$
בורסת ת"א

בלעדי לכלכליסט

בן־משה יזרים עוד 200 מיליון שקל כדי לשלם לנושי מגה

נושי מגה, שמחזיקים בערבות החברה־האם אלון רבוע כחול, מצטרפים להסדר שלה. ביום ראשון הקרוב יוגש לאישור בית המשפט ההסדר הסופי לרכישת אלון רבוע כחול על ידי מוטי בן־משה. נאמני מגה צפויים להתנגד

גולן חזני 06:5014.04.16

נושי מגה, שיש להם ערבות של 200 מיליון שקל מהחברה־האם אלון רבוע כחול, יצטרפו להסדר שלה. כך סוכם בין מוטי בן־משה, שרוכש את השליטה באלון רבוע כחול, לבין נציג מחזיקי אג"ח אלון רבוע כחול עופר גזית, היועץ המשפטי עדי פיגל והיועץ הכלכלי איציק עידן.

 

המשמעות: בעוד במתווה הקודם אמור היה בן־משה להזרים כ־900 מיליון שקל, במתווה החדש הוא יזרים כ־200 מיליון שקל נוספים, שישמשו לפירעון הערבות לנושי מגה.

 

מדובר בחברות ביטוח האשראי (בססח וכלל ביטוח אשראי) ובספקים. בנוסף, מדובר בנטילת הערבות של אלון רבוע כחול לרבוע כחול נדל"ן וגורמים חיצוניים כמו עזריאלי ואמות בשל דמי השכירות בסניפי מגה.

 

במקרה שבו נאמני מגה מפסיקים את שכירת הנכסים, והשטח לא מושכר לגורם שלישי, אלון רבוע כחול תישא בתשלום השכירות. מגה שוכרת כיום 127 סניפים. אם כולם ייסגרו, מדובר בפיצוי של 240 מיליון שקל שאלון רבוע כחול ערבה לו.

 

עם זאת, ההערכות הן שרק הסניפים המפסידים ייסגרו (כ־60 סניפים), ובמקרה כזה מדובר בפיצוי של 100 מיליון שקל. כמו כן, סוכם עם המחזיקים כי מועד הפדיון האופציונלי של האג"ח ידחה לשנה במקום שלושה חודשים.

 

מוטי בן משה מוטי בן משה צילום: עמית שעל

 

בתקופה זו ישעבד בן־משה לנושים את כל המניות של החברות־הבנות (רבוע כחול נדל"ן ודור אלון) בהיקף של 150% יחס חוב להון. במקור ביקש בן־משה לשעבד ביחס של 100%.

 

התשלום מבן־משה נועד לסנדל את נאמני מגה

ההסכמות הובאו אתמול לאסיפת בעלי האג"ח של אלון רבוע כחול סדרה ג', ואלה יוגשו ביום ראשון לאישור בית המשפט. נאמני מגה צפויים להתנגד להסדר ולטעון כי החוב גדול יותר.

 

בן־משה חתם בפברואר על הסדר לרכוש את השליטה באלון רבוע כחול (72.7%) מידי קבוצת אלון תמורת 115 מיליון שקל והזרמה של 900 מיליון שקל לאלון רבוע כחול לצורך סילוק חובותיה לבעלי האג"ח (380 מיליון שקל) ולבנקים (552 מיליון שקל).

 

מאז החתימה התנהלו דיונים מרתוניים בין נציגות המחזיקים ובן־משה, שנעזר בעורכי הדין דוני טולדנו ורענן קליר. המועד להשלמת ההסדר נדחה פעמיים, ובמהלך תקופה זו האשימו המחזיקים את בן־משה בכך שאף שבהסכם אין תנאי מתלה של השלמת הסדר החוב בין אלון רבוע כחול למגה, בן־משה נוהג בפועל כאילו יש תנאי כזה.

בן־משה טען כי אינו מעמיד את ההסדר עם מגה כתנאי לביצוע הסדר הנושים באלון רבוע כחול, אך הוא עומד על זכות החזרה לאלון רבוע כחול. משמעותה של הזכות היא שלאחר שבן־משה יעביר את הסכום שלו אלון רבוע כחול ערבה לבנקים, יופקד חלק מהסכום בנאמנות ולא יועבר לשליטת הבנקים.

 

כשנאמני מגה יחלקו את התמורה ממימוש נכסי מגה כדיבידנד לנושים, הערבות שהפקידה אלון רבוע כחול תשמש להשלמת הסכום החסר לחוב. אם תישאר יתרה מהערבות, היא תוחזר לאלון רבוע כחול. בן־משה ישלם ריבית של 6% עבור החוב עד לפירעונו.

 

העובדה שבן־משה נוטל על עצמו גם את חובות הנושים של מגה, נועדה, בעצה אחת עם מחזיקי האג"ח, ללחוץ את נאמני מגה ולהוכיח שהסדר במגה אינו תנאי מתלה.

 

בכך העדיף בן־משה גם להימנע מהליכים משפטיים מול מגה בנושא, שיכלו להימשך שבועות ולעכב את ביצוע ההסדר. עם זאת, נאמני מגה עדיין דורשים 117 מיליון שקל נוספים בגלל ערבויות אחרות של אלון רבוע כחול, שאליהן מתכחש בן־משה.

 

מגה מגה צילום: יריב כץ

 

ניסיון לבטל את מחיקת אלון רבוע כחול מנאסד"ק

 

נקודה נוספת שמקשה טכנית על ביצוע ההסדר היא העובדה שאלון רבוע כחול הדואלית נמצאת בסכנת מחיקה מנאסד"ק בשל הון עצמי שלילי של 260 מיליון שקל.

 

מחיקה כזו צפויה לגרום גם להשעיה זמנית מהמסחר בארץ, שכן במקרה כזה החברה חייבת לפרסם דו"חות חדשים בתקנים ישראליים.

 

על פי תנאי ההסדר, עם החתימה אמור בן־משה להזרים 300 מיליון שקל (מתוך ההזרמה של 900 מיליון שקל), שישמשו להעברת ההון העצמי לחיובי וימנעו את מחיקתה מהמסחר בנאסד"ק. הזרמה זו תיעשה כהלוואה נחותה שכן לא פורסם תשקיף להזרמת הון (מאחר שהכנת תשקיף תעכב את ההזרמה).

 

רשות ני"ע האמריקאית לא רואה בהלוואה נחותה כהזרמת הון, ולכן היא לא צפויה להכיר בה לצורך העברת ההון העצמי לחיובי. עם זאת, עורכי דין אמריקאים ששכר בן־משה העבירו אתמול בקשה לרשות האמריקאית להכיר באופן חריג בהזרמה כהון, תוך התחייבות של בן־משה לא למשוך את הסכום חזרה.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x