקטורים החיצוניים. בנוסף, לוי מעוניין למנות שלושה דירקטורים מטעמו. הוא עצמו, יאיר שלהב ורון בארי.

 

הדירקטוריון של כלכלית ירושלים מנסה לשכנע את בעלי המניות להתנגד להצעתו של לוי. בהודעה שפורסמה אמש נכתב: "הדירקטוריון מכבד את זכותם של בעלי המניות לבחור דירקטורים חדשים כרצונם. יתר על כן אין כל מניעה שבחברה יהיה בעתיד בעל שליטה. אולם בשל חוק הריכוזיות שנחקק זה מכבר, הדירקטוריון סבור כי תהייה זו פגיעה בחברה, אם בעלת השליטה בה תהיה חברה ציבורית. בהתאם הדירקטוריון סבור כאמור שחובתו להציג בפני האסיפה את הבעייתיות שבהצעותיה של סאמיט".

 

חברי הדירקטוריון של כלכלית ירולשים הסבירו כי הצעותיה של סאמיט מעלות, במקרה שיתקבלו, משמעותן מתן לסאמיט יכולת לכוון את פעילות החברה. לטענתם, " .שליטה" אינה מותנית בשיעור החזקה מזערי כלשהו. המבחן המובהק לשליטה, שאליו מפנה חוק הריכוזיות, הינו המבחן המהותי-איכותי המתמקד כלשון החוק, "ביכולת לכוון את פעילותו של תאגיד". כך, בחברה שבה ההחזקות מבוזרות, עשוי בעל מניות בעל אחוזים בודדים להיחשב כבעל שליטה.

 

עוד כתב הדירקטוריון כי " מכל מקום הדירקטוריון סבור שהרעיון כי סאמיט תכוון את החברה דה פקטו מבלי לשלוט בה דה יורה, אינו מתיישב עם הגדרת המונח "שליטה" בחוק. יובהר כי כבר היום השוק מייחס לסאמיט את השליטה בחברה, כפי שעולה מהעיתונים המסקרים את החברה".

 

מימין: זוהר לוי ואהרון פוגל מימין: זוהר לוי ואהרון פוגל

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x