$
שווקי חו"ל

לראשונה מ-1930: ירידה בדירוג האשראי של ענקית האנרגיה אקסון מוביל

חברות הדירוג S&P הורידה את הדירוג 'AAA' של אקסון זאת לאחר שהחוב של החברה יותר מהכפיל את עצמו בשנים האחרונות; על פי הערכות, הורדת הדירוג תקשה על אקסון ללוות כסף ותכרסם במעמדה בקרב משקיעים

סוכנות דירוג האשראי S&P הורידה היום (ג') את דירוג האשראי של ענקית האנרגיה האמריקאית, אקסון מוביל, מ-'AAA', לראשונה מאז השפל הגדול של שנת 1930.

 

S&P הורידה את הדירוג של אקסון ל- 'AA+', דירוג ההשקעה השני בגובהו בסולם הדירוג.

 

ההחלטה דחקה את חברת האנרגיה ממועדון הדירוג המושלם של S&P אשר כולל כעת רק את ג'ונסון אנד ג'ונסוןו- מיקרוסופט.

 

הסוכנות הסבירה בהודעה שפרסמה כי "הורדת הדירוג נובעת בעיקר מהירידה החדה במחירי הסוחורת העולמיים, דרישות השקעה גבוהות ותשלומי דיבידנד גבוהים".

 

לטענת S&P, החוב של החברה יותר מהכפיל את עצמו בשנים האחרונות וההוצאות על ההון גדלו בצורה ניכרת, דבר שישפיע על תזרים המזמונים העתידי של ענקית האנרגיה ועל הכושר ההחזר העתידי שלה.

 

על פי הערכות, הורדת הדירוג תפגע בעלויות של אקסון ללוות כסף ובנוסף תכרסם במעמדה בקרב משקיעים רבים ברחבי העולם. מתחילת השנה, מניית החברה הוסיפה 13% לערכה בעוד מדד הדאו ג'ונס, בו נסחרת החברה, עלה ב-3% בלבד.

 

אקסון תוכל לקבל חזרה את דירוג האשראי המושלם בתנאי שתצמצם את חובותיה בצורה ניכרת, נאמר בדו"ח של S&P.

 

מחיר הנפט ידע זעזועים קשים בשנים האחרונות בה צלל ממחיר של 120 דולר לרמה של 43 דולר היום. באוקטובר 2014 עמד מספר הקידוחים בארה"ב על 1,609 ואילו באפריל 2016 מספר הקידוחים צנח ל-431 בלבד, ירידה של 79%.

 

ביום שישי הקרוב ענקית האנרגיה תפרסם את תוצאותיה הכספיות של הרבעון הראשון של שנת 2016 ועל פי תחזיות האנליסטים, ההכנסות צפויות לרדת ב-25% ולהסתכם ב-44 מיליארד דולר, זאת בהשוואה לרבעון המקביל אשתקד.

 

הרווח הנקי צפוי לצלול ב-75% ולהסתכם ב-1.2 מיליארד דולר בלבד זאת לעומת 4.9 מיליארד ברבעון הראשון של שנת 2015. 

Exxon Mobil Exxon Mobil צילום: בלומברג

 

פיצוץ השיחות בדוחא

 

פסגת יצרניות הנפט הגדולות בדוחא הסתיימה בשבוע שעבר ללא הסכם. הפסגה שנמשכה לאורך יותר מעשר שעות מעבר ללוח הזמנים המתוכנן הסתיימה ללא הסכם סופי, אמר לכתבים שר הנפט הניגרי עמנואל קצ'יקוו. הדיונים התפוצצו, נוכח חוסר ההסכמות סביב השאלה אם לכלול בהסכם גם את איראן, שלא נכחה בפסגה.

 

איראן היא החברה היחידה בקרטל שלא הייתה מוכנה להשתתף בהסכם, זאת בטענה שהיא רק חזרה לשוק הבינלאומי בינואר, לאחר שהוסרו הסנקציות שהוטלו עליה. "אם נקפיא את ייצור הנפט לפי הרמות של פברואר, פירוש הדבר שלא נרוויח מהסרת הסנקציות", צוטט אז שר הנפט ביג'אן זנגאני בסוכנות החדשות האיראנית. אולם בסעודיה נוקטים עמדה נוקשה כלפי המדינה.

 

בסוכנות העולמית לאנרגיה (IEA) טוענים בדו"ח שפרסמו בתחילת החודש כי "עודף ההיצע בשוק הנפט ייעלם במחצית השנייה של 2016". האנליסטים של הסוכנות טוענים כי מחירו הנמוך של הזהב השחור גרם לירידה בכדאיות בהפקת נפט מפתרונות כמו פצלי שמן, וכן פחתה הכדאיות לקדוח בשטחים קשים לתפעול, קידוחים בהם עלות חבית הנפט גבוהה יחסית.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x