שווקי חו"ל

הקופקסון של טבע – בין 15 תרופות המרשם הנמכרות ביותר בעולם

מכירות הקופקסון, נגד טרשת נפוצה, הסתכמו ב-4.8 מיליארד דולר ב-2014. הומירה של AbbVie, נגד דלקת פרקים, פסוריאזיס ומחלות מעיים, נמכרה בכ-12 מיליארד דולר ובמקום השני לנטוס נגד סוכרת שנמכרה ב-10.3 מיליארד דולר

שירות כלכליסט 09:2728.04.16

השגת תרופה מסוימת הרבה פעמים מצילה חיים, אך המוצר החיוני עוזר גם לייצר מיליוני דולרים ליצרניות התרופות. על פי ארגון הבריאות העולמי (WHO), חברות התרופות מרוויחות כ-300 מיליארד דולר בשנה.

 

חלק ניכר מהרווח הזה נובע מקומץ של תרופות מרשם מצליחות במיוחד. באתר 24/7 Wall St. בדקו מהן 15 התרופות הנמכרות ביותר. הדירוג מבוסס על הנתונים של IMS הלת', שמנטרת את הרכישות של תרופות על ידי בתי חולים ובתי מרקחת.

 

15. קופקסון

מטפל בטרשת נפוצה

מכירות ב-2014: 4.8 מיליארד דולר

יצרנית: טבע, ישראל

 

מכירות התרופה ב-2014 רשמו עלייה קלה לעומת 4.7 מיליארד דולר שנה קודם לכן. בשנה שעברה הוציאה נוברטיס גרסה גנרית מתחרה של התרופה, אך על אף התחרות המכירות ממשיכות להיות גבוהות.

 

14. ג'נוביה

מטפלת בסוכרת

מכירות ב-2014: 5 מיליארד דולר

יצרנית: מרק, ארה"ב

 

סוכרת היא אחת המחלות השכיחות ביותר בארה"ב, וחולים בה בסביבות 9.3% מהאוכלוסייה. כמה מהתרופות למחלה זוכות למכירות גבוהות. כמו תרופות רבות אחרות לג'נוביה יש כמה תופעות לוואי לא נעימות, כולל כאבי פרקים.

 

13. ספיריבה (Spiriva)

מטפלת במחלת ריאות חסימתית כרונית (COPD)

מכירות ב-2014: 5.5 מיליארד דולר

יצרנית: בורינגר אינגלהיים, גרמניה

 

COPD מכסה מספר בעיות נשימתיות, כולל ברונכיט כרונית וכמה סוגים של אסטמה, שפוגעות ביותר מ-24 מיליון אנשים בארה"ב. החברה הגרמנית שמייצרת ומוכרת אותה מתמקדת במחלות נשימתיות.

 

12. הרספטין (Herceptin)

מטפלת בסוגים שונים של סרטן

מכירות ב-2014: 5.6 מיליארד דולר

יצרנית: רוש, שוויץ

 

הרספטין שמשמשת לטיפול במספר סוגים של סרטן היא אחת התרופות הנמכרות ביותר בעולם. מחקר שפורסם לאחרונה בכתב העת לאונקולוגיה קלינית מצא שהתרופה עלולה לגרום לבעיות לב אצל חולים בכל הגילאים.

 

11. ליריקה (Lyrica)

מטפלת בבעיות עצביות

מכירות ב-2014: 6 מיליארד דולר

יצרנית: פייזר, ארה"ב

 

מאז הושקה ב-2006 מעל 9 מיליון אמריקאים השתמשו בתרופה המטפלת בכאבים הנובעים משורה של מחלות, ביניהן סוכרת ופיברומיאלאגיה. התרופה פותחה במעבדה באוניברסיטת נורת'ווסטרן, שהגיעה להסכם עם פייזר שמוכרת אותה. המכירות טיפסו ב-2014 ב-19% לעומת שנה קודם לכן. הפטנט של החברה על התרופה פג במספר מדינות באירופה, אך לפייזר יש זכויות בלעדיות עליה בארה"ב עד 2018.

 

10. אבאסטין (Avastin)

מטפלת בסוגים שונים של סרטן

מכירות ב-2014: 6.1 מיליארד דולר

יצרנית: רוש, שוויץ

 

כמחצית מכל התרופות לטיפול בסרטן נמכרות על ידי רוש, נוברטיס ואמגן. רוש, הגדולה מבין השלוש, עומדת מאחורי שלוש מהתרופות הנמכרות ביותר לטיפול בסרטן. המכירות של אבאסטין, המטפלת בסרטן המעי, הכליות, השחלות, הריאות והמוח, עלו ב-6.4% ב-2014 לעומת שנה קודם.

 צילום: שאטרסטוק

 

9. ריטוקסן/מאבתרה (Rituxan/Mabthera)

מטפלת בסוגים שונים של סרטן

מכירות ב-2014: 6.6 מיליארד דולר

יצרנית: רוש, שוויץ

 

התרופה משווקת תחת השם ריטוקסן בארה"ב ומטפלת בסוגים שונים של סרטן לימפומה שאינו הודג'קינס. התרופה התגלתה כיעילה גם בטיפול בדלקת מפרקים שיגרונית. ריטוקסן היא התרופה הנמכרת ביותר של רוש.

 

8. נקסיום (Nexium)

מטפלת ברפלוקס

מכירות ב-2014: 7.7 מיליארד דולר

יצרנית: אסטרה זנקה, בריטניה

 

מטפלת בסימפטומים של רפלוקס כמו צרבת. אולם מחקר מצא לאחרונה שהתרופה עלולה לגרום למחלות כליות. אם הצרכנים יאמינו שהסיכון גובר על היתרונות של התרופה, המכירות עלולות לרדת בקרוב, אך בינתיים עבור 2014 המכירות ירדו ב-1.4% לעומת 7.9 מיליארד דולר ב-2013. זו התרופה היחידה ברשימה שמכירותיה השנתיות ירדו.

 

7. רמיקייד (Remicade)

מטפלת בדלקת פרקים, פסוריאזיס ומחלות מעיים

מכירות ב-2014: 8.1 מיליארד דולר

יצרנית: ג'ונסון אנד ג'ונסון, ארה"ב

 

למעלה מ-2 מיליון אנשים ברחבי העולם צרכו רמיקייד לטיפול במגוון של מחלות, כולל קרוהן ופסוריאזיס. ג'ונסון אנד ג'ונסון מכרו ב-7.7% יותר תרופות ב-2014 לעומת שנה קודם לכן. החברה מחזיקה בכמה פטנטים על הרכיבים של התרופה, כך שההגנה עליה תימשך לפחות עד 2027.

 

 

6. קרסטור (Crestor)

מטפלת בכולסטרול גבוה

מכירות ב-2014: 8.5 מיליארד דולר

יצרנית: אסטרה זנקה, בריטניה

 

קרסטור היא התרופה הנמכרת ביותר של אסטרה זנקה, והיא גם תרופת המרשם הנמכרת ביותר עבור כולסטרול גבוה. עם זאת, הפטנט עליה אמור לפקוע השנה, ובהתאם המכירות צפויות לרדת.

 

5. אנברל (Enbrel)

מטפלת בדלקת פרקים, פסוריאזיס

מכירות ב-2014: 8.7 מיליארד דולר

יצרנית: אמגן, ארה"ב

 

דלקת פרקים שגרונית ופסוריאזיס הן מחלות נפוצות למדי, ביחד הן פוגעות ב-2.8 מיליון אנשים בארה"ב. בהתאם, אנברל התרופה שמטפלת בשתי המחלות הללו היא אחת הנמכרות בעולם. אמגן, חברת התרופות שעומדת מאחורי התרופה תובעת את נוברטיס בטענה כי העתיקה את התרופה.

 

4. אביליפי (Abilify)

מטפלת במחלות נפשיות חמורות

מכירות ב-2014: 9.3 מיליארד דולר

יצרנית: אוטסוקה גרופ, יפן

 

אביליפי היא תרופה פסיכיאטרית שמטפלת בחולים שסובלים מדכאון חמור וכן בבעיות נפשיות אחרות כמו אישיות דו קטבית וסכיזופרניה. החברה היפנית אוטסוקה פיתחה את התרופה והפטנט שלה פוקע בשנה הבאה, והגרסאות הגנריות ככל הנראה יפגעו במכירות.

 צילום: בלומברג

 

3. סובלדי (Sovaldi)

מטפלת בהפטיטיס C

מכירות ב-2014: 9.4 מיליארד דולר

יצרנית: גילעד סיינס, ארה"ב

 

עם תג מחיר של 81 אלף דולר עבור טיפול של 12 שבועות, סובלדי היא התרופה היקרה ביותר בארה"ב. בינואר השנה השיקה מרק תרופה מתחרה בשם זפטייר שאמורה להיות יעילה יותר, או לפחות במחיר בר השגה.

 

2. לנטוס (Lantus)

מטפלת בסוכרת

מכירות ב-2014: 10.3 מיליארד דולר

יצרנית: סנופי, צרפת

 

המכירות של לנטוס ב-2014, הפכו אותה לתרופת המרשם השנייה הנמכרת ביותר בעולם. לנטוס שולטת בשוק כבר תקופה, אך צפויה להיתקל בקרוב בתחרות מצד הגרסאות הגנריות.

 

1. הומירה (Humira)

מטפלת בדלקת פרקים, פסוריאזיס, מחלות מעיים

מכירות ב-2014: 11.8 מיליארד דולר

יצרנית: AbbVie, ארה"ב

 

דלקת פרקים היא מונח כללי למספר מחלות הפוגעות בפרקים מהן סובלים מעל 53 מיליון אנשים בארה"ב לבדה. העלות הכלכלית העולמית של המחלה מוערכת ב-156 מיליארד דולר בשנה בהפסד שכר והוצאות רפואיות. לא צפויות גרסאות מוזלות בקרוב, שכן לטענת החברה, היא מחזיקה בפטנט על התרופה עד 2020.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x