שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
השורה התחתונה

השורה התחתונה

החברות הציבוריות יחשפו עוד טפח בדו"חות

תיקון חשבונאי חדש מחייב את החברות לחשוף את השיקולים שהביאו לקיבוץ מגזרי הפעילות שלהן יחדיו בדו"חות השנתיים

יהודה בר 07:1923.03.16
תיקון חשבונאי חדש ישנה את הדרך שבה חברות ציבוריות מדווחות על מגזרי הפעילות שלהן בדו"חות השנתיים. אמנם דרך הדיווח החדשה לא תשפיע על תוצאות החברה, אך היא תאפשר לציבור לקבל מידע מדויק יותר.

 

הדיווח המגזרי נועד לספק הצצה לתחומי הפעילות השונים של החברה מתוך נקודת מבטה של ההנהלה. בעוד בתחומים אחרים בדיווח הכספי קיימים כללים חשבונאיים ברורים לגבי ההצגה בדו"חות הכספיים, בדיווח המגזרי הרכינה החשבונאות ראש בפני הנהלת החברה וחייבה לדווח על המגזרים כפי שמציג אותם מקבל ההחלטות התפעולי הראשי של החברה. כעת, התיקון של המוסד לתקינה בינלאומית מחייב את החברות לספק מידע על אודות שיקול הדעת שהופעל על ידי ההנהלה בקיבוץ המגזרים, כולל תיאור של מגזרי הפעילות שקובצו ותיאור המאפיינים הכלכליים שנבחנו לצורך הקביעה שלמגזרים יש מאפיינים כלכליים דומים. התיקון החדש יהיה אתגר לא פשוט עבור החברות הציבוריות, שלראשונה יידרשו לחשיפת הנתונים והשיקולים שהביאו לקיבוץ המגזרים השונים. את עיקר השפעתו של התיקון נתחיל לראות כבר מהדו"חות השנתיים של 2015.

 

בורסת ת"א בורסת ת"א צילום: בלומברג

 

הסנונית הראשונה

 

בינתיים, כפרית תעשיות שינתה את החלוקה למגזרים עוד לפני כניסת התיקון לתוקף. כך, בסוף ינואר פרסמה החברה דיווח מיידי בנוגע לטעות מהותית שהתגלתה בדו"חות השנתיים שפורסמו ב־2014–2012. החברה עוסקת בפיתוח, ייצור ושיווק תרכיזים ותערובות לתעשיית הפלסטיק. עד כה, הציגה את פעילותה באירופה ובצפון אמריקה כמגזר אחד. אולם, לאחר דיונים עם רשות ני"ע, היא מפצלת את פעילותה לשני מגזרים נפרדים בדו"חות העבר שלה. החיסרון המובנה בקיבוץ מגזרים הוא שאינו מאפשר לראות את התוצאות השונות של כל מגזר בפני עצמו, ולכן נקבע כי הקיבוץ יתאפשר רק במקרים מצומצמים בלבד. כך, לדוגמה, בדיווח המגזרי של כפרית תעשיות לתשעת החודשים הראשונים ל־2015 הוצגו כאמור המכירות של הפעילות באירופה ובצפון אמריקה כמגזר אחד. הרווח התפעולי של המגזר המאוחד הסתכם ב־30.5 מיליון שקל — 11% מסך מההכנסות. לאחר הפיצול ניתן לראות שהרווחיות שונה בכל מגזר פעילות, כך בעוד שיעור הרווחיות התפעולית במכירות לאירופה עמד על 8% בלבד, בצפון אמריקה הוא זינק לכ־21%.

 

לא אחת, הרשות, בראשותו של שמואל האוזר, חייבה חברות להפריד את המגזרים שקובצו בטענה כי אינם דומים במאפייניהם הכלכליים. כך, אסם נאלצה להציג מחדש את ביאור המגזרים ל־2010 בשל הצורך להפריד את מגזרי הפעילות. לחברה היו שמונה מגזרי פעילות שקובצו לכדי שניים: מזון בטמפרטורת החדר ומזון קפוא ומצונן.

 

השקיפות תגדל

 

ביאור מגזרי הפעילות הוא המקום היחיד בדו"חות הכספיים שבו נחשפים שיעורי הרווחיות במקטעים קטנים יותר מאשר הדו"חות המאוחדים בכללותם. בישראל הביאור המגזרי נדחף לסוף הדו"ח, אולם במקומות רבים בעולם הוא מקבל מקום של כבוד בסמוך לדו"חות הראשיים של החברה. כעת התיקון החדש צפוי להגדיל את השקיפות למשקיעים.

 

הכותב הוא יועץ IFRS ומרצה לחשבונאות בקריה האקדמית אונו ובמרכז האקדמי לב

 

השורה התחתונה: השפעתו של התיקון תורגש כבר מהדו"חות השנתיים של 2015. התיקון יאפשר לבחון את המגזרים בצורה מעמיקה יותר
בטל שלח
    לכל התגובות
    x