$
בורסת ת"א

"עתידם של ביינארט ונויבך בבורסה ייקבע בתוך ימים"

יו"ר הבורסה אמנון נויבך מתכנן להדיח את המנכ"ל יוסי ביינארט מתפקידו. היקף התמיכה בדירקטוריון עדיין לא ברור, אך נציגי הבנקים עשויים לתמוך בהחלטה. בוועדת הכספים, שבה נכחו השניים אתמול בבוקר, הם ישבו רחוקים זה מזה ולא החליפו מילה

גולן חזני 07:0629.03.16

"הבורסה לא תוכל להמשיך לפעול לאורך זמן עם מערכת היחסים הקיימת בין היו"ר למנכ"ל, ונושא עתידם של המנכ"ל והיו"ר ייחתך לכאן או לכאן בתוך כמה ימים", כך מעריכים בבורסה בעקבות מערכת היחסים הרעועה בין היו"ר אמנון נויבך והמנכ"ל יוסי ביינארט. כפי שנחשף ב"כלכליסט" אתמול, בין השניים חוסר אמון ושיתוף פעולה.

 

היחסים העכורים בין שני בכירי הבורסה לעיתים גם נגלו לעין. כך, עובדים בבורסה סיפרו על חילופי צעקות בין השניים לפני מספר שבועות במסדרונות בשל ישיבה שזימן נויבך. בנוסף, בישיבת ועדת הכספים שבה נכחו השניים אתמול בבוקר, הם ישבו בצדדים השונים של השולחן ולא החליפו ביניהם מילה.

 

רוב הדירקטורים לא היו מודעים לעומק חוסר האמון וחלקם אף שאלו אתמול לתגובתו של נויבך, שהודה שהוא והמנכ"ל אינם מסתדרים. כעת עולה כי נויבך מתכוון לפטר את ביינארט מתפקידו. עדיין לא ברור אם נויבך יצליח לקבל את תמיכת הרוב בדירקטוריון כדי להדיח את ביינארט. עם זאת, חלק גדול מהדירקטורים בבורסה הם נציגי הבנקים ואלו לא אהבו את מהלכי ההפרטה שהוביל ביינארט, כך שהם עשויים לתמוך במהלך של נויבך. במקביל, על פי הערכות, נויבך ינסה לשכנע את ביינארט שהדירקטוריון יתמוך בהדחתו וכך לגרום לו לפרוש. עם זאת, לא מן הנמנע שאם מהלך ההדחה שמקדם נויבך לא יצלח, יהיה זה הוא שיעזוב.

 

ביינארט נתפס כאיש המקצוע בין השניים, אך סיכויו לשרוד את המשבר אינם גדולים. "ביינארט לא בנוי למאבקים. הבורסה צריכה אמנם שינוי מקצה לקצה, מאחר שזה לא אותו שוק מפני עשר שנים. ביינארט הוא חד ויצירתי, אבל בניגוד לנויבך הוא לא איש של חיכוכים ופוליטיקה ולא ישרוד", אמר גורם המעורה בפרטים. לפני שלושה חודשים התבצע שינוי ארגוני בבורסה שעשוי להשפיע לרעה על מצבו של ביינארט: גורם אחד בלבד, המשנה למנכ"ל גל לנדאו־יערי, הוכפף לביינארט.

יוסי ביינארט יוסי ביינארט צילום: אוראל כהן

 

"הוא אחראי היום למעשה רק על עובדת אחת, וכל הסמנכ"לים כפופים אליה. התפקיד שלו מתייתר למעשה, כך שלבורסה יש בעצם שני יו"רים. בפועל מנהלת את הבורסה לנדאו־יערי". גורם אחר הוסיף כי "היא אולי מוכשרת, אבל רק בת 40, לא ניהלה אופרציה גדולה מעולם ואינה אהודה במיוחד על העובדים. הדירקטוריון לא יאפשר מינוי שלה כמנכ"לית".

 

על פי הערכות, אם נויבך יצליח במהלך הוא ימנה את לנדאו־יערי כממלאת מקום המנכ"ל למספר חודשים ויחל באיתור מנכ"ל חדש. "המנכ"ל הזה יהיה כפוף לו ומחוייב לו ואז נויבך יצליח להגשים את החלום שלו ולעשות מה שהוא רוצה", אמר אותו גורם.

 

בינתיים, גורמים בשוק ההון מעבירים ביקורת על עצם המינוי של ביינארט ונויבך לפני שנתיים. לטענתם, במצבה, הבורסה זקוקה למנכ"ל חזק. "כיום יש יו"ר ומנכ"ל שמכירים מעט מאוד את השוק המקומי. הגוף הזה זקוק למישהו חזק שיוכל לעמוד גם מול הוועד שמנהל למעשה את הבורסה", אמר גורם המעורה בנעשה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x