שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בורסת ת"א

בלעדי לכלכליסט

"חברות מתחרות רשמו רווחים חריגים שאינם קשורים לביטוח"

הרווח הכולל שהציגה כלל ביטוח ב־2015 הציב אותה במקום השלישי בין חמש החברות הגדולות. אלא שבמכתב לעובדים טוען המנכ"ל איזי כהן כי מתחרות בענף רשמו רווחים חשבונאיים בזכות שיערוכי בנייני מטה, שבנטרולם הרווח של כלל הוא הגבוה ביותר

רחלי בינדמן 07:0612.04.16

חלק ממנהלי חברות הביטוח שירדו דרומה לאילת לכנס לשכת סוכני הביטוח לא יאהבו לקרוא את המכתב ששיגר שלשום איזי כהן, מנכ"ל כלל ביטוח, לעובדים. כהן טוען במכתב שאף שהמספרים היבשים לא מראים זאת, כלל ביטוח הציגה את התוצאות הטובות ביותר בענף ב־2015. "בשבוע שעבר פרסמנו את הדו"חות הכספיים של כלל ל־2015 אשר מצביעים על ירידה ברווחיות בדומה למגמה הקיימת בענף, וזאת בעיקר עקב השפעת סביבת ריבית נמוכה והשפעות רגולציה", כתב כהן. "אני גאה לבשר לכם כי מניתוח שערכנו בדו"חות מתחרינו, ניכר כי תוצאותינו העסקיות הן מהטובות ביותר בענף, בעיקר בביטוח כללי ובביטוח בריאות".

 

כהן לא מתרשם מהעובדה שמתחרות כמו הראל והפניקס הציגו תוצאות טובות יותר, וכותב: "חברות מסוימות ביצעו השנה לראשונה שיערוכי בנייני מטה, דבר שהנו חריג בענף הביטוח, וכתוצאה מכך רשמו רווחים חשבונאיים שאינם קשורים לעסקי ביטוח. בנטרול הרווחים הללו והשפעת סביבת ריבית נמוכה, הרווח המדווח של חברתנו הוא הגבוה ביותר בענף מבין חמש חברות הביטוח הגדולות". כהן צירף למכתב ניתוח השוואתי שערך והציג את התוצאות של החברות בנטרול הרווחים החד־פעמיים. ואמנם, הפניקס והראל בחרו ב־2015 לשערך את בנייני המטה שלהן, אף שמדובר בנכסים שהן לא מתכננות למכור ולכן אין משמעות אמיתית לשיערוך ששימש כלי לטשטש חולשה בתוצאות.

מה דעתך על מניית כלל עסקי ביטוח:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה

 

לפי הניתוח של כהן, כלל רשמה ב־2015 רווח כולל של 285 מיליון שקל, השלישי בגובהו מבין חמש חברות הביטוח הגדולות, אך בנטרול הפרשות שרשמה בשל סביבת ריבית נמוכה, בהתאם לדרישת הפיקוח על הביטוח, כלל הציגה רווח כולל של 449 מיליון שקל, הגבוה ביותר בין חמש חברות הביטוח. לעומת זאת, הראל שרשמה את הרווח הגבוה בענף — 381 מיליון שקל — בין היתר הודות לשיערוך בניין המטה שלה במתחם הבורסה ליהלומים ברמת גן, מציגה לפי הניתוח של כהן רווח כולל "אמיתי" של 369 מיליון שקל אם מנטרלים את השפעת תוספת הרווח בזכות הבניין ואת ההפרשות בשל סביבת הריבית.

 

בדומה, הפניקס שרשמה את הרווח השני בגובהו בענף — 360 מיליון שקל – בין היתר הודות לשיערוך מגדל בית הוורד בגבעתיים שבו פועל המטה שלה, רושמת, על פי כהן, רווח "אמיתי" של 279 מיליון שקל בלבד אם מנטרלים את תוספת שיערוך הבניין ואת ההפרשות בגין סביבת הריבית. מגדל ומנורה מבטחים שלא ביצעו שיערוכים, מתברגות תחת ההשוואה של כהן במקומות השלישי והחמישי במקום במקומות הרביעי והחמישי בהתאמה.

 

ניתוח התוצאות הכספיות שמציג כהן חשוב במיוחד בעיקר בשל המאבק שמנהלת בעלת השליטה בכלל ביטוח, אי.די.בי, מול המפקחת על הביטוח דורית סלינגר. זו דורשת מאי.די.בי למכור את אחזקותיה בכלל בנתחים בבורסה. השבוע חשף "כלכליסט" מכתב תגובה ששלחה אי.די.בי לסלינגר נגד אמירתה שאין לאפשר לחברה "פושטת רגל" להחזיק בחברת ביטוח. באי.די.בי טוענים כי השווי הבורסאי של כלל לא משקף את שווייה האמיתי, ולכן צריך לאפשר לבעלת השליטה להמשיך ולנסות למכור את גרעין השליטה בחברת הביטוח כמקשה אחת.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x