$
בורסת ת"א

בלעדי לכלכליסט

מאבק שליטה בדירקטוריון כלכלית: אהרון פוגל נגד זוהר לוי

לוי, שמחזיק ב־20% מכלכלית ירושלים, ביקש לכנס אסיפה כדי למנות שלושה דירקטורים מטעמו, אך הדירקטוריון הזמין שתי חוות דעת שיקבעו אם מדובר בצעד שיביא לו שליטה בפועל. במצב כזה, לוי עובר על חוק הריכוזיות וייאלץ למכור חברות בפירמידה

גולן חזני 06:5225.04.16

זוהר לוי נתקל בבעיות ראשונות בנסיון ההשתלטות על דירקטוריון כלכלית ירושלים. ל"כלכליסט" נודע כי הדירקטוריון, בראשות אהרון פוגל, הזמין שתי חוות דעת משפטיות שאמורות לענות על השאלה אם מינוי שלושה דירקטורים מטעם לוי בדירקטוריון מהווה שליטה בפועל.

 

 

 

הפניה נעשתה ליועץ המשפטי של כלכלית ירושלים עו"ד אברמי וול ולעו"ד אפי אברמזון מירושלים. בנוסף פנה היועץ המשפטי של כלכלית אל חברת הייעוץ אנטרופי כדי לקבל חוות דעת נוספת שאמורה לעבור למוסדיים, ולפיה אם הצעד של לוי, שמחזיק ב־20% ממניות החברה דרך סאמיט שבשליטתו, עומד בדרישות החוק ובהתאם אם לתמוך בו.

 

לוי, שהשקיע כ־300 מיליון שקל מקופת סאמיט במניות כלכלית בחודשיים האחרונים, ביקש מדירקטוריון החברה לכנס בהקדם האפשרי אסיפה כללית של בעלי המניות. באסיפה יוחלט על סיום כהונתם של כל הדירקטורים המכהנים, למעט הדירקטורים החיצוניים, ומינוי לוי, יאיר שלהב ורון בארי כדירקטורים. בנוסף, באסיפה יתקנו את סעיף 77 בתקנון החברה, כך שמספר החברים בדירקטוריון החברה יעמוד על 7-5 דירקטורים בלבד במקום תשעה. האסיפה אמורה להתקיים ב־8 במאי.

 

דירקטוריון כלכלית מורכב כיום מתשעה דירקטורים: היו"ר פוגל, מירי כץ, שמשון הראל, רמי בלניקוב, קותי גביש, אריה גנץ, לוי, שמתפטר ומבקש להיבחר מחדש, ושני הדח"צים מאיר יעקבסון ועמנואל גבאי. לוי לא מבקש להתמנות בהכרח ליו"ר, אך הנציגים מטעמו יהיו בעלי השפעה מכרעת.

 

כלכלית עשויה להפוך לחלק מפירמידה עם חמש שכבות

 

אנטרופי ושני עורכי הדין לא מסרו עדיין את חוות הדעת, למרות שמקורבים לכלכלית טוענים כי השלושה נוטים שלא לאשר את הצעד. במקרה שהתגובה תהיה שלילית, לוי עלול למצוא עצמו עם 20% ממניות כלכלית ובלי השפעה ממשית על התנהלות החברה. עם זאת, אם לוי יקבל אישור ויקבע כי מדובר במהלך שמהווה שליטה בכלכלית, לוי יעמוד בראש פירמידה בעלת חמש שכבות, שמחוייבת להתפרק בעקבות חוק הריכוזיות. במקרה שיש עבירה על חוק הריכוזיות הכנ"ר יכול למנות כונס נכסים לחברה בטענה כי היא מנוהלת על ידי מישהו שמנוע לעמוד בראשה.

אהרון פוגל אהרון פוגל צילום: אוראל כהן

 

אלטשולר שחם גם ביקשו לבחון את הדירקטוריון

 

דוד פורר, בעל המניות השני בגודלו (12.4%), לא מסר עד היום את עמדתו. אם ההצעה של לוי תעבור, הוא צפוי להגיש שמות של שני מועמדים משלו לדירקטוריון, בנו ודירקטור נוסף. בין לוי ופורר אין הסכם שליטה, אולם ההערכות הן שפורר תומך בצעדים של לוי.

 

אלטשולר שחם, שמחזיק ב־10% בכלכלית, ביקש בחמישי האחרון לכנס אסיפה שבה ידנו במינוי אלון כהן כדירקטור בחברה ובהרכב הדירקטוריון כולו. הנוסח של הבקשה מרמז על הסכמה עם לוי. לאלטשולר שחם כגוף מוסדי אין אפשרות למנות דירקטור מטעמו, אולם כהן, שמכהן כדירקטור בשפיר הנדסה ומייעץ לחברות נוספות, הוצע מאחר שבית ההשקעות רואה בו כמי שייצג את האינטרסים שלו.

 

בינתיים, יש הרואים בצעד הדירקטוריון נסיון של הדירקטורים לשמור על תפקידם. הדירקטורים בכלכלית סבורים כי הם מייצגים את ציבור המשקיעים בצורה טובה ולכן אין סיבה שיעזבו. גורמים בדירקטוריון טוענים שהצליחו להפוך את כלכלית מחברה בפשיטת רגל לחברה עם מיליארד שקל בקופה בתוך שלושה חודשים. בנוסף, הדירקטורים מעניינים למנוע מצב שבעל מניות אחר יתבע אותם בטענה כי פעלו רק לטובת סאמיט.

 

לפני כעשרה ימים הופיע לוי בפני הדירקטוריון ולדברי דירקטורים, התנצל על הדרך שבה פעל, הדגיש שהדירקטוריון עשה עבודה טובה וביקש ממנו שיקבל החלטה שקולה. בנוסף, באותה פגישה אמר לוי כי הוא מתכוון להוביל למכירת הנכסים בחו"ל והישארות עם הנכסים בארץ. עם זאת, גורמים בחברה טוענים כי מימוש הנכסים עשוי להיות מאתגר בשל המצב הכלכלי באירופה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x